Pocity odmítnutí a pochybování o sobě samém jsou při rozchodu běžné. Někdy se ale člověk cítí jako by byl v minulosti zaseknutý a nemohl se jí pustit, i když by sebevíc chtěl. Navíc přátelé a rodina se k této situace často neumí postavit správě. Tak, aby vám reálně pomohli. Místo psychologické pomoci přichází rady, abyste šli dál a nenápadný nátlak, abyste situaci co nejrychleji překonali. Chtějí vás mít opět s dobrou náladou, což je trochu sobecké. Vy přitom potřebujete pozvolnou odvykací kůru, stejně jako kdybyste byli závislí na drogách.
bras.jpg
Foto: Shutterstock

Rozchody a mozek

V prvních měsících je nechtěný rozchod obzvlášť bolestivý. Ale proč? Na to vědecky odpověděli neurologové z Kolumbijské univerzity. Na studentech vysoké školy, kteří za posledních šest měsíců zažili rozchod, zkoumali pomocí magnetické rezonance aktivitu mozkové činnosti při tom, když respondent sledoval obrázky svých bývalých partnerů.

Respondenti uvedli, že při sledování fotografií automaticky začali přemýšlet nad společnými zážitky z minulosti. Vědci porovnávali, jaké oblasti v mozku se na magnetické rezonanci aktivují. Při pohledu na své ex se aktivovala přední cingulární kůra, která je spojena s bolestivými fyzickými zážitky.

Z toho lze usoudit, že naše mozky zpracovávají rozpady vztahů stejně, jako fyzickou bolest, i když k takovému poškození reálně nedojde. Možná si říkáte, proč k něčemu takovému dochází, jako bychom se netrápili dost psychicky. Mozek se snaží upozornit na to, že jde o bolest, které je potřeba věnovat pozornost. Signál může mít i evoluční důvod. Úkolem bolesti je upozornit na fyzické nebezpečí nebo újmu, které byste se v budoucnu měli vyvarovat. Je to stejné, jako by vás někdo fyzicky napadl, příště se mu budete vyhýbat obloukem. Ve vztahu odloučení tak jednoduché není. Už od pravěku je v lidech potřeba držet při sobě, a to především z toho důvodu, aby přežil třeba útoky zvířat. Proto se proti fyzické bolesti způsobené člověkem utvořila částečná imunita. Pokud je tomu opravdu tak, domněnka by mohla částečně vysvětlit, proč je obtížné pro mnoho lidí opustit bývalého partnera (který způsobil bolest) a jít dál.

Jak se vyrovnat s rozchodem

Existuje vůbec něco, co pomůže vyrovnat se se závislostí? „První řadě pomáhá intenzivní přemýšlení právě nad srovnáním klasické závislosti a závislostí, kterou prožíváme z rozchodu. Pomůže nám to pochopit intenzitu pocitů. Když se člověk začne vnímat v podstatě jako narkomana, může s odvykáním začít lépe pracovat. Nenechte na sebe tlačit okolím, abyste situaci překonali co nejdříve. Dejte si tolik času, kolik budete potřebovat,“ radí psycholožka Kateřina Novotná. Důležité je řídit se svým instinktem a hlavně si nenechat radit od ostatních. Svěřujte se jen jednomu člověku, kterému důvěřujte, že jsou jeho rady racionální a v minulosti se vyplatily. Na rady známých nedávejte, neznají vás, ani vašeho bývalého partnera. Vyhýbejte se věcem, místům, fotografiím, které vám ho připomínají. Zaměřte se sama na sebe a na své zájmy.

Zdroj informací: magazín Health a Psychology 

Reklama