Rakovina děložního čípku je zlá nemoc. Dlouho o sobě nedává vědět, nezpůsobuje žádné zdravotní problémy, vyvíjí se pomalu, většinou pěknou řádku let. V okamžiku, kdy na děložním čípku vyroste nádor, je často bohužel pozdě. Nastupuje léčba – chirurgie, radioterapie, chemoterapie. Výsledek? I při dnešní vyspělé onkologické péči velmi nejistý. Také proto na rakovinu děložního čípku umře každý den jedna česká žena. Nejčastěji v produktivním věku mezi třicátým a padesátým rokem života, máma od rodiny, manželka, partnerka. V drtivé většině případů je to smrt naprosto zbytečná.
Rakovině děložního čípku se jako jedné z mála dá účinně zabránit. Stačí chodit na pravidelná gynekologická vyšetření. Děvčata a mladé ženy mají oproti těm dříve narozeným o výhodu navíc. Už dva roky se proti rakovině děložního čípku mohou dát naočkovat.
Od sexu k nádoru
Na samém začátku vzniku rakoviny je ve většině případů sex. Při styku proniknou do těla ženy viry, které způsobí virovou infekci. Odborně se jim říká lidské papilomaviry, označují se zkratkou HPV.
Virová infekce přitom není vůbec mimořádná věc. Za svůj sexuálně aktivní život se s ní potká až osmdesát procent žen. Nejde tedy o problém promiskuitně žijících žen, které často střídají partnery. Každá z nich se může nakazit od jednoho jediného stálého partnera, a to v kterémkoli věku. Někdy nepomůže ani kondom, i když riziko nákazy pochopitelně snižuje. K infekci stačí i kontakt intimních míst obou partnerů.
Nákaza lidskými papilomaviry (dokonce i těmi agresivními) rozhodně automaticky neznamená, že rakovinou za pár let automaticky onemocní každá žena. Imunitní systém většiny z nich se s infekcí vypořádá sám bez jakýchkoli zdravotních následků do budoucna. Riziko tady ale je – a nevyplácí se ho podceňovat.
Kdy jste byla naposledy u gynekologa?
Jak tedy postupovat? Dodržovat celibát je pochopitelně nesmysl. Rada je jednoduchá: pravidelně chodit na preventivní prohlídku ke gynekologovi a absolvovat tam stěr z děložního čípku. Na toto vyšetření má jedenkrát ročně nárok každá žena v ČR starší osmnácti let. Laboratorní vyšetření stěru odhalí, zda na děložním čípku neexistují abnormální buňky. Je ale nutné pečlivě si laboratoř vybrat, protože některé nepracují kvalitně a výsledky ze stěrů nemusí být správně „přečteny“ viz //zena-in.cz/rubrika.asp?idc=42875&id=3
Vyšetření je bezbolestné a zdarma. Je proto s podivem, jak málo českých žen ke svému gynekologovi chodí opravdu pravidelně. Výjimkou nejsou několikaleté pauzy, některé ženy dokonce v dámské společnosti dávají k lepšímu, že byly „na gyndě“ naposledy před lety, kdy byly těhotné. To všem rozhodně není nejlepší prevence.
Prevence se vyplatí
Nečekané možnosti prevence dospívajícím dívkám i mladým ženám nabízí očkování proti rakovině děložního čípku, které je v naší republice možné od prosince 2006. Opravdu nejde o přechodnou módu. Vždyť letošní Nobelovu cenu za medicínu obdržel německý vědec, který agresivní lidské papilomaviry objevil a dokázal tak, že rakovina děložního čípku je onemocnění infekčního původu. Vakcína Silgard pak byla oceněna mezinárodní Galénovou cenou, což je ekvivalent Nobelovy ceny ve farmaceutickém průmyslu. A nakonec, Světová zdravotnické organizace letos v lednu oficiálně doporučila všem zemím, aby aktivně podporovaly očkování proti rakovině děložního čípku s tím, že představuje velký přínos pro zdraví dívek a žen.
Abychom nekřivdili všem ženám, že prevenci podceňují. Naopak. Právě u mladší generace se zdá, že se péče o vlastní zdraví postupně stává součástí správného životního stylu. Za necelé dva roky se už nechalo očkovat na 50 000 dívek a mladých žen. Ovšem pozor: Očkování pravidelné kontroly u gynekologa nenahrazuje. Tyto dvě složky prevence dohromady ale do budoucna znamenají takřka jistotu, že žena rakovinou neonemocní.
Očkování: investice k nezaplacení
Oba typy vakcín stojí zhruba deset tisíc korun. Klientky si sice očkování musí zaplatit samy, nicméně jednotlivé zdravotní pojišťovny na ně částečně přispívají. Na možnosti příspěvku nebo splátek je nejvýhodnější informovat se v příslušné zdravotní pojišťovně. Očkování lze pořídit i na splátky. Na všechny otázky ohledně očkování a jeho placení bude znát odpověď váš gynekolog, poradí vám i praktický lékař.
Zároveň Vás zveme k účasti při on-line rozhovoru s MUDr. Vladimírem Mulačem, soukromým gynekologem, který zodpoví všechny Vaše dotazy týkající se očkování proti rakovině děložního čípku. Na datum a hodinu on-line rozhovoru Vás včas upozorníme.
Nový komentář
Komentáře
Myslím si, že na určité věci jako je tohle očkování, by pojišťovny měly připlácet víc. Třeba polovinu
očkování je dobrá věc,jen kdyby pojištovny dávali více...nemám na očkování,které stojí 10tisíc,proto by se měly ty nejzávažnější nemoci proplácet v celé výši.
očkování je super jako každáý prevence, ale souhlasím s Sahi, že pojištovny by se měli více podílet na financování
Myslím že by pojišťovna měla vakcínu dotovat minimálně z poloviny,i když nemám dceru.
očkování se určitě vyplatí,taky nechám svou dceru naočkovat
ifule.v — #4 Tak to ale už bude pozdě ne?
Určitě doporučuji chodit na pravidelné prohlídky, je to totiž onemocnění, které třeba ani nepoznáte že ho máte, protože vás nic nebolí. Poznáte to možná například tak, že z vás bude téct krev při pohlavním styku
MÁM DCERKU,KTERÉ JE 6 LET,AŽ DOSÁHNE POŽADOVANÉHO VĚKU,URČITĚ JÍ NECHÁM NAOČKOVAT
Očkovaná jsem, teda skoro...v červnu jdu na poslední vakcínu. Tak jsem udělala aspon něco pro prevenci..a na pravidelné prohlídky na gyndu chodím.
Těším se na rozhovor s lékařem, mám pár dotazů.