...Klokánky poskytují rodinnou péči na principu střídání dvou stabilních tet po týdnu nepřetržité péče. Tety se o děti starají tak jako v normální rodině a vedou domácnost včetně vaření, praní, nákupů apod. Nyní má Fond ohrožených dětí 16 Klokánků – zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc - s celkovou kapacitou 280 míst. I když průměrná doba pobytu dětí v Klokánku je pět a půl měsíce, je jejich kapacita zoufale malá. Ročně je u nás umisťováno do kojeneckých a jiných ústavů 4 000 dětí... Více zde

Moc zajímavý text, až na pár maličkostí.

Rodinná výchova je taková, kde jsou rodinné vztahy, rodič nese břímě práv a povinností – znám jen takové v SOS vesničkách a Dětský domov Řepiště. Vše ostatní je ústavní výchova – i Klokánek.

Kojenecké ústavy mají kapacitu 1570 míst, z toho je asi 21 % obsazeno dětmi, které potřebují 24 hodinou péči vzhledem ke svému postižení. Dětské domovy pro děti do 18 let mají kapacitu 4 300 míst, pasťáky spotřebují cca 2500 míst.  Jak chcete ročně umístit na cca 6 000 lůžek 4 000 dětí, když v dětských domovech jsou děti i 15 let? Klokánků je prý 16, ale Klokánek Dolní Benešov a Klokánek Brno udělají společně 85 míst – nevěřím, že na zbývající Klokánky zůstává jen 190 lůžek.

Domácí či rodinné buňky s minimální změnou pracovníků dnes má mnoho zařízení – nikoliv jen Klokánek. Nikoho nezajímá, co se děje doma u Klokančí tety, když tam týden není – pokud má děti, tak v její domácnosti vzniká úplně stejně prostředí jako v práci – z hlediska hlubinné psychologie dost raději nevědět, nebo to musí být osoba svobodná, bezdětná či ve věku, kdy už jsou její děti velké a manželovi nevadí, že jejich domácnost funguje v týdenních intervalech.

Nejde mi o to pošpinit Klokánky – oni to o kojeňácích rádi dělají, ale nepřijdou na návštěvu, ale spíše bych uvítal spolupráci v rodině, když už ústavka je na spadnutí, spíše si přiznejme, že selhala prevence, že mladí lidé nejsou připraveni na to mít rodinu, že jim chybí vzory vztahu jako nosného životního principu, že se neumíme postavit tváří v tvář situaci, starším dětem v dětských domovech. A výchovně problematické děti?

Existovala jediná terapeutická komunita pro děti a mládež, kteří zneužívají drogy. O ní mezirezortní komise prohlásila, že je zbytečná, že děti u nás drogy neberou. No tak neberou.

Klidně se přijeďte podívat.

S přáním příjemného dne
Mgr. Petr Fabián

Kojenecký ústav s dětským domovem v Opavě


Jaký na to máte názor vy, milé ženy-in?

Reklama