Náš redakční seriál o rakovině prsu pomalu končí. Dnes se budeme věnovat odborným výrazům a několika dalším otázkám, které se týkají rakoviny prsu.
V České republice se v posledních letech objevuje čím dál víc pacientů s rakovinou prsu. Zároveň se ale daří stále více nádorů zachytit včas, hlavně v 1. a 2. stadiu nemoci, naopak ubývá těch ve 3. stadiu. Bohužel stále zůstává skupina žen, které nádor nechají nepovšimnutý a přijdou k lékaři pozdě, často ve stadiu metastáz.
Výjimečně se stává, že se u žen objeví nádor v prsu během těhotenství. To je velmi rizikové období, ale přesto musí být prs co nejdříve ošetřen a léčen. I v těhotenství lze prs chirurgicky odstranit a podávat cytostatickou léčbu, samozřejmě záleží na konkrétním nálezu. A jako vždy i teď zdůrazňujeme, že nejdůležitější je přijít včas a nezanedbávat prevenci.
Specializovaná centra
V České republice najdete 13 komplexních onkologických center, kde je soustředěna špičková onkologická terapie. K nim existuje síť onkologií regionálních, která provádějí záchyt, diagnostiku a základní terapii.
Kde tato centra jsou?
- Fakultní nemocnice v Motole v Praze
- Nemocnice na Bulovce ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí a Thomayerovou nemocnicí v Praze
- Nemocnice České Budějovice
- Fakultní nemocnice Plzeň
- Masarykova nemocnice Ústí nad Labem
- Krajská nemocnice Liberec
- Fakultní nemocnice Hradec Králové ve spolupráci s Radiologickým centrem Multiscan, s. r. o.
- Nemocnice Zlín
- Nemocnice Jihlava
- Fakultní nemocnice Olomouc
- Nový Jičín
- Fakultní nemocnice Ostrava
- Masarykův onkologický ústav Brno ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno a Fakultní nemocnicí U Svaté Anny
A ještě tu máme vysvětlení některých odborných výrazů
Rakovina: onemocnění způsobené zhoubným nádorem, pro který je charakteristický nekontrolovaný růst s ničením okolních tkání, zakládání metastáz a celkové působení na organismus. Prorůstání nádoru do okolí může připomínat klepítka raka, což dalo název této chorobě i v jiných jazycích (cancer, karcinom, Krebs). U člověka je nejčastějším zhoubným nádorem karcinom a jeho různé druhy.
Prekanceróza: předrakovinný stav. Tělesná změna nebo onemocnění, z nichž se může vyvinout rakovina. Často lze prekancerózu sledovat nebo úspěšně léčit, a tím zabránit pozdějšímu vzniku zhoubného nádoru.
Tumor: nádor, popř. i jakékoliv zvětšení či zduření určité části těla, které může být např. zánětlivého původu
Karcinom (carcinoma): zhoubný nádor vznikající z epitelu. Epitel pokrývá řadu orgánů sliznici zažívacího, dýchacího, močového a pohlavního systému, kůži aj. a vytváří i některé další orgány žlázy.
Melanom (maligní melanom, melanoblastom): zhoubný nádor z pigmentových buněk obsahujících melanin. Bývá zejm. na kůži, ale může být i na sliznicích či v oku. Velkou roli při jeho vzniku má sluneční záření (ultrafialové paprsky).
Metastáza: dceřiné filiální ložisko, obvykle zhoubného nádoru nebo infekce. Vzniká šířením nádorových buněk nebo choroboplodných zárodků krví, lymfou nebo přímým rozsevem. Je to závažná komplikace zhoubných nádorů, u nichž obvykle zhoršuje vyhlídky na úplné vyléčení.
Nádorové markery: látky, které lze u některých nádorů prokázat v krvi, v moči nebo v tkáních. Jsou produktem nádorových, ale i normálních buněk či vznikají jako reakce na nádor. Mohou, ale nemusí být zvýšeny v případě zhoubných nádorů.
Maligní: zhoubný. Užívá se k označení takové nemoci nebo jejího průběhu, které mohou vést k vážnému poškození organismu či úmrtí. Opakem je výraz benigní.
Sonografie: vyšetření ultrazvukem.
Mamografie: rentgenové vyšetření prsu.
Biopsie: důležitá diagnostická metoda spočívající v odběru vzorku tkáně (tzv. bioptát) z živého jedince potřebné k následnému vyšetření. Umožňuje obvykle stanovit přesnou diagnózu a rozsah onemocnění.
Chemoterapie: léčba chorob chemickými látkami, léky. Nejčastěji se užívá ve smyslu léčby nádorů cytostatiky, která tlumí buněčný růst a ničí nádorové buňky. Spolu s chirurgickou léčbou a ozařováním radioterapií tvoří základ moderní terapie zhoubného bujení. Význam chemoterapie spočívá v likvidaci i malého počtu nádorových buněk, které není možné chirurgicky odstranit, a ještě ne patrných metastáz.
Zdroj: Velký lékařský slovník
Důležité odkazy:
- www.mamo.cz
- www.rakovinaprsu.cz/
- www.zdravaprsa.cz/
- www.mammahelp.cz/
- www.breastcancer.cz/
- www.foryou.cz
Redakční tip:
Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu
Pro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.
Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.
ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.
Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.
Čtěte také:
- Primářka MUDr. Jana Prausová: Každý útvar v prsu by měl být pečlivě vyšetřen
- Rakovina prsu: Operace a další léčba
- Rakovina prsu: Chtěla bych ženy povzbudit
- Rakovina prsu: Chodím pravidelně na kontroly
- Dámy, vyrazily jsme na mamograf!
- Rakovina prsu může změnit životní hodnoty
- Rakovina prsu: Takové zážitky nikomu nepřeju
- Co může a nemůže mít vliv na vznik rakoviny prsu
- Nový projekt For You pomáhá ženám v boji proti rakovině
Nový komentář
Komentáře
Parádně napsané a hlavně si myslím, že dost užitečné informace. Hlavně vysvětlení těch odborných výrazů se určitě hodí. Přecejen ne každý smrtelník má do posledního písmenka nastudovaný lékařský slovník.
Další reklama na pojišťovnu.
Já si taky myslím, že to tak bude. Jsem očekávala odbornější články.
lidicka — #2 Jak jinak!
Pořád mi ten článek vyznívá jako reklama na pojištění prsů
těch center je málo na Českou republiky