Máme pro vás tři příběhy k našemu tématu o rakovině prsu. Tři další čtenářky Megan2, Blanka a jedna, která si nepřála být jmenována, se nám svěřily se svou zkušeností. A všechny doporučují: na nic nečekejte a nezanedbávejte prevenci.
Příběh první
Dobrý den,
ráda bych Vám napsala svůj příběh...
S rakovinou prsu jsem se ve svém okolí setkala.
Můj syn začal vloni v září chodit poprvé do školky, našel si bezvadného kamaráda. S jeho maminkou jsme občas i s dětmi zašli na hřiště, více jsme se nebavili.
Já pak do školky nějakou dobu nechodila, prodělala jsem rakovinu štítné žlázy - dvě operace, letos v lednu radiojod... Pořád jsem ale někde v sobě cítila potřebu potkat maminku malého kamaráda.
Na začátku ledna jsme se potkaly, šly s dětmi na procházku a víc se rozpovídaly... obě jsme zjistily, že nám ve stejný den oznámili ošklivou nemoc. Mně rakovinu štítné žlázy a jí rakovinu prsu...
Obě nás to tak nějak víc spojilo, trávíme teď spolu téměř každé odpoledne a jedna druhé se svěřujeme, protože víme, jak se člověk v tomto stavu cítí.
Já snad tu potvoru pořádně nakopala do zadnice a kamarádka je teď v procesu léčby, výsledky jsou lepší a lepší :), je strašná bojovnice a veliká optimistka a optimismus šíří okolo sebe :)
Věřím a doufám, že vše bude v pořádku
Megan2
Příběh druhý
Jak já to slovo rakovina nesnáším. Přijde mi hnusné, zákeřné a nespravedlivé. U nás v rodině se skloňovalo od mého dětství. Rakovina prsu postihovala většinu ženské populace. Sestavovala jsem si rodokmen a u babičky sháněla podrobné údaje k předkům. Nestačila jsem se divit, jak moc ta nemoc ovlivňuje rodinnou populaci.
Poté, co onemocněla moje maminka, mě a sestru nechala vyšetřit v Masarykově onkologickém ústavu - na dědičnost. Obě jsme ten „zlý“ gen nezdědily, to znamená, že nemáme zvýšenou šanci, že bychom rakovinu prsu dostaly. Ale na pozoru jsem pořád, chodím každé dva roky na ultrazvuk prsu a platím si jej, pojišťovna mi nepřispívá. Po smrti maminky jsem tlačila na její sestru, mou tetu, aby se nechala také zaregistrovat a vyšetřit, odkládala to. Později mi řekla, že se bála, že v té době již měla zlé tušení a nějaké komplikace. Zemřela pár let poté - na rakovinu, udělaly se metastázy. Taktéž se nedožila 50 let... Zůstaly po ní dvě dospělé dcery, stejně staré jako já.
Samotnou mě zaráží postoj některých žen, které si „něco“ nahmatají a oddalují zjištění kruté pravdy.
V práci jsem měla kolegyni, která se také bála vyšetření a především se hrozně styděla. Byla jsem jí oporou, toto téma jsem s ní probírala a přes můj lehký nátlak se konečně objednala. Ovšem čekací doba byla dlouhá a ten čas jí úplně přestal plynout. Svěřila se mi, že od okamžiku objednání stále jen vyčkávala a chtěla to mít již brzy za sebou. Čekala minimálně měsíc. Po vyšetření se jí ulevilo, prsa má v pořádku, ale přiznala, že příště již nebude nic odkládat, že samotné čekání na ten termín je pak nekonečné.
Takže závěrem bych chtěla dodat odvahu všem váhajícím ženám: neodkládejte objednání, vždy jsou dlouhé čekací termíny a opravdu to nic není. Jako každá jiná prevence, ať už u zubního, nebo ženského lékaře. A že to stojí peníze, pokud nejste ve věku 45+?
Máte vůbec představu, kolik ztratíte, když nemoc přijde?
A vůbec nechápu ženy, kterým to pojišťovna plně hradí, že na prevenci nechodí.
Možná máte strach, co bude a co Vám najdou. Ale vězte, že po Vás zůstanou mnohdy děti, byť dospělé, které budou mít mockrát pak také strach - a co víc, nebudou se moct s Vámi o svůj strach podělit, řešit jej, svěřit se. Potřebují oporu i v dospělosti, tak jim prosím neodcházejte zanedbáním prevence...
Vaše čtenářka
Příběh třetí
Bohužel, s rakovinou prsu zkušenost mám. Není vůbec nic, co by se mě dotklo víc. Umřela na ni má maminka. Bála se jít k lékaři, aby jí neoznámil přesně toto, tak to odkládala, když už bolestí v podpaží nemohla vydržet. Bylo pozdě, okamžitě šla na operaci, vzali jí levé prso a mamča myslela, že to snad bude lepší. Já v té době pracovala na recepci jednoho nejmenovaného centra. Měli jsme semináře i na toto téma a něco málo jsem už věděla. Když jsme den po operaci za maminkou přijeli do nemocnice v Ostravě, byla jsem v šoku, nejenže byla maminka venku a nikdo nic neřekl, ale nedalo mi to a prostě jsem to chtěla vidět. Vím, že je to hnusné, ale prostě jsem to tak cítila. V momentě, kdy jsem tu ránu viděla, věděla jsem, že je to špatně. Nebyla zašitá, ale zalátaná. A protože jsem opravdu horkokrevná, tak jsem hned vlítla na lékařku.
