Do redakce nám přišly další příběhy. Velmi smutné příběhy o rakovině prsu. Držíme palce, aby měly ženy, které je poslaly, hodně sil. A vy ostatní, nepodceňujte tuto nemoc. Pravidelné kontroly jsou hodně důležité!

Vyprávění první

rakovina

Měla jsem maminku, celý život byla zdravá, taková vesnická žena, která rozdávala jen radost. Strašně jsem ji milovala (až na období puberty, kdy mi vnucovala módu, která se mi nelíbila). Maminka byla švadlena, a tak mi šila na sebe vše, nic jsem neměla kupovaného, pletla svetry, háčkovala, šila i kabáty, snad jen boty jsem kupovala.

Když jsem se vdala a odstěhovala se do jiného města, jezdívala jsem do mé rodné vesničky k našim na návštěvy docela často.

Jednou koukám - mamka byla žena krev a mlíko, a najednou se ztrácela před očima. Říkala, že vůbec nemůže jíst, že ji bolí žaludek. Jenom pila. S obavami jsem jezdila domů, co bude a nebude dál.

Až se dostala do nemocnice. Šli jsme s bráchou za doktorkou, aby nám řekla, co jí vlastně je.

Paní doktorka nebyla ani trošičku milosrdná, řekla nám to bez jakéhokoliv citu. Vaše maminka má rakovinu, začala na prsu a nyní je to už v metastázi, a je to vyřízená věc, zbývají jí tak nanejvýš tři měsíce.

Zůstali jsme s bráchou jak opaření.

Svět se mi zhroutil. Ale musela jsem jezdit do práce a kolegyně mi říkaly, co je se mnou, že jsem úplně průhledná. Tak jsem se svěřila, co je s mou maminkou. Kolegyně mě utěšovaly, že to bude dobré, ale já věděla, že doba nebyla tehdy tak pokročilá, že mamka určitě umře.

Trvalo to asi dva měsíce a telefonoval mi tatínek, abych přijela domů. Sedla jsem na první vlak a pospíchala domů. Taťka mi šel naproti, a to už jsem věděla, že je zle. V obýváku ležela žena s poloviční váhou, bílá a uložená do rakve.

Letěla jsem k ní, dala jsem jí pusu a s hrůzou jsem zjistila, že je studená. Byl to strašlivý pocit, navíc pohřební služba čekala na mne, abych se s ní rozloučila. Cítím tu studenou tvář ještě dnes. Byla to taková hrůza, když máte matku a za tři měsíce ji nemáte. Nedokázala jsem to pochopit.

Na pohřbu byla snad celá vesnice, ty lidi jsem přes slzy moc neviděla, dívala jsem se na zajíždějící rakev a volala: „Mami, mami, kam jedeš, vrať se, tam nemůžeš!!!!“ Celá síň prý začala plakat, skoro jako já.

Velmi dlouho jsem chodila v černém, bylo mi těch 27 roků a najednou jsem vypadala prý o 20 let starší. Nebýt kolegyň v práci, tak snad chodím v černém dosud.

Proto pravidelně jednou za rok chodím na mamograf a vy, milé ženy-in, nepodceňujte to také. Mamograf není žádné hrůzné vyšetření a vždy je lepší vědět, jak na tom člověk je. Dnes je doba pokročilejší a rakovina prsu se dát léčit, i když asi léčba nebude příjemná, znám ženy, které se z toho dostaly.

Je to zákeřná nemoc a já dodnes volám: „Mami, mami, vrať se, tam nemůžeš.“ Je to již 25 let zpátky a já stále volám a volám.

Milé ženy-in, nepřeji takové zážitky nikomu, a proto se opatrujte.

Dasena

Vyprávění druhé

U nás v rodině taky obchází strašák jménem rakovina prsu. Měla ji moje babička, ale ta ji dostala až v pozdějším věku a už mezi námi bohužel není, potom moje mamka onemocněla ve 40 letech a naštěstí vše úspěšně zvládla, i když ji za to obdivuji, kolik v sobě našla síly, aby překonala několik operací, chemoterapii a taky léčbu ozařováním.

Mně je teď 30 let a kvůli dědičnosti rakovinového genu jsem i já vedena na Mamo ambulanci, tak musím každý půlrok chodit na vyšetření a vždycky trnu, že tam něco při vyšetření najdou . „Zatím“ jsem dobrá, nemoci se snažím předejít a doufám, že mě tato nemoc nedohoní, že jí uteču. Držte mi všichni palce. Děkuji.

jar1

Napište nám také

A co vy, milé čtenářky, máte podobné zkušenosti? Setkaly jste se s touto zákeřnou nemocí osobně, nebo onemocněla nějaká vaše blízká osoba? Napište nám o tom, vaše příběhy rádi zveřejníme. Pět z vás, které nám pošlou svůj příběh, odměníme. Čeká na vás balíček s kosmetikou AVON v ceně 1 000 Kč. Další ceny věnuje náš partner, pojišťovna ING se svým projektem For You.

ING a projekt For You věnuje tyto ceny

1. Dárkový certifikát na víkendový pobyt v lázních/welness v max. hodnotě 3 500,-

2. Poukaz na nákup zboží na portálu Krasa.cz v hodnotě 2 000,-

3.–5. Lístky na přestavení Aida Lucie Bílé - vždy 2 lístky pro jednu výherkyni

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také:

Reklama