Pamatujete, jak jsme houfně nakupovaly vycpávky a všívaly je snad do všeho - od šatů přes svetry až po halenky? Kdo neměl bednu jak zápasník, byl nemožný. Když se dnes podívám na fotky z osmdesátých let, musím se smát. Nadělaná hlava, zmalovaná tvářička a obří ramena. Hrůza. Tenkrát jsem se pyšnila kabátem, který měl nejen vycpávky, ale navíc nabrané rukávy, takže jsem při své výšce metr šedesát vypadala jako vlastní karikatura.

Řada žen ale vycpávky vítala a velmi nerada se s nimi loučila. Měly totiž tu „báječnou schopnost“ vyrovnávat proporce. Díky širokým ramenům se pas i boky zdály opticky užší, a pokud jste výškou zrovna nekonkurovala  trpaslíkům, udělaly postavě docela dobrou službu.

No jak se říká: proti gustu… mně osobně to stačilo a k vycpávkám se rozhodně nevrátím. Pokud vy ano, teď máte jedinečnou příležitost.

ramena

Bylo jen otázkou času, kdy se módní tvůrci tohoto typického prvku osmdesátých let chytí a vrátí ho na výsluní. Ale tak jako všechno převzaté z minulosti, mají i vycpávky jiný tvar.

Buď jsou:

Vysoko vytrčené vzhůru

...což může připomínat předimenzované vycpávky válečných let, futuristické uniformy nebo vzdáleně módu pozdní renesance, kdy byla ramenní koule ukončena vyztuženým křidélkem.

Hranaté

...jsou nejbizarnější a postavě propůjčují až architektonický vzhled.

Nabrané do šířky

...se nejvíce podobají slavným neslavným osmdesátým létům. Jen celková silueta se liší. Zatímco ta současná se při přivřeném oku jeví jako ženštější, tehdy Y nebo V mělo vyjadřovat sílu, autoritu a emancipovanost. Alespoň takto zveličeně to popisují módní knihy.

Vítáte návrat vycpávek? Máte postavu, které prospívaly? Dáte se na stranu jejich obhájkyň, nebo odpůrkyň? Hlasujte v naší anketě nebo napište svůj názor. Můžete samozřejmě i obojí.