Děti na vodítkách jsou kontroverzním tématem už nějakou tu dobu. Stále se vyrábí, stále nejsou zakázaná, ale dodnes existují skupiny, které proti nim bojují. Jednou z nich je například i skupina vytvořená před několika lety na Facebooku: Nechceme děti na vodítkách. Co je ale na nich tak špatného?
5f842ded582e8obrazek.png
Foto: Shutterstock

Výhody

Mezi zřetelné výhody vodítek patří, že se maminky nemusí bát, že jim děti vběhnou z ničeho nic do silnice či se jednoduše ztratí. I předškolní děti umí běhat poměrně rychle a existují případy, kdy se maminky na chvíli otočily a děti byly pryč. Vodítka oceňují například maminky hyperaktivních dětí. „Tomáš je naprosto nezvladatelný, i přes to, že nemá potvrzené ADHD. V jeho třech letech jsem potřebovala jít do práce a Tomáše začala hlídat chůva, vlastně několik chův. Každá z nich to po několika stresujících okamžicích vzdala. Opakovaný scénář byl ten, že Tomáš začal plakat v kočárku, protože chtěl ven, chůva ho vyndala a Tomáš začal utíkat jako o život, jednou i pod kola aut. Od té doby, co mám vodítko, je klid, Tomáš neřve a je na něj zvyklý,“ říká maminka již čtyřletého syna.

Mohlo by vás zajímat: Bála jsem se, že je syn autista, přiznává maminka mimořádně intelektově nadaného dítěte

Nevýhody

Mezi nejčastěji skloňované nevýhody patří omezení volného pohybu, kdy dochází k omezené spolupráci mozkových hemisfér. Podle některých fyzioterapeutů se při používání vodítka nemohou správně rozvíjet přirozená motorika dítěte. „Kromě toho, že procházka by měla být o rozvíjení pohybových dovedností, a ne o jejich omezování, ještě připadá v úvahu, že dojde k omezování dýchání a tuhnutí mezižeberních svalů v důsledku tahání,“ přiklání se k jeho zákazu fyzioterapeutka Andrea Kalounová.

Mohlo by vás zajímat: Vychováváte děti správně? 10 pravidel, na která byste jako máma neměla nikdy zapomínat

Mnoho vodítek používají i mateřské školky, některé je dostaly od kraje zdarma. I mezi učitelkami se najdou ty, které je pochvalují, ale i ty, které vodítka dostaly a rozhodly se je nevyužít. „I když jde o vodítko, které splňuje všechny bezpečnostní požadavky EU, z psychologického hlediska se mi taková pomůcka příčí. Dítě zkrátka není pes,“ říká učitelka mateřské školky v Královehradeckém kraji.

Pomůcka se prodává dál, i když vodítková kontroverze stále pokračuje a tvoří se nová diskusní fóra na toto téma. Jak již bylo řečeno, bezpečnost vodítek je schválená, ale najdou se i fyzioterapeuti, kteří nejsou s rozhodnutím spokojeni, stejně tak je na pochybách i BESIP, a to konkrétně u vodítek, které jsou určené pro celou skupinu školkových dětí. Podle nich by mohlo vozidlo zachytit například jedno z nich a strhnout do silnice celou skupinu. Názor na vodítka si tedy musí udělat každý sám.

Reklama