Rakovina děložního čípku je vážné onemocnění, které může ohrožovat život. Je-li žena nakažena určitými typy lidského papillomaviru (HPV), mohou se ve sliznici děložního čípku vyvinout abnormální buňky. Nezjistí-li se včas a nezačne-li se žena léčit, mohou se buňky stát předrakovinnými a později rakovinnými. To může trvat několik let, i když v některých případech k tomu může dojít během jednoho roku.
Můj příběh se stal před deseti lety. Bylo mi čtyřicet, měla jsem dvě malé děti a byla na ně sama. U gynekologa jsem nebyla řadu let, pořád jsem to odkládala, prostě jsem neměla čas. Když jsem se tam konečně vypravila, čekal mě šok. Vyšetření odhalilo nález na děložním čípku. Zhroutila jsem se. Nikdo mi nic pořádně neřekl, lékaři nebyli tak vstřícní jako dnes. O nemoci jsem se téměř nic nedozvěděla. Musela jsem do nemocnice na operaci. Byla jsem přesvědčená, že mám rakovinu a mé dvě dcery na světě zůstanou na všechno samy.
Podstoupila jsem konizaci, za pár dnů šla domů. Abnormální buňky na děložním čípku se podařilo odstranit, všechno dopadlo dobře. Od té doby chodím ke gynekologovi pravidelně, protože můj problém by se mohl opakovat. To se zatím naštěstí nestalo.
Když jsem před rokem zjistila, že se dá proti rakovině děložního čípku očkovat, vůbec jsem nezaváhala... Koupila jsem ho dceři, která zrovna měla patnáct.
S dětmi žiji stále sama, protože dcery studují, nemáme peněz nazbyt. Na jejich zdraví ale šetřit nechci. Mohla jsem, pravda, mít třeba nový koberec. Mám ale něco lepšího: Téměř stoprocentní jistotu, že moje holka v budoucnu nezažije to, co jsem zažila já.
Dá se rakovina léčit? Je to možné
Základním způsobem při zjišťování rakoviny děložního čípku je odběr onkologické cytologie, tedy stěr z čípku. Bývá součástí gynekologického vyšetření a pomáhá zjistit abnormální buňky ve sliznici děložního čípku, ještě než se stanou předrakovinnými nebo rakovinnými buňkami. Výsledky testu mohou pomoci lékařům při rozhodování, zda je nezbytné další testování (například pomocí biopsie nebo HPV DNA test) nebo léčba. Více se dozvíte na www.vsecomuzu.cz
Věděli jste, že…
- rakovinu děložního čípku způsobují viry,
- je druhým nejčastějším typem rakoviny u žen,
- původce choroby (virus HPV) ve svém těle nosí asi 25 procent žen mezi 18 až 25 lety (alternativa: HPV infekce je považována za nejrozšířenější pohlavně přenosnou chorobu. Některé studie odhadují, že většina sexuálně aktivní dospělé populace (75-80 %) je v průběhu života vystavena jednomu nebo více typům HPV virů,
- smutnou diagnózu se každoročně dozví 500 000 žen na celém světě a 300 000 jich rakovině podlehne,
- rakovina děložního čípku je nejvíce rozšířena v zemích rozvojového světa, kde neexistuje účinná prevence a dostatečná gynekologická péče,
- rozpoznání nemoci v časném stádiu mohou bránit sociální a rodinné důvody i náboženské přesvědčení,
- v Evropě na rakovinu děložního čípku každý den umře 60 žen vesměs v produktivním věku, tedy mezi třicítkou a padesátkou. Celkem v Evropě ročně onemocní 48 tisíc žen a 22 tisíc jich zemře,
- výskyt rakoviny děložního hrdla je v České republice dvakrát až třikrát vyšší než v rozvinutých zemích Evropské unie,
- u nás v České republice každý rok objeví lékaři nádor u tisícovky žen, nemoc nepřežije 400 žen,
- ženy nad 35 let jsou až dvěstěnásobně více ohrožené, že rakovinou onemocní.
Nepodceňujete zbytečně tuto hrozbu?
Nový komentář
Komentáře
rambo — #32 to by teda měli prosadit to očkování zdarma.Narkomany taky léčí zadarmo a co oni dělají pro společnost?Kradou a nepracujou.A když se drogama zhuntujou,tak dostanou invalidku.Alkoholici to samý.Je to smutný.
