Víte, co se stane s vaším tělem, kdy mu dopřejete každé ráno sklenici vlažné vody s citronem? Budou se dít zázraky! Poděkuje vám nejen vaše pleť, ale i celý organismus.

O tom, že je pití tohoto jednoduchého koktejlu zázračné, bylo napsáno už dost. Ale protože je opakování matka moudrosti, pojďme si říct, proč stojí zato ráno začít právě se sklenicí vody s citronem.

lemon

Je to až banální. Nic zázračného to není, ale přesto je úžasné, jaký vliv na vaše tělo tento drink může mít. „Pití vody s citronovou šťávou se stává pro mnohé každodenním rituálem. A i já takový start doporučuji. Jen bych se přikláněla k tomu nepít vodu ledovou, ale spíše vlažnou, v těchto měsících klidně i teplou,“ doporučuje MUDr. Alice Vosečková. Lidé, kteří jsou v tréninkovém módu, často pijí ledovou vodu kvůli podpoře spalování tuků. Vlažná voda je však po ránu pro tělo mnohem snesitelnější a na rozdíl od té studené nezpůsobí tělu teplotní šok. Důvodů, proč si do sklenice přidat šťávu z citronu je pak hned několik: jeho největším plusem je, že přispívá k pomalému a efektivnímu vstřebávání sacharidů, umí snadno zkrotit chutě na sladké anebo je např. přírodním zdrojem vitaminu C.

A jaké jsou největší přínosy ranní dávky vody s citronem nalačno?

  • Citron dokáže velmi dobře udržet krevní tlak na uzdě, a navíc uvolňuje tělo i mysl.
  • Je dopingem pro vaši imunitu. A v tomto počasí, kdy jsme dennodenně vystaveni útokům virů a bakterií, je pití tohoto elixíru skvělou prevencí.
  • „Vodu s citronem piju každé ráno, a to nejen proto, že je to chutný zdroj tekutin, ale také proto, že mi dodá pořádnou dávku energie,“ říká trenérka Eva Dostálová. MUDr. Katarína Třísková, korektivní dermatoložka z MEDICOM Clinic navíc dodává: „Dodržovat správný pitný režim je důležité mimo jiné k tomu, aby byla pleť dostatečně zhydratovaná. Je však důležité pít v průběhu celého dne, ne se vodou nárazově přepíjet. Pitný režim je nutné přizpůsobit i fyzické zátěži. Pokud budete málo pít, stejně jako na celém organismu i na pleti se to projeví. Bude vysušená a snadněji se na ní začnou vytvářet vrásky.”
  • Také se voda s citronem doporučuje při zažívacích potížích, pomáhá proti pálení žáhy, nadýmání nebo zácpě. Navíc výborně hydratuje tlusté střevo.
  • Citronová voda funguje jako čistič krve. Vitamin C také krev ředí, čímž se stává vhodnou prevencí proti trombóze. Svými silnými účinky bojuje proti vysokému cholesterolu a následnému usazování v tepnách.
  • Citronová šťáva posiluje jaterní enzymy a přispívá k tvorbě enzymů nových. A to, vzhledem k jejich nelehké práci, přesně játra potřebují.
  • Chcete-li zhubnout, voda s citronem je prakticky povinností, protože výborně nastartuje celý metabolismus.
  • Přehnaly jste to s alkoholem? V tom případě si vodu s citronem dopřejte ve velkém, je totiž skvělým přírodním vyprošťovákem.

Nezapomeňte si přečíst: