Rakovina děložního čípku patří mezi nejčastější ženská onkologická onemocnění. Každé dvě minuty na ni po celém světě zemře jedna žena. Toto onemocnění mají na svědomí tzv. lidské papillomaviry neboli HPV viry, které se přenáší pohlavním stykem, ale i nekoitálními sexuálními praktikami.

Příznaky nemoci na sobě žena většinou zpozoruje až v pokročilém stádiu nemoci. Nejspolehlivějším způsobem prevence před touto nemocí proto zůstává kombinace pravidelných gynekologických prohlídek a očkování. V současné době jednou z na trhu dostupných vakcín je Cervarix, který poskytuje až 93 % ochranu proti nejtěžším přednádorovým stavům (platí pro ženy, které se s HPV dosud nesetkaly).

Za rakovinu děložního čípku mohou viry

Za rakovinu děložního čípku jsou zodpovědné lidské papillomaviry, neboli HPV viry. Těchto virů existuje více než 100 typů, mezi nejrizikovější z nich patří HPV typy 16 a 18. Ty jsou zároveň celosvětově nejrozšířenější. S HPV viry se za život setká až 80 % žen, jedná se o celosvětově nejběžnější infekci reprodukčního ústrojí. V 70–90 % případů se infekce do jednoho roku až dvou let spontánně vyčistí. V některých případech však přetrvává, což může vést ke vzniku přednádorových stavů a nakonec i ke vzniku rakoviny děložního čípku. Riziko rozvoje rakoviny děložního čípku je až 400x vyšší u žen, které se nakazily virem HPV 16, a 250x vyšší u žen, které se setkaly s infekcí způsobenou virem HPV 18, než u HPV naivních žen, tedy těch, jež se s HPV viry nesetkaly nikdy.

HPV viry se přenášejí pohlavním stykem, nakazit se však lze i pouze nekoitálními sexuálními praktikami, jedná-li se o kontakt s kůží nakaženého partnera v genitální oblasti. Důležité je si uvědomit, že 100% ochranu před přenosem těchto virů neposkytuje ani kondom.

Prevence

Proces vývoje rakoviny děložního čípku trvá až několik let

 

Celý proces rozvoje rakoviny trvá několik let, uvádí se přibližně kolem deseti. Infekce virem HPV může v těle přetrvávat i po celou tuto dobu bez jakýchkoliv zřetelných příznaků. Na začátku se jedná o tzv. přednádorové změny, které se rozlišují podle stupně závažnosti (CIN I – nejlehčí až CIN III – nejtěžší). Tyto přednádorové změny obvykle nezpůsobují žádné obtíže a dají se odhalit pouze gynekologickým vyšetřením. Díky tomu jsou pravidelné gynekologické prohlídky nedílnou součástí prevence.

Rakovina děložního čípku se vyvíjí z nejtěžších přednádorových stavů. Příznaky nemoci jsou charakteristické až pro pokročilá stádia, u nich je už ale šance na trvalé vyléčení velmi malá. Pro pokročilá stádia jsou typické vodnaté, krvavé a zapáchající výtoky, bolesti nebo obtíže při močení.

Z odhadu výskytu onemocnění rakoviny děložního čípku vychází nejhůř Praha (data z 2013)

KRAJ POČET NAKAŽENÝCH
Hl. m. Praha 137
Středočeský kraj 107
Jihočeský kraj 57
Plzeňský kraj 58
Karlovarský kraj 42
Ústecký kraj 113
Liberecký kraj 42
Královéhradecký kraj 56
Pardubický kraj 53
Kraj Vysočina 38
Jihomoravský kraj 112
Olomoucký kraj 51
Zlínský kraj 54
Moravskoslezský kraj 123
ČESKÁ REPUBLIKA 1043

V České republice v důsledku nemoci každým rokem umírá okolo 400 žen. Celosvětově je každý rok diagnostikováno asi půl milionu nových případů rakoviny děložního čípku. Ročně pak po celém světě na tuto nemoc zemře přibližně 270 tisíc žen.

