Rakovina prsu je považována za onemocnění postihující ženy po čtyřicítce. Každoročně však onemocní stále vyšší počet mladších pacientek. Proč tomu tak je, jaké jsou možnosti léčby a čím ji naopak hatí, na to jsme se zeptali primářky Mamma centra Háje MUDr. Miroslavy Skovajsové, Ph.D.

Čím to je, že počet pacientek, kterým je diagnostikována rakovina prsu, stoupá? A to i mezi mladými ženami. Nenese na tom vinu hormonální antikoncepce?
Mladé ženy se mě na hormonální antikoncepci stále častěji ptají. A já jim říkám, že si nemyslím, že je její užívání šťastné. Měly by si život zrežírovat tak, aby ji brát nemusely a nezanášely si tím organismus. Myslím si tedy, že hormonální antikoncepce přisýpá na tu hromadu, ale jinak je vznik rakoviny spíše multifaktoriální.

Co nám ještě neprospívá?
Po letech v ordinaci vidím, že nemoci mají psychosomatický základ, to je velký díl. Velkým faktorem je tedy ten psychosociální. Myslím si, a píše se to i ve světové odborné literatuře, že ženy v hodně rozvinutých společnostech si těžko hájí statut svého ženství.

Jak to myslíte?
Drsná moderní společnost na něj nebere ohled. Nerozlišuje mezi mladou ženou a mladým mužem. To je jeden z momentů, proč se rakovina prsu dostává do mladšího věku. Snažíme se například, aby na ženě nebylo vidět, že má menses. Co je to za hloupost? Taková žena by měla být chráněná. Není jí dobře, je unavená, klesá její výkonnost. Na to ale nikdo nebere ohled. Model ženy je naprosto odporná vychrtlá modelka, na které visí šaty a má vytřeštěné oči od hladu. Ne kyprá žena plná života. To je zoufalost současné doby. Holky pak drží diety a šetří na prsní implantáty. A společnost není přátelská ani k ženám s malými dětmi. Tohle všechno dává obraz. A právě v potlačení ženství vidím jeden z dalších důvodů nárůstspolečnosti u počtu zhoubných nádorů.

Když už doháníme západ v hektickém životním stylu, máme také stejně kvalitní léčbu nádorů?
V ČR léčíme rakovinu prsu podle stejných standardů jako na celém světě. České pacienty, na rozdíl od jiných žen v některých velmi vyspělých zemích Evropy, mají přístup k veškeré léčbě. Potřebují-li biologickou léčbu? Dostanou ji. To není v jiných zemích pravidlo. Proto se Češky, které onemocní v cizině, z většiny vracejí na léčbu sem. Je totiž na vysoké úrovni.

Vliv na to má asi i screeningový program, že?
Ano, to se tu podařilo. Nejlepší léčba je totiž včasný záchyt nádoru a na něm má lví podíl právě screeningový proram, tedy preventivní mamografie. Díky ní jsme snížili úmrtnost o třicet procent. Když česká data uvádíme na evropské půdě, působí jako zázrak. Díky včasné léčbě se buď úplně uzdravíte, nebo žijete třeba další dvacet let kvalitního života. A to je rozdíl oproti tomu umřít v šedesáti. Když ale říkám tohle A, je potřeba říct i B. Existuje malé procento nádorů, které se chovají agresivně v každém věku a medicína na ně nemá. Nikde na světě. Chovají se jako smršť. Ale většina nádorů prsu, zejména po padesátce, se chová předvídatelně a při včasném záchytu se žena buď úplně vyléčí, nebo uzdraví na podstatnou část života.

Ženy si mohou vybrat, jaký druh léčby rakoviny podstoupí? Třeba že důvěřují biologické léčbě?

Rozhodně ne. Konkrétně na tuto léčbu musíte mít v těle takzvaný přijímač. Jinak se léčba jen prožene organismem a její molekula nemá kam sednout. Pak to jsou vyhozené statisíce.

Lze zjistit, zda konkrétní žena tento přijímač má?
Jejich přítomnost zjišťujeme už při první biopsii, před léčbou. Zjišťujeme, jak je nádor agresivní a jaká léčba na něj bude platit. Pro biologickou léčbu je nezbytné, aby v těle byl HER2 receptor. Jinak je taková léčba pouze zbytečnou zátěží pro organizmus. Máme pacientky, které jsou léčeny biologickou léčbou.

U kolika žen zmínění přijímač naleznete?
V dostatečném počtu jej má v těle od 10 do 14 procent žen.

To není moc. Takže léčbu volíte vy.
Ano, nefunguje to tak, že by žena přišla a řekla, že chce tu a tu léčbu. Dialog s pacientem je sice velice otevřený, ale naslouchá odborným radám lékařům.

Stává se, že léčbu něčím hatí samy pacientky?
Některé léčbu primárně odmítají a přečtou si, že by se léčily jinak. Hovořím teď o alternativní medicíně. Já dopředu říkám, že kvalitní čínská medicína ano, ale ne pro léčbu choroby. Je úžasná jako prevence nebo pro doléčení, kdy energizující, bylinná léčba pomůže organizmu postavit se na nohy. Ale v době, kdy víme, že v těle je agresor, nepomůže léčitel ani něco tak solidního, jako čínská medicína nebo ajurveda. Ve chvíli, kdy bojuji s nádorem, tak jej musím odstranit, nebo na něj jít chemoterapií. Ne bylinnou směsí. I na Tchaj-wanu jsem viděla, jek je tradiční a západní medicína provázána. Doktoři mezi sebou spolupracují. Ale jakmile se objeví nádor, řekne se, že pacient přišel pozdě. Na bylinnou prevenci či na akupunkturu měl přijít dřív. Teď je vážný stav a musí se na to jít tak agresivně, jak agresivní je nádor.

skovajsovaMUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D. založila v roce 2011 novou diagnostickou jednotku specializovanou na choroby prsu s názvem BREAST UNIT PRAGUE - Mamma centrum Háje. Na téma diagnostika prsní žlázy publikovala desítky odborných článků, ale i textů pro laickou veřejnost. Přednáší po celé republice na specializovaných konferencích, vzdělávacích i osvětových akcích. Na téma screening a diagnostika nádorů prsu přednášela v Austinu (USA, Texas), v Monte Carlu, Dubrovníku a ve Vídni. V roce 2001 absolvovala stáž na Mayo Clinic v Rochesteru (Minnesota, USA). Mimo jiné absolvovala světoznámé a prestižní kurzy mamární diagnostiky profesora Tabára: v roce 1996 v Turku (Finsko), 2006 v Istanbulu (Turecko) a v roce 2011 v Praze.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama