Něco se mi jemně otřelo o tvář. Teď to trochu zastudilo. No jo, to bude čumáček našeho mourovatého kocoura, který mne s železnou pravidelností chodí ráno co ráno budit půl minuty před tím, než mi zazvoní ten příšerný, hnusný, otravný a neodbytný budík. Dělám, že ještě spím. Hebká pacička mi začne čechrat vlasy na temeni a vrnění nabývá na síle. Je mi jasné, že nejde o ohleduplnost ze strany jediného mužského zástupce mojí kočičí smečky zastoupené jím a dvěma kočičími dámami. To se mi jen snaží naznačit, že už mu kručí v břiše a že včera jsem v tuhle dobu byla už "vstanutá" a on už dřepěl u misky granulí. Dneska mi to opravdu nejde. Zase mám nízký tlak a to znamená, že musím vstávat pomalu. Kocour mi zpola sedí na hlavě a je čím dál hlasitější. Pokouším se odlepit jedno oční víčko, abych koukla, kde je zbytek kočičí skvadry. No jo, jedna sedí v nohách a snaží se mě hypnotizovat pohledem (možná si myslí, že mi to pomůže vstát), druhá sedí na skříni a myje si hlavu. Taky bych se měla umýt. Ale mám sto chutí vynechat vstávání, mytí i snídani. No tak jo, sundám jednu nohu z postele a dotknu se špičkou chodidla podlahy. Hřeje. To zas bude pařák, ach jo. Tak teď ještě zbytek těla - chtělo by to kladku nebo aspoň takové to šikovné zdvihací zařízení, co mají v nemocnicích pro těžce choré. Kočky se mi otírají o nohy. Dobrá, dobrá, vždyť už jdu.

Zatím vidím jen na jedno oko, ale to mi stačí, abych se doklátila do kuchyně a v polospánku vyndala granule ze skříňky, kde máme kočičí a zahradní potřeby. Bože ne, to nejsou granule, to je hnojivo na trávník. Tak znovu. Ano, tady jsou granule, teď je nasypat do tří misek, zase vedle, kruci. Ještě natočit čistou vodu do misky. Moje zlatíčka mi strčí čumáček do dlaně, to je jejich každodenní poděkování za jídlo, a šup na dlabanec. Pohladím je všechny po zádech a ještě tak dvě minuty nad nimi stojím a usmívám se.

Tak a teď zbytek rodiny. Jeden synek, dlouhý jak týden před výplatou, leží v posteli na zádech, nohy (delší, než jakými se může pochlubit lecjaká modelka) mu čouhají z pod peřiny. Ona mu snad, proboha, za chvíli ani ta nová peřina o délce 220 cm, co dostal k vánocům, nebude stačit. Vzbudit puberťáka je obtížný úkol. Vrhne na mne krhavý pohled, to zase šel spát v kdovíkolik hodin, něco zabručí a otočí se na bok. Znám to, vím, že ho budu muset chodit budit ve třicetivteřinových intervalech aspoň 8x, než se milostivě uvolí vstát. Tak teď druhý synek. Tomu stačí dát pusu na čelo a říct: "Dobré ráno broučku, kočičky už jsou vzhůru, ptáčci zpívají a ty ještě chrníš..." Taky bude brzy v pubertě, ale zatím je to moje sluníčko, které otevře oči, obejme mne a řekne: "Ještě chvíli, mami..."

Teprve teď mi začíná ten správný blázinec. Umýt zuby, houknout na staršího syna, aby už koukal vstát, vyžehlit mladšímu synovi modrošedé triko (protože v tom oranžovém jsem mami včera vypadal ve škole jako blbec), houknout na staršího syna, že už je půl, najít podprsenku, kam jsem ji to jen včera večer dala, houknout na staršího syna, že už bylo půl, postavit vodu na čaj, houknout na staršího syna, že už je půl a pět, vypustit kocoura nedočkavě stepujícího u dveří na dvorek, houknout na staršího - nene, zaplaťpánbu už vstal -  nakrájet a namazat chleba. Vida, mladší synek už je hotový. Tak rychle najíst, doobléknout sebe, zkontrolovat, zda všichni máme svoje klíče, legitimace na autobus, mobily, svačinu, peníze na autobus a honem, honem, už zase jdeme pozdě. Venku je na trávě rosa, ptáci zpívají, kocour nás vyprovází k vrátkům. Ach bože, to je zase tak krásné ráno... :-)

Kadla

--------------------------------------------------------------------------------


Milá Kadla,

ďakujem za krásny príspevok, ktorý ma potešil. "Kočičí " budíčky sa zdajú byť jemnejšie ako tie psačie...

Krásny a pohodový deň :-)

Reklama