Já byla na konizaci asi před 15 lety,teď chodím pravidelně na kontroly.Minule se jim něco nelíbilo,tak mě poslali na kyretáž,zítra si jdu pro výsledky histologie.Držte mi pěsti.
nepodceňuji to v žádném případě
mospika — #51 nojo, neblahý to je, ale jako dospělá můžu trochu ovlivnit svůj přístup ke svýmu tělu, nějak se starat, ale třeba ten pneumokok, jak ubráníš 100% čestvý miminko aby to nechytlo. A ty následky nejsou rozhodně polehčující. A mít kvůli tomu, dementní, nebo hluchý dítě, že chytilo ňákou breberu v nemocnici či kde? Přežili jsme horší věci a nemůžem to zas brát 100% přírodně, nežijem v jeskyni.
Taky jsem podstoupila konizaci čípku. Ovšem za minutu 12... Přitom jsem chodila pravidelně na kontroly, jenomže paní doktor byla trochu laxní. Tak jsem změnila lékaře a jen díky němu, se na rakovinu přišlo.
Momentálně mám klid, ale doktor mi narovinu řekl, že když bude jednou výsledek špatný, tak mi vezmou dělohu.
Takže očkování ano- dokonce jsem někde četla, že jej chce v budoucnu pojišťovna hradit-
izis.80 — #49 každé očkování, věnuju se už pár let alternativní medicíně a s očkováním nesouhlasím, mrzí mě, že jsem ty vědomosti neměla dřív....nenechala bych se očkovat proti ničemu, antikoncepci jsem nikdy nebrala, to je další takový "zázrak" jako očkování.....a věř tomu, že nic takového tvému tělu neprospěje
Tak vám teda řeknu taky příspěvek.Že se neví, co to udělá za pár let, je jedna věc. Ale co jsme se dozvěděli 30 let po hormonální antikoncepci ..taky to neni sláva.Vakcína začala pro sexuálně nežijící, ale pak se přidal další výzkum pro jiné ročníky a vznikly další typy vakcín. Není to žádný tahání peněz ale ochrana.Navíc co se nezveřejňuje jsou pozitivní předpoklady do budoucna,žádných 5 let fungování ale pozitivní vliv na spoustu dalších ženských problémů včetně malého procenta přímo léčby napadeným virem. Tedy ne v kombinaci s horm. antikoncepcí. Taky nechrání před každým typem viru, ale zatím před těmi nejhoršími. Není to jako bezcenná vakcína na chřipku. A že kdo je se stálým partnerem nemusí se bát? No ono člověk může věřit jen sám sobě......a někdy je to málo.
mospika — #46 sorry,ale v dnešní době...to jsou kecy jak z hospody.Myslíš že třeba očkování na pneumokoka je taky tahání peněz z lidí.?
každé očkování je dobré
je to určitě dobrá věc, ale svůj účinek plní u mladých dívek ...
.....probuďte se, je to jen tahání peněz z kapes, nikdo neví jak ty holky nebo ženy budou na tom zdravotně po očkování za deset, dvacet let....zajímavý je, že nejdřív to bylo podle reklamy vhodné jen pro ty co nezačaly pohlavně žít, postupně přidali ty co jim je do 25, a ted už jsem dokonce slyšela, že i pro nás čtyřicátnice je to hrozně prospěšné....jestli to nebude tím, že těch zájemců není tolik co mysleli, když si to musí platit....
já to nepodceňuji, já se hlavně toho bojím
Dceru jsem také nechala očkovat, očkování dostala jako hlavní dárek k 16. narozeninám. Jsem ráda, že s touto variantou dárku souhlasila.
chodím pravidelně na prohlídku,člověk nikdy neví
000444 — #37 Vyjde to na nevelých 10 000, jedna dávka stojí 3 300 a co vím, tak třeba RBP proplácí právě jednu dávku.
Hodně jsem o tom četala a asi před měsícem jsem byla na první injekci. Takovýhle věci je třeba nepodceňovat. Tch peněz za to vůbec nelituju, zdraví je přednější. Jediný čeho jsem se bála je případná alergická reakce, ale naštěstí jsem ji neměla. Všem toto očkování doporučuji.
Také jsem byla na konizaci děložního čípku. Byla jsem upozorněna, že se to může vrátit, že tak po 10 letech se operace opakuje. Musím zaklepat, je to 20 let a zatím bez problému. Ale na kontroly chodím pořád pravidelně, 2x do roka. Jeden nikdy neví...
Důležitáje hlavně prevence. Pro mnohé z nás je vakcína k ničemu, musí se brát hodně brzy a nám co už 20 dřív, tak pomůže jen pravidelná preventivní prohlídka, která může ledacos odhalit. Ale souhlasím, je to poměrně drahá "sranda" a ne každý si tuto vakcínu může dovolit, i když by určitě dopřál své dceři to nejlepší.
ráda bych toto očkování podstoupila,ale je velmi nákladné,někde jsem se doslechla,že stojí kolem 10 000kč,což nemám a pojištovny toho moc neproplácí...
Už jsem byla na prevenci.