Minulý jsme se v anketě ptali na mužské zdraví – konkrétně na přístup vašeho partnera k prevenci rakoviny prostaty. Z výsledků průzkumu vyplynulo, co jsme předpokládali. Na zdraví mužů myslí především ženy.

Do průzkumu se zapojilo přesně 1098 z vás. Kromě otázek obecnějšího charakteru, kde nás zajímalo především to, jestli partnerovo zdraví sledujete a zda na svém muži příznaky nemoci obvykle poznáte (většina z vás se shodla na tom, že ano), jsme se ptali také na to, jestli váš partner skutečně chodí na preventivní prohlídky. Více než polovina z vás, konkrétně 56 %, však přiznala, že o sebe její muž v tomto směru příliš nedbá a že by uvítala, kdyby tomu bylo jinak. Dokud muže nic konkrétního a dlouhodobě nebolí, k lékaři si zkrátka nezajde.

prostata

Z odpovědí v anketě také vyšlo najevo, že povědomí o rakovině prostaty a o veškerých příznacích této nemoci má 54 % žen. Stejný zlomek z vás by se o nemoci rád dozvěděl mnohem více. Přibližně dvě třetiny dotázaných žen (78 %) totiž považují za důležité, aby měly o této nemoci více informací. A jelikož až 72 % z vás hledá vše o nemocích nejčastěji na internetu (lékaře by poprosilo o radu jen necelých 20 % z vás), rozhodli jsme se, že pro vás na toto téma připravíme další články.

Koneckonců: o rakovině prostaty by se s partnerem nestydělo mluvit až 74 % žen a přibližně stejný počet si je vědom i faktu, že jedinou cestou, jak rakovinu prostaty odhalit a začít ji včas léčit, je právě partnerova důsledná prevence.

Rakovina prostaty je samozřejmě závažné onemocnění a je mu třeba věnovat plnou pozornost a snahu. Na druhou stranu má dnes lékařská věda již dostatečně účinné prostředky, aby Vám často zajistila poměrně dlouhý a plný život. Takový, na jaký jste doposud byli zvyklí. U většiny případů, zejména při včasné diagnóze často platí:

Informace, které vám chceme doporučit:

Pokud vás toto smutné téma zajímá, potřebujete se v něm orientovat, zeptat se odborníků, navštivte nově vzniklé stránky http://www.rakovinaprostaty.org/

Nejen chybějící informace, ale i mnoho mýtů, které rakovinu prostaty často doprovází a u pacientů vyvolávají zbytečné obavy, stres a spoustu nezodpovězených otázek – to vše vedlo ke vzniku webového multimediálního průvodce Online klinika pro onkologii prostaty. „Ústy předních onkologických odborníků provádí pacienta optimální cestou léčby tak, aby ho zbavil zbytečných obav a léčba byla co nejefektivnější a nejúspěšnější,“ uvedla MUDr. Marcela Koudelková, senior manažer projektu online kliniky. Online klinika pro onkologii prostaty je určena pro všechny pacienty, kteří trpí rakovinou prostaty, ať už v jakémkoliv stádiu. Informace zde ovšem naleznou také rodiny a blízcí nemocných. Portál komunikuje s pacientem především pomocí videí, takže je srozumitelný obsahově i slovníkem. V případě dotazů je možnost se ptát v komentářích na konci každé lekce. Každý pacient se na portál nejdříve zaregistruje a pak již dostává jasné instrukce, které jsou mu postupně předkládány.

Když se řekne rakovina prostaty, co si pod tím může pacient či jeho blízcí představit?

Jedná se o zhoubné nádorové onemocnění prostaty, tedy předstojné žlázy. Tato žláza je umístěna na spodině močového měchýře a obkružuje první část močové trubice. Její význam spočívá v produkci sekretu, který je důležitou součástí ejakulátu a umožňuje přežití spermií. Tento orgán je tedy bezpochyby potřebný pro celkové zdraví muže, ale bohužel jej také postihuje celá řada onemocnění. Jedním z nich je právě rakovina prostaty.

Nejčastější závažné onemocnění mužů

Rakovina prostaty je podle statistik z roku 2008 nejčastějším nádorovým onemocněním mužů, pomineme-li některé méně rizikové formy nádorů kůže. V konkrétních číslech byla nemoc v roce 2008 nově diagnostikována u více než 5 300 mužů. Ve stejném roce na tento typ rakoviny zemřelo více než 1 500 pacientů. Jedná se o onemocnění, jehož výskyt stoupá s věkem. Většině pacientů je přes 65 let, ale ohroženi jsou i mladší muži. Například v roce 2008 onemocnělo přes 700 mužů mladších 60 let a 50 pacientů z této věkové kategorie zemřelo.

Rakovinu prostaty zpočátku nepoznáte

Rakovina prostaty nemá obvykle v počátečních stádiích žádné příznaky. Projevovat se bohužel začne, až když už je nádor značně velký a prorůstá celý orgán. V tu chvíli se objeví problémy při močení, v moči může být patrná krev. Prvními projevy ale může být až bolest v kostech a dokonce zlomenina. Právě v kostech totiž nejčastěji tvoří rakovina prostaty metastázy, tedy vzdálená ložiska nádorové tkáně. V době, kdy se rakovina začne projevovat některým z uvedených příznaků, už obvykle není vyléčitelná. Naštěstí je k dispozici jednoduchý test, kterým se dá s poměrně velkou pravděpodobností rakovinu zachytit ještě v době, kdy je omezena na prostatu a můžeme ji zcela vyléčit. Jedná se o otestování hladiny prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. Ta je u pacientů s rakovinou prostaty zvýšená. Zvýšená hladina PSA sama o sobě však ještě rakovinu neznamená, může být způsobena i jinými procesy v prostatě. Proto se těmto pacientům po zjištění vyšší hodnoty PSA dělá takzvaná biopsie, která diagnózu buď potvrdí, nebo vyvrátí.

Pokud vás toto smutné téma zajímá, potřebujete se v něm orientovat, zeptat se odborníků, navštivte nově vzniklé stránky http://www.rakovinaprostaty.org/

Reklama