Rakovina děložního čípku patří mezi zákeřné nemoci, které ohrožují ženy. Rozhodli jsme se pro vás připravit rozhovor, ve kterém se zaměříme na důležitá fakta, a položili jsme odborníkovi otázky, na které mnoho žen nezná správnou odpověď. Na naše otázky odpovídal MUDr. Petr Sudek, gynekolog z Ústí nad Labem, my mu za ně děkujeme.

naked

Rakovina děložního čípku – jak je toto onemocnění časté ve srovnání s dalšími ryze ženskými závažnými nemocemi (rakovina prsu, rakovina vaječníků, rakovina děložního hrdla)?
Po rakovině prsu je rakovina děložního hrdla 2. nejčastější ženskou rakovinou. Občas jí v literatuře konkuruje rakovina střev. Paradoxně možnosti snížení výskytu jsou téměř ideální.

Můžeme nějak samy poznat, že se v těle něco děje, existují nějaké varovné signály?
Rakovina a předrakovinové změny nemají většinou žádné ženou postřehnutelné příznaky.

Jak můžeme zjistit pomocí lékaře, že je děložní čípek ohrožen rakovinotvornými buňkami? Jak má vypadat preventivní vyšetření?
Lékař – gynekolog má k zjištění předrakovinových změn několik typů vyšetření. Při prevenci se běžně používá cytologie – stěr z děložního čípku, kolposkopie – prohlížení povrchu čípku speciální lupou. Dalšími jsou test na HPV – viry způsobující rakovinu a biopsie – odběr tkáně z podezřelého ložiska.

Jak často by měly ženy chodit na prevenci a od jakého věku?
Preventivní prohlídka je určena pro dívky a ženy po začátku sexuálního života. Horní věková hranice není určena. Frekvence je prozatím roční.

Jakou máte zkušenost s přístupem žen k preventivním vyšetřením?
Lepší obraz než mé zkušenosti podají statistické údaje – na prevenci chodí asi kolem 55 % žen. Regionální rozdíly v účasti na prevencích jsou velmi rozdílné a kopírují výskyt rakoviny.

Co se stane, když se rakovina děložního čípku zanedbá (žena nechodí na prohlídky)?
Diagnóza rakoviny děložního čípku znamená 50% riziko úmrtí / samozřejmě jsou velké rozdíly dle stádií, v nichž bylo onemocnění zachyceno.

Jaká je léčba rakoviny děložního čípku (prosíme o upřesnění, v jakém stádiu, děkujeme)
Ta nejčasnější stádia jsou vyléčitelná operací – od prosté konizace až po složité operace v případech, kdy je nutné počítat s šířením nemoci do mízních uzlin. Pokročilá stádia, kdy se rakovina šíří do okolních orgánů se léčí kombinací operace, ozařování eventuálně chemoterapie. Jde o složité rozsáhlé téma, o kterém jsou celé knihy.

Dá se rakovina děložního čípku léčit, a jaká je úspěšnost?
Rakovina děložního čípku se léčit dá, ale jednodušší je léčit předrakovinové změny, které lze pozorovat mnoho let před tím, než rakovina vznikne.

Jaká je podle vás nejlepší komplexní prevence proti rakovině děložního čípku?
Nejlepší prevencí rakoviny děložního čípku je kombinace očkování a pravidelných prevencí.

Na otázky odpovídal MUDr. Petr Sudek, gynekolog, Ústí nad Labem

Rakovina děložního čípku v číslech

 • Celosvětově je rakovina děložního čípku 2. nejčastějším nádorovým onemocněním u dívek a žen. Každá 2. žena, u které je diagnostikována rakovina děložního čípku, na toto onemocnění umírá.
 • 80 % žen se během svého života nakazí některým typem HPV viru.
 • Přibližně 1418 typů viru z celkového počtu 100 typů HPV může vyvolat rakovinu děložního čípku (tzv. vysoce rizikové typy).
 • Jako nejrizikovější typy HPV se ukázaly typy 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % předrakovinných poškození zevních pohlavních orgánů a pochvy a 70 % případů rakoviny děložního čípku.
 • Dívky a ženy se rizikovými HPV viry nejčastěji nakazí mezi 15. a 25. rokem života.
 • Před přenosem HPV virů neposkytuje 100% ochranu ani kondom.
 • Přednádorová poškození děložního čípku – tzv. cervikální intraepiteliální neoplazie (CIN) se dělí dle hloubky zasažení buněk děložní sliznice na 3 stupně. Z nejtěžšího stupně CIN 3 může během několika let vzniknout rakovina děložního čípku.
 • Některé přednádorové stavy se léčí pomocí ambulantních chirurgických zákroků, tzv. konizací děložního čípku, které obvykle pacientku vyléčí.
 • Proti HPV virům jsou dostupné 2 vakcíny.
 • Od května 2012 bylo plošné očkování adolescentek zavedeno v 19 z 29 zemí EU.
 • V České republice žije s diagnózou rakovina děložního čípku okolo 16 500 žen, 1 000 dívek a žen každým rokem nově onemocní.
 • Každoročně se u nás provádí zhruba 12 tisíc konizací.
 • Screeningový program s cílem odhalit předrakovinná poškození děložního čípku je ženám a dívkám od 15 let hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění 1x ročně.
 • Screeningu se v ČR účastní přibližně 50 % ženské populace.
 • Od dubna 2012 mají v České republice 13leté dívky hrazené očkování proti rakovině děložního čípku z prostředků zdravotního pojištění.  V České republice využívá hrazeného očkování proti rakovině děložního čípku přibližně 80 % 13letých dívek.

Redakční tip:

Speciální životní pojištění pro ženy pro případ onemocnění rakovinou prsu

www.foryou.czPro ženy, které si chtějí být jisté, že se o svou rodinu dokážou postarat i v tak složité situaci, jakou je léčba rakoviny prsu či pohlavních orgánů, nový projekt www.foryou.cz nabízí stejnojmenné pojištění.

Pojistné je dle věku ženy odstupňováno v rozpětí 200 až 300 Kč měsíčně, přičemž pojistná částka je stanovená na 750 000 Kč. K nároku na její vyplacení dochází stanovením lékařské diagnózy. Jedním z hlavních rysů této nabídky je naprostá diskrétnost - od sjednání, které lze během pár minut učinit online a nevyžaduje ani zdravotní dokumentaci či lékařskou prohlídku, až po výplatu v případě pojistné události.

ING Pojišťovna spustila unikátní projekt For You, který pod patronátem Lucie Bílé podporuje ženy v boji proti rakovině prsu a pohlavních orgánů. Hlavní platformou projektu jsou interaktivní stránky www.foryou.cz, které přinášejí informace o prevenci a léčbě této nemoci a zároveň ženám nabízejí fórum pro výměnu zkušeností. Ženy tak mohou v rámci této komunity diskutovat své problémy mezi sebou, mají ale i možnost poradit se s lékaři a psychology.

Projekt For You jim dále nabízí pojištění pro případ diagnózy rakoviny prsu a pohlavních orgánů a k tomu zcela jedinečné asistenční služby. V neposlední řadě je důležitým rozměrem tohoto projektu i podpora neziskových aktivit.

Důležité odkazy:

Reklama