O rakovině prsu a preventivním screeningovém vyšetření na mamografu slyšela snad již každá žena. Většina jich také ví, že toto vyšetření by měla jednou za dva roky absolvovat.

 

„Pravdou ovšem je, že na preventivní prohlídky chodí jen třetina žen,“ uvádí předseda Radiodiagnostické společnosti MUDr. Jan Daneš, CSc. a pokračuje: „Ženy mají z vyšetření strach, bojí se diagnózy a pro některé je problém i značná vzdálenost odborného pracoviště od jejich bydliště. V České republice je 54 screeningových center, která se zabývají vyšetřením prsu. Víc se jich zatím povolovat nebude, protože v místech, kde by byla návštěvnost nižší, by lékaři nemohli získat potřebnou zkušenost. K tomu, aby lékař dokázal spolehlivě určit diagnózu, je potřeba, aby ročně vyšetřil přibližně 3 000 žen,“ uzavírá MUDr. Daneš.

 

Společnost AVON  ve spolupráci s Aliancí českých organizací a žen s rakovinou prsu proto již druhým rokem zajišťuje osvětu a výraznou pomoc pro ženy. Cílem je vysvětlit ženám nutnost prevence rakoviny prsu a umožnit jim absolvovat vyšetření. Pravidelné prohlídky, které hradí pojišťovna, mohou využívat ženy ve věkové kategorii od 45 do 69 let. Mladší ženy si toto vyšetření musí hradit samy a právě pro ně přichází AVON s projektem nazvaným Ženy ženám.

Cílem projektu je umožnit ženám ve věku od 30 do 44 let absolvovat bezplatné vyšetření prsu. Od poloviny března do konce srpna bude Avon distribuovat poukázky na bezplatné vyšetření prsu.

 

A jak může žena tuto poukázku získat?

 

„Informační letáky spolu s bezplatnými poukázkami na vyšetření budou rozdávat členky pacientských organizací sdružených v Alianci organizací a žen s rakovinou prsu v rámci jarní Avon Roadshow, která proběhne od poloviny dubna do konce května na 88 místech v ČR,“ říká ředitelka společnosti Avon Michaela Brejšová a dodává: „Zároveň budou informační letáky s poukázkami k dispozici u jednotlivých organizací Aliance a v regionálních Avon centrech. Zájemkyně si mohou také zavolat na bezplatnou linku proti rakovině prsu 800 180 880.“

Ženy, které poukázku získají, se musí objednat na akreditované pracoviště pro screening rakoviny prsu. Jejich seznam spolu s kontakty je k dispozici v informační brožuře.

 

Partnerem akce je Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu.

„Chceme omezit výskyt nádorového onemocnění prsu. Tím jsou postiženy stále mladší a mladší ženy. Přitom včas zachycený karcinom prsu je léčitelný! To by měly všechny ženy vědět, a proto by měly být k zájmu o zdraví svých prsů motivovány,“ říká ředitelka Aliance paní Zdeňka Jusková.

Reklama