Do redakce nám dorazily další dva příběhy o rakovině prsu od čtenářek Stáni a Markéty. A my jim přejeme, aby se s touto nemocí už nemusely dál setkávat.

Příběh první

léčba

Dobrý den,

patřím k ženám, které se léčily se zhoubným onemocněním prsu. Na mamograf jsem chodila už před čtyřicítkou, protože stejnou nemoc měla i moje maminka. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století však byla její naděje na přežití rovna zázraku. A ten se nestal.

Strach z rakoviny prsu máme všechny. A tento strach je oprávněný, protože je to nejčastější zhoubná nemoc u žen. Obavy máme nejenom o život, ale i o svou ženskou podobu. Nejdůležitější je chodit opravdu pravidelně na mamograf. Pokud máte prsa velká, těžko si v nich sama najdete malou bulku. Mně ji půl roku před mamografem nenašel ani zkušený lékař. Objevil ji až snímek. Také už dnes vím, že lékaři porovnávají aktuální nález s těmi z minulosti, takže je dobré chodit na vyšetření na stejné pracoviště, nebo si snímky vyžádat. Ty úplně malinké nádory do 5 mm se prý i tak těžko identifikují. Já jsem měla jeden nádor 20 mm, ale při operaci mi našli ještě pět malých, takže mi museli odebrat prso celé. Následovala klasicky chemoterapie, ozařování a pět let hormonální léčby.

Po dvou letech mi povolili plastiku. Moc jsem se na svoje třetí prso těšila. Vše neprobíhalo zrovna hladce, ale dnes se ze své nové podoby už jen raduju. A ŽIJU!

Proč se musí s rakovinou bojovat? Nestačí, že se léčíme?

Ještě bych jako onkologická pacientka chtěla říci, že je mi velmi protivný jazyk, který se používá v souvislosti s rakovinou. Ona se totiž neléčí, ale s ní se musí bojovat. Když asi dost nebojujete a nevítězíte, tak potom ten boj prohráváte, až ho případně prohrajete. Dokonce i na poutačích „Buďte dobrým andělem“ se píše: „Pomozte dětem v boji s rakovinou“. Myslím, že všichni nemocní jen doufají a věří, že se vyléčí. Určitě mají mnohem větší naději než předchozí generace.

Stáňa

Příběh druhý

Rakovina prsu - může to být i dar?

Zřejmě všichni se shodneme na tom, že rakovina prsu (a rakovina obecně) je svinská nemoc. Přichází nečekaně, odchází málokdy, a pokud ano, pak se velice ráda vrací. Lidé s ní bojují desetiletí. I v tak technicky dokonalé době, jako je ta naše, nejsme schopni tuhle nemoc vyléčit. Ničí jedince, ničí celé rodiny. Nic vás na ni nedokáže připravit, nic vás před ní neochrání.

Já sama jsem bohudíky zatím neonemocněla, bohužel mám ale zkušenost s tátou, který měl rakovinu tlustého střeva, byl ještě příliš mladý a příliš dobrý chlap na to, aby zemřel na nemoc, která mu přinesla jen neskutečné utrpení a chuť zemřít. Dodnes jsem se s tím nevyrovnala (přestože je to už 8 let).

Ráda bych tu ale bilancovala nad jiným případem. Má přítelkyně Ivana před dvěma lety ve věku 35 let zjistila, že má rakovinu prsu. V podstatě banální nález bouličky v prsu ji dohnal k lékaři, který diagnostikoval tuhle svinskou nemoc. První pocity: totální blackout, šok, strach, starosti o rodinu, o budoucnost.... Pochopitelně se s nemocí utkala s nasazením všech sil a za podpory celé rodiny a naštěstí tenhle boj (prozatím) vyhrála. Byť ji to stálo pracovní místo, spoustu peněz, mnoho duševních a fyzických sil a také ztrátu několika kamarádů, kteří zřejmě jen nevědí, jak se chovat k vážně nemocnému člověku. Od téhle nemoci ale dostala také něco pozitivního... dar uvědomění si životních hodnot. Ivana bývala hodně pracovně vytížená manažerka, která děti přemísťovala od babiček k chůvám a naopak, manžela prakticky neznala. K nám, ke svým kamarádkám, se chovala odměřeně, na srazy chodila čím dál méně, a když už dorazila, byla odměřená, vysmívala se našim starostem a neustále nám předhazovala svou pracovní pozici. Vlastně jsme s ní ani už kamarádit nechtěly, takže jsme ji z našich srazů vyloučily. Asi po roce jsme zjistily, že onemocněla, okamžitě jsme navštívily jejího manžela, jely za ní do nemocnice a začaly se střídat v péči o ní a s výpomocí v rodině. Je to divné, že to píšu, ale díky téhle svinské nemoci se nám Ivana zase vrátila. Zas to byla ta holka z vejšky, milá, laskavá, naslouchající... Dnes je Ivana zdravá, ale stále jiná. Práci opustila, naplno se věnuje rodině a sama sobě. Lidsky vyrostla, nicméně sama tvrdí, že přestože teď je daleko šťastnější než před onemocněním, rakovinu nenávidí, stále se jí bojí a úzkostlivě sleduje jakékoliv náznaky tělesné anomálie, která by poukazovala na návrat zhoubného onemocnění.

Rakovina samozřejmě není dar, darem ale může být síla, kterou ve vás rakovina dokáže probudit a kterou v sobě máme celý život, jen o ní nevíme. Stejně tak je to s životními hodnotami, které rakovina dokáže poskládat do správného pořadí. Je škoda, že své rezervy a hodnoty si dokážeme uvědomit a využít až v takovýchto momentech...

Zdraví Markéta

Napište nám také

A co vy, milé čtenářky, máte podobné zkušenosti? Setkaly jste se s touto zákeřnou nemocí osobně, nebo onemocněla nějaká vaše blízká osoba? Napište nám o tom, vaše příběhy rádi zveřejníme. Pět z vás, které nám pošlou svůj příběh, odměníme. Čeká na vás balíček s kosmetikou AVON v ceně 1 000 Kč. Další ceny věnuje náš partner, pojišťovna ING se svým projektem For You.

ING a projekt For You věnuje tyto ceny

1. Dárkový certifikát na víkendový pobyt v lázních/welness v max. hodnotě 3 500,-

2. Poukaz na nákup zboží na portálu Krasa.cz v hodnotě 2 000,-

3.–5. Lístky na přestavení Aida Lucie Bílé - vždy 2 lístky pro jednu výherkyni

Důležité odkazy:

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Čtěte také: