Co byste řekli kombinaci rappera a básníka? Pokud si myslíte, že je to absurdní a tahle kombinace neexistuje, pletete se. Důkazem toho je Lipo, rapper, který o sobě poprvé dal vědět v rámci projektu Básníci před mikrofonem (BPM) a nyní již má úspěšnou sólovou kariéru.

Před třemi lety jste v éteru mohli slyšet hit s názvem Ležím v tvé blízkosti. Ten má na svědomí právě Lipo, kde kromě něj zazářila i zpěvačkou Debbi. Následovalo dalších pár hitů a z neznámého chlapce se stal uznávaný rapper. Někdo by si mohl myslet, že je to jen další blázen do party, ale on je jiný, odlišný. Pojďte se o tom přesvědčit sami.

sd

Vystudoval jsi filozofickou fakultu, což není úplně typický obor pro rappera…
To asi není, ale na druhou stranu právě humanitní studium a schopnost kriticky myslet mi snad dopomohly k tomu, abych šel ve svých textech dál než většina rapperů.

Slyšela jsem, že hodně čteš, prý jsou to opravdu kvanta knih, je to pravda? Tušíš, kolik si jich přečetl?
Ano, je to pravda, ale přesný počet skutečně nevím. Za dob studií jsem četl hodně odborné literatury, sociologii, estetiku, dějiny umění, teď rád čtu knihy o historii a vracím se znova k románům. Filmy a televize můžou být fajn, občas se také rád podívám na nějaký film, ale knihy považuji za něco do určité míry nenahraditelného. To, co v nich najdeme, žádná wikipedie, ani facebook neposkytnou. Je pouhou iluzí myslet si opak.

Chtěl si vždy být zpěvákem, jak ti t kariéra obohatila život?
Jak to tak běžně u dětí i v dospělosti bývá, tak i u mě proběhla celá plejáda vysněných povolání. Od popeláře až po fotbalistu, ale zpěvákem jsem nechtěl být, tedy co si pamatuju. Vzpomínám si, jak jsem babičce jako malej sliboval, že budu zubař a že jí opravím její špatný zuby. :-)

Tak samozřejmě, že hudba mi obohatila jistým způsobem můj život, jinak bych to nedělal. Hudba mi hlavně dala možnost se vyjádřit. To, že to následně někoho zajímá či dokonce obohacuje, je pak skvělej a pro hudebníka i potřebnej bonus.

Píšeš si texty k písním sám?
Jasně že píšu. V rapu to je jiné než u jiných žánrů. Tady je trochu tabu si nechat psát texty někým jiným, navíc právě na nich si nejvíce zakládám.

Když si vybavím tvé písničky, tak na mě působí tak nějak smutně, proč?
Myslím, že o vážných věcech se mi píše prostě líp. Ale obdivuju, když někdo umí používat humor v textech, to mně to moc nejde, nevím proč… Není to ale tak, že bych byl většinu času zamračený, to zase ne, naopak se rád směju. :-)

sd

A co fanynky? Poznávají tě na ulici? Jak reagují?
Občas ano, což mi samozřejmě lichotí. Nějak přehnaně nereagují, jak by si člověk mohl myslet. Někdy ukazují prstem a něco si šeptají, občas by mě osobně zajímalo, co si asi říkají. :-)

Máš nějaké nepříjemné zkušenosti s fanoušky?
Co si tak vybavuji, tak nic hrozného ani zásadního. Paradoxně tak, jak jsem v textech otevřený, tak si na druhou stranu hlídám určitou část mého soukromí. Někdy ale fanoušci mají pocit, že když dojdou na koncert, tak zároveň k tomu asi můžou vlastnit chvíli i vás. Což tak není.

Doslechla jsem se, že nějakým kolegům, rapperům, ležíš celkem v žaludku. Čím myslíš, že to je?
To by asi bylo na větší zamyšlení… Myslím si, že pro některé postrádám atributy, které by rapper podle nich měl mít. U dalších to je pak závist vůči mému „komerčnímu úspěchu“. I to jsem si bohužel potvrdil.

Někteří z nich v rozhovorech mluvili i o extrémních krocích, které by chtěli vůči tobě učinit. Nebojíš se někdy?
Příjemný to není, ale vnímám to už trochu jako folklór. Bohužel tahle agresivita a stupidita k žánru, ve kterém se pohybuji, nebo z kterého jsem vyšel, nějak historicky patří. Já jsem tu od toho, abych reprezentoval jiný přístup k věci, a to je to, co dělám a co mě nejvíce baví.

ds

Zdá se, že hudební scéna, zvláště pak tvůj repertoár, mají v sobě spoustu toho negativního. Jsi takto šťastný, Lipo? Co ti osobně nejvíce vadí na dnešní hudební scéně v ČR?
To je hodně zvláštní otázka. :-) Ale ano, jsem teď šťastný a je to skvělý pocit. Být šťastnej, budit se s radostí, to je to nejhezčí, co člověka může potkat, a já bych za nic neměnil. O druhé části otázky bychom se mohli bavit dlouze, ale poslední dobu si musím připomínat jednu věc: negativita nikam člověka neposune, což je důležité si uvědomit.

Abych se však vrátil k tomu, co mi vadí, pokusím se pojmenovat to, co mě doopravdy mrzí. Je to určitá provinčnost, vadí mi vykopaný zákopy mezi alternativní scénou a tím, co nazýváme mainstreamem. Vadí mi, že alternativa není víc otevřená a má tendence podléhat vlastním uměleckým dogmatům, stejně tak jako mi vadí, že maninstream tu není víc oduševnělý a s uměleckým přesahem.

Ty se aktuálně zabýváš zajímavým projektem, Podporuj muziku, Buď toho součástí. Mohl bys nám ho představit?
To je iniciativa organizace IFPI, která zastupuje mnohá hudební vydavatelství u nás. Natočil jsem pro ně dokument určený pro osmáky a deváťáky. S ním jezdíme po školách, kde se bavíme s dětmi o hudbě a zároveň jim říkáme, že dnes existují služby jako Spotify a Deezer, kde můžou legální cestou podpořit své oblíbené umělce, ať už jsou z jakéhokoliv žánru.

Nedá mi to, abych se na závěr nezeptala na blížící se Valentýn, budeš ho slavit?
Přiznám se, že nejsem úplně fanoušek tohodle svátku. Přijde mi trochu importovaný, možná je to ale škoda. :-) Budu ale určitě slavit první máj. To rozkvetou nádherně všechny stromy, takže se bude konat procházka s láskou na Petřín a tak. :-)

ds
Zdroj foto: https://www.facebook.com/lipobpm/photos_stream?tab=photos

Čtěte také:

Reklama