shutterstock-1709623675.jpg

Foto: Shutterstock

Podle odborníků jsme ráno po probuzení vyšší než v večer, když jdeme spát. Dochází k tomu z důvodu stlačení chrupavky v páteři a v kolenou při chůzi. Příčinou může být i gravitace. Podle studie ghanské univerzity z roku 2017, která zkoumala 90 jedinců starších 30 let z Velké Akkry v Ghaně, je ráno člověk o jeden až tři centrimetry vyšší než večer.

Měření hmotnosti a výšky bylo prováděno dvakrát denně ráno a večer. U mužů (1,63 cm) došlo k větší průměrné ztrátě výšky než u žen (1,59 cm). Největší naměřená ztráta výšky byla o 2,7 centimetru. Hlavním faktorem, který přispívá k výkyvům, je úroveň pracovní činnosti vykonávaná během dne. Žádný z faktorů, jako jsou věk, pohlaví, celkový kalorický příjem apod., nehrál u ztráty výšky roli.

A jak je to s váhou? Měli jste někdy ráno pocit, že jste zhubli, když jste si stoupli na váhu a ukazovala o něco méně? Jde o to, že se budíme mírně dehydratovaní a množství vody, které přes noc vypotíme, se projeví na váze. Navíc metabolismus těla pracuje i v době, kdy spíme, čímž spalujeme kalorie. Takže vás zklameme, bohužel se vám přes noc nepodařilo zázračně zhubnout.
 
 
Zdroje: Beomedical and Biotechnology Research Journal, Topky