Kombinace pravidelných gynekologických vyšetření a očkování je nejlepší možná prevence

Nejúčinnější ochranu proti rakovině děložního čípku představuje spojení pravidelných gynekologických vyšetření spolu s očkováním. V roce 2007 byla společností GSK na trh uvedena vakcína Cervarix, cíleně určená na ochranu proti HPV typům 16 a 18. Po rozsáhlých studiích se zjistilo, že Cervarix může dopomoci snížit riziko rozvoje nejtěžších přednádorových změn na děložním čípku spojených nejen s typy HPV 16 a 18, které vakcína obsahuje, ale pomůže předcházet rozvoji změn spojených i s některými dalšími HPV typy, které ve vakcíně nejsou. Jde o tzv. zkříženou ochranu ještě proti dalším třem HPV typům 31, 33, 45.

Účinnost vakcíny Cervarix proti nejčastějším přednádorovým změnám CIN3 a bez ohledu na HPV typ, který poškození vyvolal, tak u HPV naivních* dívek a žen dosahuje 93 %. Tyto výsledky jsou mnohem lepší, než se čekalo při vstupu vakcíny na trh. (* HPV naivní dívky a ženy se dosud s HPV infekcí nesetkaly)

Nejčastějšími nežádoucími účinky po aplikaci vakcíny Cervarix jsou lokální reakce v místě vpichu, bolest hlavy a svalů.

Ideální věk pro očkování dívek je 10–14 let

 

Nejlepší čas na očkování se uvádí věk mezi 10–14 lety, protože většina dívek se ještě s HPV virem nesetkala. Z toho důvodu začaly v roce 2012 české pojišťovny proplácet dívkám očkování v rámci preventivní prohlídky u pediatra ve věku 13 let. V tomto věku vakcinace dosahuje nejvyšší účinnosti, což ovšem neznamená, že očkování postrádá význam u starších dívek a mladých žen. Vakcína se u 13letých dívek podává ve 2 dávkách a je aplikována injekčně do ramene. Dalším důvodem pro očkování v tomto věku je fakt, že i přes vysoký výskyt onemocnění chodí pravidelně na gynekologické vyšetření asi jen polovina českých žen ve věku 25 – 59 let. Naproti tomu na pravidelné pediatrické prohlídky se dostaví téměř 100 % všech 13letých dívek. Pediatři tak mají lepší příležitost očkovat mladé dívky než gynekologové v pozdějším věku. Vakcinace nemusí plně chránit všechny očkované, nemá efekt na již aktivní HPV infekci nebo klinicky přítomné onemocnění. Pravidelné gynekologické prohlídky zůstávají důležité.

prevence

Lze rakovinu děložního čípku léčit?

Přednádorové stavy se mohou léčit pomocí ambulantního chirurgického zákroku, tzv. konizací děložního čípku neboli chirurgické odstranění nakažené části. V České republice každoročně absolvuje konizaci zhruba 12 tisíc žen. I ambulantní zákrok však představuje pro ženu velkou psychickou zátěž. Po konizaci děložního čípku se navíc u žen zvyšuje riziko předčasného porodu nebo rizikového těhotenství.

Rakovina děložního čípku v číslech

  • 80 % žen se během svého života nakazí některým typem HPV viru
  • Přibližně 1418 typů viru z celkového počtu 100 typů HPV může vyvolat rakovinu děložního čípku
  • Dívky a ženy se rizikovými HPV viry nejčastěji nakazí mezi 15. a 25. rokem života
  • Proti HPV virům jsou dostupné 2 vakcíny
  • V České republice žije s diagnózou rakovina děložního čípku okolo 16 500 žen, 1 000 dívek a žen každým rokem nově onemocní

Léčba samotného pokročilého nádoru děložního čípku zahrnuje dle stadia operaci, chemoterapii či záření, tedy léčebné postupy náročné fyzicky i psychicky.

Zdroj: Odborný tiskový materiál GSK

Reklama