Takže: Plány jsou podle mého názoru reálné a nereálné (sny) a závislé na naší vůli a ty, které jsou na naší vůli závislé jen částečně nebo nezávislé.

Reálné sny: Myslela jsem si, že dostat se na VŠ je nereálné, kladla jsem na sebe vysoké požadavky a při práci jsem se přihlásila do „nultého" ročníku.

Byla jsem pěkný dříč. Počáteční motivace mě hnala kupředu a já se nestačila divit, jaké jsem měla výsledky, vzdala jsem se práce a pokračovala dál při brigádě - učila jsem se dál. Investovala jsem spoustu času a energie učení a na ostatní sny mi nezbýval čas. Finance jsem obětovala z velké části také. Takhle to pokračovalo: Kvůli škole jiná práce, zase změna práce (málokdo uznává při HPP studium a uvolňování na zkoušky), takže jsem při práci asistentky na sobě makala. Pokračovala jsem, i když motivace už byla nižší. Nízkou vůli nahradila cílevědomost. Měla jsem jasný cíl: Dodělat to. Pak jsem se učila už jen ve stereotypu. Nechodila jsem cvičit, přibrala, neměla čas na kamarády, na jiné zájmy. Prostě jen kolotoč škola/práce. 4,5 roku - a pak konečně: titul Bakalář. Červený diplom byl jen sladkou tečkou nad tímto úsilím.

Tento můj již splněný cíl poznamenal dva vztahy rozchodem a mé zájmy a zdraví tímto stylem života. Přesto nelituji. Kdybych to mohla vrátit, možná bych postupovala jinak. Jenže: Když se věnujete jednomu zájmu (či cíli), nesmíte zapomenout, že vždy obětujete jiný (nejde mít vše najednou). Pak jsou tu nesplněné sny, které jsou nereálné nebo nezávislé na naší vůli. Ty můžeme ovlivnit jen zčásti. Tak například: Chcete někoho potkat, vdát se? To je už podle mého názoru z velké části náhoda či osud, můžete třeba změnit styl oblékání, chodit víc do společnosti nebo mít inzerát na internetu, ale víc udělat nemůžete. Přejete si, aby vás váš přítel požádal o ruku? Také tohle jde těžko zařídit. Chtít po někom něco, aby to splnil...

Tak a teď konečně další sny - ty mají kategorii nesplněné z důvodu financí. Tak například vlastníte nemovitost a musíte se jí vzdát, protože vám tam padá střecha a nemáte na to ji spravit nebo je vzdáleností nedostupná od místa pracoviště a nemáte auto. Takže: Musíme jednat v rámci limitů, které máme, ačkoli ve skrytu duše můžeme mít spoustu snů.

Klára


Děkujeme za zajímavý a přínosný příspěvek. Pěkné zpracování tématu.

Jak jste na tom se sny a plány Vy, ženy-in? Máte spíš ty reálné, nebo ty nereálné? A jak se Vám daří je plnit?

Napište nám o tom na redakce@zena-in.cz!

Reklama