Rakovina prsu a těhotenství se bohužel nevylučují. A podle primářky Mamma centra Háje MUDr. Miroslavy Skovajsové, Ph.D. takových žen přibývá. Proč? A je vůbec možné léčit rakovinu v průběhu těhotenství?

Rakovina v těhotenství.  Je to spíše rarita, nebo běžná věc?

Případů těhotenských karcinomů přibývá. Ne snad proto, že se jich k těhotenství váže více, ale proto, že ženy dnes mají děti později. V průměru o deset let. Mnoho žen tím pádem rodí mezi třicítkou a čtyřicítkou. Dostávají se tak do rizikovějšího věku, protože riziko vzniku rakoviny stoupá celoživotně. Do třiceti let onemocní v České republice rakovinou prsu 30 až 40 žen, do pětatřiceti let už jich je určitě stovka. Náhoda, že se potká těhotenství a rakovina prsu, se s každým rokem samozřejmě zvyšuje. Pak je to velice složitá a závažná situace.

prsa

Lze ženu v těhotenství léčit?

Léčba je možná i v těhotenství, ale má svá pravidla. V prvním trimestru nesmí být použity žádné chemické látky. Ale většina pacientek chemoterapii, kterou bychom začínali, potřebuje. Jediný způsob léčby je tedy chirurgické odstranění nádoru, a tedy i prsu. Žena i s vyvíjejícím se plodem podstoupí narkózu.

A pokud se rakovina zjistí v druhém trimestru těhotenství?

To už můžeme chemoterapii podávat a žena o prs nemusí přijít.

Není to pro plod nebezpečné?

Na velkém vzorku dětí po celé Evropě se nezjistilo, že by se u nich objevil větší výskyt nějakých vad. Neprokazuje se ani, že by tyto děti byly nemocnější nebo nějak imunitně oslabené. V žádném případě se ale v těhotenství nevyužívá radioterapie, tedy ozařování. Tento druh léčby se doplní až po porodu.

Co když se žena rozhodne podstoupit celou léčbu až po porodu?

Ona tu volbu má, nikdo ji nemůže léčit násilím. Ale je otázka, zda tím o něco nepřichází. Pokud je při chirurgickém zákroku jasné, že nádor dorazil už i do spádových uzlin, je velká pravděpodobnost, že nemoc bloudí někde po těle. A hormonální stav těhotné ženy zvyšuje riziko, že se bude její nemoci lépe dařit. Nebylo by to tedy šťastné rozhodnutí. Ale onkologové dokážou velmi přesvědčivě vysvětlit, proč má žena do léčby jít. A vysvětlit jí, že to dítě neodnese.

Doporučujete přesto některým ženám přerušení těhotenství?

Nejsem zastánkyní tohoto směru. Ale někteří gynekologové k tomu mohou mít různé důvody, domnívají se, že je lepší ženu nejprve vyléčit. To si dovedu představit u mladých pacientek. Ale pokud žena otěhotní po třicítce, tak se pro to buď rozhodla, nebo měla obtíže otěhotnět a podařilo se to až po složitější léčbě. Takže mnohé, které by si kvůli rakovině nechaly přerušit těhotenství, už by pak dítě třeba nikdy neměly, protože je jim například 38 let.

Musí být náročné zvládat těhotenství a do toho ještě rakovinu…

Je to komplikované, protože žena, která by se měla věnovat přípravě na mateřství, podstupuje závažnou léčbu. Bojuje o život. Ale na druhou stranu, podle mých zkušeností, jsou tyto pacientky velmi statečné. A naopak to, že si dítě ponechaly, jim dává větší psychickou sílu podstoupit léčbu a uzdravit se. Nejsou zdecimované tím, že mají rakovinu a ještě přišly o dítě. Z tohoto pohledu mají víc sil utkat se s chorobou. A psychické nasazení proti nemoci a odhodlání nedat se, je strašně důležité.

Takže z toho vyplývá, že by ženy neměly mateřství odkládat.

Určitě. Hlavně ženy, které pocházejí z rodin, kde se rakovina prsu opakuje. Zejména v obou větvích. Těm bych doporučovala, aby těhotenství neodkládaly na vyšší věk. Opravdu tím přicházejí do situace, že dítě možná nikdy mít nebudou. Může se stát, že onemocní v pětatřiceti a už se jim pak ani nepodaří otěhotnět. Plánovat, že chci nejdřív vidět New York a Indii, to je prostě špatně. Říkám mladým pacientkám s takovou divokou rodinnou anamnézou, aby se rozhlížely po partnerech a hodnotily je očima, kdo může být otcem jejich dítěte. A pakliže takového najdou, ať neváhají a jdou do toho.

Je vůbec možné podstoupit po léčbě rakoviny prsu umělé oplodnění?

Není to šťastná metoda. Hormonální stimulace ženy na přijetí oplodněného vajíčka je vždycky další velký rizikový faktor, že se nemoc vrátí. Ale tady nechci úplně mluvit za onkology, protože v tom nejsem super odborník.

Jenže žena nemůže sama od sebe říct, že už je čas na potomka. Někdy se na to ještě necítí její partner…

Jistě, často jsou příčinou pozdního těhotenství muži, kteří jsou nezodpovědní a chtějí si užívat. Chlap si může pořídit první dítě třeba v padesáti, ale žena ne. To je strašně velký problém. Takže ženy, pakliže váš partner, o kterém si myslíte, že je životní, s vámi nechce založit rodinu, tak se rozhlížejte po jiném. Vy v tom průšvihu bez dětí totiž zůstanete. Chlap najednou pocítí, že by už rodinu chtěl, ale jeho ženě to ani po několika stimulacích nemusí jít. Takže si najde mladší, u které to problém není. Dámy, neblázněte, myslete na sebe. Myslete ale i na to, že jednou chcete být babičky, dočkat se vnoučat. Pokud porodíte ve čtyřiceti, budete mít doma puberťáka právě v době, kdy se dostanete do přechodu. A to je opravdu šílená kombinace. Načasujte si tedy těhotenství nejen vzhledem ke svému tělu, ale také vůči hormonální budoucnosti. A pamatujte, že všechna přání lze splnit. Ale když vám ujede vlak mateřství, prošvihnete ideální hormonální dobu pro otěhotnění, už se tohle přání splnit nikdy nemusí.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama