Nikdo od svého lékaře nechceme slyšet ta dvě slova, při kterých každému zatrne: „Máte rakovinu“. Vyrovnání se s nečekanou diagnózou a vším, co obnáší, zabere spoustu času a člověk si v takových chvílích klade otázky, na které zákonitě nezná odpovědi. Nejistota způsobená novou situací s sebou přináší obavy o budoucnost a stres. V následujícím článku poradíme nejen ženám, které mají osobní zkušenost s rakovinou prsu, jak nepříjemným pocitům co nejlépe vzdorovat, ale také přinášíme tipy pro jejich rodiny, přátele a okolí, jak se k nemocným rakovinou prsu chovat.

Psychika na prvním místě

Otázky, které přicházejí, se však netýkají pouze zdravotní stránky věci. Ruku v ruce s nimi jdou také starosti o finance. „Jak moc ovlivní moje nemoc rodinný rozpočet?“ „Zvládneme uživit rodinu jen z jednoho platu, když nebudu zvládat chodit do práce?“ Pod tíhou závažnosti situace a nejistoty ohledně budoucnosti proto není divu, že se co nevidět dostaví stres. V tomto momentě, ale i po celou dobu léčby, je důležitá především podpora rodiny a přátel.

rakovina

Příznaky stresu a jak snížit jeho hladinu

Jak ale poznat, že je člověk ve stresu? Napovědět mohou signály, mezi které patří například nekvalitní spánek, přetrvávající únava, stavy úzkosti, podrážděnost nebo bolesti hlavy. Dodržováním určitých pravidel a zásad však mohou hladinu stresu snižovat jak nemocní, tak i jejich rodiny, kterým se stres způsobený vážnou nemocí blízkého člověka také nevyhýbá.

Reklama