Nechtěla mi dát žádné informace, prý je řekla otci. Jenže to je můj nevlastní a, i když on mi to podal, jako že pohoda (je to kretén a to ho neurážím), tak jsem to chtěla slyšet od ní. Prý udělali vše, co mohli, a teď jen můžeme čekat, co bude dál, tak jsem jí řekla, že se mi nelíbí, jak je zašitá, a že to vypadá, že s ní nepočítají dál. Prý, podle ní, jsou to standardní stehy, a co se mi nelíbí? Prostě jsme se tam chytly. A dost. Také mně zajímalo, jak je možné, že je maminka venku. A to se začaly dít věci. Okamžitě na pokoj, nikdo s ní nemluvil a já byla černá ovce rodiny. Až když jsem za dva dny odjela, přišel se za mamkou podívat primář a konstatoval, že takhle zprasenou práci ještě neviděl. Pak se mi omlouvali, já jen chtěla dobrou péči pro maminku. Nicméně za 4 měsíce se mamince objevily metastáze na kostech a přes veškerou další péči maminka 29. 5. 2001 umřela. Jediné, co jsem jí ještě stačila povědět, bylo, že čekám miminko, mám i syna, kterému bylo 9 let a babičku miloval. Dcerka, která se mi narodila, dostala jméno po mé mamince a dodnes stále kouká na fotku babičky a je jí moc líto, že ji nikdy nepoznala. Já si myslím, že se mi vrátila, mají spoustu stejných gest. Proto, dámy a paní, nikdy nečekejte, může být pozdě. Já od té doby chodím každý rok.
Blanka
Důležité odkazy:
- www.mamo.cz
- www.rakovinaprsu.cz/
- www.zdravaprsa.cz/
- www.mammahelp.cz/
- www.breastcancer.cz/
- www.foryou.cz
Redakční tip:
Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu
Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.
Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.
ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.
Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.
Čtěte také:
- Primářka MUDr. Jana Prausová: Každý útvar v prsu by měl být pečlivě vyšetřen
- Rakovina prsu: Operace a další léčba
- Rakovina prsu: Chtěla bych ženy povzbudit
- Rakovina prsu: Chodím pravidelně na kontroly
- Dámy, vyrazily jsme na mamograf!
- Rakovina prsu může změnit životní hodnoty
- Rakovina prsu: Takové zážitky nikomu nepřeju
- Co může a nemůže mít vliv na vznik rakoviny prsu
- Nový projekt For You pomáhá ženám v boji proti rakovině
Nový komentář
Komentáře
Ano a společně s ním prokonzultujte, jaký další postup léčby je vhodný. Dnes jsou metody mnohem šetrnější, než bývaly před lety. Ovšem to, jestli je to pro vás to nejlepší, rozhodne váš lékař.
Kopretinka6 — #10 Stoprocentně souhlasím, nepodceňujte návštěvu lékaře, vím o čem mluvím.
Trefa — #17 Souhlasím - co například rakovina děložního čípku, kterou má na svědomí HPV, který dokonce kromě rakoviny způsobuje i genitální bradavice... Osvěta by určitě neuškodila
Trefa:hnedle kazdy mesic pisete o rakovine prsu,ale jsou i jine druhy rakoviny.a o tom se mlci.
Každý strůjcem svého osudu, resp. každá. No, já taky nejsem tak vzorná.
free — #13 ŘEKLA BYCH,ŽE URČITĚ!
jo problém nstane, když tam je něco, co ani doktorka nenahmatá, naštětstí se to chytilo včas, příští měsíc mně čeká kontrola rok po operaci, tak snad to bude dobrý
Není mamograf jednou za dva roky málo?
na kontrolu chodím pravidelně
Choudím pravidelně,teď asi v červnu zrovna pudu.
Měla bych se objednat
letos mi bude 45, tak se chystám...
chodím každé dva roky, právě jsme objednaná na příští týden
prevence je důležitá
chodila jsem každé 2 roky, prevenci mi platil zaměstnavatel, teď počkám do léta, bude mi 45, tak využiji pojišťovnu. Kdyby ne, raději bych si zaplatila, jistota je jistota a začít včas se vyplatí
Chápu že osvěta je důležitá
Ale na mně tyhle témata vyskakují odevšad. A víte co to dělá s takovým labilním a poprděným mozkem jako mám já? Nespím, nejím, nervy mám na pochodu, z ničeho se neraduju a neustále přemýšlím jestli něco nemám i já.
A pozor......na prevenci já dbám, jenže lékaři to nevidí nijak zle. A tak se trápím dál......možná už by těhle článků mohlo být méně.
Strašně bych si přála, aby na tu zákeřnou svini vědci našli lék...
Na prevence chodím pravidelně
Každá by měla chodit na pravidelné preventivky