Rakovina děložního čípku patří k závažným chorobám. Naštěstí je proti ní ochrana v podobě očkování. O  možnostech současné medicíny v tomto oboru odpovídal MUDr. Jiří Dvořák.

MUDr. Jiří DvořákPane doktore, kde se rakovina děložního čípku vzala?
Dnes je už jasné, že rakovina děložního čípku je způsobena HPV viry. Je to vlastně taková malá lokální chřipka.

Můžete být přesnější, jaké viry?
Rakovinu děložního čípku způsobují humánní papilomaviry (HPV), kterých je přes 140 typů. V oblasti genitální se vyskytuje čtyřicet jejich typů. V osmdesáti až pětaosmdesáti procent jsou za rakovinu odpovědny typy 16 a 18. A právě proti těm máme dnes očkování.

Tělo samo se bránit nedokáže?
Tělo není schopno vytvářet proti těmto HPV virům protilátky. Jedinou možností primární prevence je tedy očkování.

Který věk je pro očkování nejlepší?
Pro naprostou většinu ženské populace u nás vidíme jako optimální dobu pro vakcinaci období těsně po dosažení 15. roku věku. Výrazným přínosem je ale vakcína i pro ženy starší, sexuálně aktivní.

Je potřeba mít před očkováním nějaká laboratorní nebo jiná vyšetření?
Provedení jakéhokoli vyšetření či testu jako například HPV test, onkologická cytologie, kolposkopie není před vakcinací nutné, žena má být ale upozorněna na nutnost pravidelných gynekologických kontrol. Na screeningu karcinomu děložního hrdla se u očkovaných nic nemění.

Jak dlouho vakcína působí?
Účinnost vakcíny je prokázána na dobu 5 let, lze předpokládat období výrazně delší, nicméně vycházet lze pouze z faktů. Celkem se podávají 3 dávky vakcíny, každá stojí kolem 3500 korun, takže celkem necelých 11 tisíc korun.

Má očkování odezvu u dívek, respektive jejich matek?
Jsem pyšný na populaci českých žen a hlavně matek. Skutečně na očkování nešetří. Očkování podstupují i ženy a dívky z méně movitých kruhů. Názor, že je to moc peněz, je velmi vzácný.

Rada gynekologa ženám-in na závěr?
Samozřejmě podstoupit očkování, ale také pravidelně navštěvovat svého gynekologa. A v životě být skutečně vybíravou ženou - vybírat si partnera nepromiskuitního a nefetujícího.

Jaký je váš názor na očkování dívek proti rakovině děložního čípku? Pokud máte dceru, nechala jste ji už očkovat? Zdá se vám částka za vakcínu vysoká?

 

Reklama