Máme pro vás tři příběhy k našemu tématu o rakovině prsu. Tři další čtenářky Megan2, Blanka a jedna, která si nepřála být jmenována, se nám svěřily se svou zkušeností. A všechny doporučují: na nic nečekejte a nezanedbávejte prevenci.

Příběh první

cancer

Dobrý den,

ráda bych Vám napsala svůj příběh...

S rakovinou prsu jsem se ve svém okolí setkala.

Můj syn začal vloni v září chodit poprvé do školky, našel si bezvadného kamaráda. S jeho maminkou jsme občas i s dětmi zašli na hřiště, více jsme se nebavili.

Já pak do školky nějakou dobu nechodila, prodělala jsem rakovinu štítné žlázy - dvě operace, letos v lednu radiojod... Pořád jsem ale někde v sobě cítila potřebu potkat maminku malého kamaráda.

Na začátku ledna jsme se potkaly, šly s dětmi na procházku a víc se rozpovídaly... obě jsme zjistily, že nám ve stejný den oznámili ošklivou nemoc. Mně rakovinu štítné žlázy a jí rakovinu prsu...

Obě nás to tak nějak víc spojilo, trávíme teď spolu téměř každé odpoledne a jedna druhé se svěřujeme, protože víme, jak se člověk v tomto stavu cítí.

Já snad tu potvoru pořádně nakopala do zadnice a kamarádka je teď v procesu léčby, výsledky jsou lepší a lepší :), je strašná bojovnice a veliká optimistka a optimismus šíří okolo sebe :)

Věřím a doufám, že vše bude v pořádku

Megan2

Příběh druhý

Jak já to slovo rakovina nesnáším. Přijde mi hnusné, zákeřné a nespravedlivé. U nás v rodině se skloňovalo od mého dětství. Rakovina prsu postihovala většinu ženské populace. Sestavovala jsem si rodokmen a u babičky sháněla podrobné údaje k předkům. Nestačila jsem se divit, jak moc ta nemoc ovlivňuje rodinnou populaci.

Poté, co onemocněla moje maminka, mě a sestru nechala vyšetřit v Masarykově onkologickém ústavu - na dědičnost. Obě jsme ten „zlý“ gen nezdědily, to znamená, že nemáme zvýšenou šanci, že bychom rakovinu prsu dostaly. Ale na pozoru jsem pořád, chodím každé dva roky na ultrazvuk prsu a platím si jej, pojišťovna mi nepřispívá. Po smrti maminky jsem tlačila na její sestru, mou tetu, aby se nechala také zaregistrovat a vyšetřit, odkládala to. Později mi řekla, že se bála, že v té době již měla zlé tušení a nějaké komplikace. Zemřela pár let poté - na rakovinu, udělaly se metastázy. Taktéž se nedožila 50 let... Zůstaly po ní dvě dospělé dcery, stejně staré jako já.

Samotnou mě zaráží postoj některých žen, které si „něco“ nahmatají a oddalují zjištění kruté pravdy.

V práci jsem měla kolegyni, která se také bála vyšetření a především se hrozně styděla. Byla jsem jí oporou, toto téma jsem s ní probírala a přes můj lehký nátlak se konečně objednala. Ovšem čekací doba byla dlouhá a ten čas jí úplně přestal plynout. Svěřila se mi, že od okamžiku objednání stále jen vyčkávala a chtěla to mít již brzy za sebou. Čekala minimálně měsíc. Po vyšetření se jí ulevilo, prsa má v pořádku, ale přiznala, že příště již nebude nic odkládat, že samotné čekání na ten termín je pak nekonečné.

Takže závěrem bych chtěla dodat odvahu všem váhajícím ženám: neodkládejte objednání, vždy jsou dlouhé čekací termíny a opravdu to nic není. Jako každá jiná prevence, ať už u zubního, nebo ženského lékaře. A že to stojí peníze, pokud nejste ve věku 45+?

Máte vůbec představu, kolik ztratíte, když nemoc přijde?

A vůbec nechápu ženy, kterým to pojišťovna plně hradí, že na prevenci nechodí.

Možná máte strach, co bude a co Vám najdou. Ale vězte, že po Vás zůstanou mnohdy děti, byť dospělé, které budou mít mockrát pak také strach - a co víc, nebudou se moct s Vámi o svůj strach podělit, řešit jej, svěřit se. Potřebují oporu i v dospělosti, tak jim prosím neodcházejte zanedbáním prevence...

Vaše čtenářka

Příběh třetí

Bohužel, s rakovinou prsu zkušenost mám. Není vůbec nic, co by se mě dotklo víc. Umřela na ni má maminka. Bála se jít k lékaři, aby jí neoznámil přesně toto, tak to odkládala, když už bolestí v podpaží nemohla vydržet. Bylo pozdě, okamžitě šla na operaci, vzali jí levé prso a mamča myslela, že to snad bude lepší. Já v té době pracovala na recepci jednoho nejmenovaného centra. Měli jsme semináře i na toto téma a něco málo jsem už věděla. Když jsme den po operaci za maminkou přijeli do nemocnice v Ostravě, byla jsem v šoku, nejenže byla maminka venku a nikdo nic neřekl, ale nedalo mi to a prostě jsem to chtěla vidět. Vím, že je to hnusné, ale prostě jsem to tak cítila. V momentě, kdy jsem tu ránu viděla, věděla jsem, že je to špatně. Nebyla zašitá, ale zalátaná. A protože jsem opravdu horkokrevná, tak jsem hned vlítla na lékařku.

Nechtěla mi dát žádné informace, prý je řekla otci. Jenže to je můj nevlastní a, i když on mi to podal, jako že pohoda (je to kretén a to ho neurážím), tak jsem to chtěla slyšet od ní. Prý udělali vše, co mohli, a teď jen můžeme čekat, co bude dál, tak jsem jí řekla, že se mi nelíbí, jak je zašitá, a že to vypadá, že s ní nepočítají dál. Prý, podle ní, jsou to standardní stehy, a co se mi nelíbí? Prostě jsme se tam chytly. A dost. Také mně zajímalo, jak je možné, že je maminka venku. A to se začaly dít věci. Okamžitě na pokoj, nikdo s ní nemluvil a já byla černá ovce rodiny. Až když jsem za dva dny odjela, přišel se za mamkou podívat primář a konstatoval, že takhle zprasenou práci ještě neviděl. Pak se mi omlouvali, já jen chtěla dobrou péči pro maminku. Nicméně za 4 měsíce se mamince objevily metastáze na kostech a přes veškerou další péči maminka 29. 5. 2001 umřela. Jediné, co jsem jí ještě stačila povědět, bylo, že čekám miminko, mám i syna, kterému bylo 9 let a babičku miloval. Dcerka, která se mi narodila, dostala jméno po mé mamince a dodnes stále kouká na fotku babičky a je jí moc líto, že ji nikdy nepoznala. Já si myslím, že se mi vrátila, mají spoustu stejných gest. Proto, dámy a paní, nikdy nečekejte, může být pozdě. Já od té doby chodím každý rok.

Blanka

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také: