Rakousko je jen přes kopečky a přesto je porodní péče i výchova dětí od té naší, zdá se, velmi odlišná. Přečtěte si další díl našeho seriálu, který nás zavede za maminkou Lucií.

Můžeš se čtenářkám trošku představit?
Jmenuji se Lucie a bydlím v rakouském Linci. Mám 2 děti na cestě třetí. Mezi mé koníčky patří kolečkové brusle, jízda na koni, lyže, cestování, ale v prvé řadě moje děti.

Rakousko

Jak probíhalo tvé těhotenství?
První těhotenství jsem měla od 4. měsíce rizikové a kvůli tomu se můj syn narodil už v 8. měsíci. Druhé těhotenství bylo super. A toto třetí si užívám asi nejvíc, i když už teď ve 22. týdnu mi prcek dává pořádně zabrat…asi bude po tatínkovi :-D

Byla jsi spokojená s péčí lékařů? Mohla bys, prosím, přiblížit, jak vypadá v zemi, kde žiješ, péče o těhotné ženy? Co se ti líbilo/nelíbilo?
Péči u prvního těhotenství bych raději ani nekomentovala, rodila jsem v Brně a spokojená jsem nějak zvlášť nebyla. Druhé těhotenství jsem prožila už v Linci, kde je péče o těhotnou super, nemůžu si tedy rozhodně stěžovat. Líbí se mi moc přístup moji gynekoložky, který je velmi pečlivý. Doporučuje mi výběr těch nejlepších a nejvhodnějších vitamínů, všelijaké testy navíc, abych si byla jistá, že miminko je naprosto zdravé… Prostě jsem spokojená… A k otázce, co se mi nelíbí, nemám co odpovědět.

Rakousko

Jak vypadala předporodní péče? Pořádají se v Rakousku nějaké kurzy? Navštěvovala jsi je? Měla jsi možnost navštívit nemocnice, na vše se zeptat, prohlédnout?
Předporodní péče je opravdu důležitá. Kurzů pro těhotné ženy tu je tolik, že by se ani všechny nedaly stíhat -  plavání, jóga, různé cvičení, atd. Já osobně jsem chodila plavat. Nemocnici jsem si prohlédla, to je samozřejmé, chtěla jsem vědět, do čeho půjdu :-D Otázek jsem tehdy měla snad tisíc a na všechny mi bylo odpovězeno co nejlépe… dokonce jsem se na porod i těšila.

Mají ženy v Rakousku právo na mateřskou dovolenou? Jak dlouho? Dostávají nějaké peníze, jako je tomu v ČR? Co porodné?
Začala bych příspěvkem za porod, který tady není. Žena pobírá tzv. Wochengeld, to jsou peníze, které jsou mamince vypláceny 8 týdnů před porodem a 8 týdnů po porodu. Po uplynutí 8 týdnů po porodu se začíná vyplácet mateřská. Maminka si může zvolit ze 4 variant, podle toho, jak dlouho chce zůstat s miminkem doma. Myslím, že to tak je i v ČR. Ráda bych ještě dodala, že se zde vyplácí maminkám i přídavky na děti, současně mateřské. Péče o rodiny s dětmi je zde tedy nadprůměrná.

Proč ses rozhodla rodit v cizině a ne v ČR?
Měla jsem v cizině manžela, proto jsem se rozhodla porodit druhé dítě tam a jsem za tuto zkušenost strašně ráda, alespoň mám srovnání a vidím rozdíl mezi ČR a Rakouskem.

Rakousko

Můžeš nám přiblížit samotný porod? Hlavně péči lékařů, prostředí nemocnice?
Samotný porod byl zajímavý, protože kontrolu kontrakcí, atd. prováděla stále ta sama osoba. Teď zpětně vím, že to byla tzv. porodní bába :-D Byla jsem z toho celkem v šoku, že nikde není přítomný doktor ani zdravotní sestry. Prostředí mého porodního pokoje bylo moc uklidňující a příjemné, ale absence sester a doktora mě dostával do paniky :-D nakonec jsem si syna porodila de facto sama :-D jen za asistence porodní báby a bylo to úplně super. Už se těším na další porod. 

Jsou u vás běžné např. porody do vody?
Nikdy jsem se nějak zvlášť o porod do vody nezajímala, ale když jsem si prohlížela porodní sály, ta možnost rodit do vody tam byla hned na několika sálech… Jen předpokládám, že se předem hlásí.

Co poporodní péče, jak vypadají pokoje? Jsou miminka s maminkou od samotného začátku? Jak dlouho maminka běžně zůstává v porodnici?
O mě se starali v porodnici dobře. Měla jsem štěstí, protože jsem natrefila na české zdravotní sestřičky, které o mě svědomitě pečovaly. Na pokoji jsem byla ještě se dvěma maminkami. Pokoj byl prostorný a velice příjemně zařízený. Miminko jsem měla hned po porodu u sebe až do odjezdu domu a jelikož jsem neměla žádné stehy, pustili mne domu po 4 dnech.

Rakousko

Můžeš nějak popsat, jak se liší výchova dětí v zemi, kde žiješ, od ČR? Např. jsou rodiče přísnější, benevolentnější?
Výchova dětí je tu úplně jiná než v České republice, i když je to sousední stát. Tady si nemůžete dovolit na veřejnosti ani dítě plácnout po zadečku, už by na vás volali sociálku a byli byste bez dětí. Na ulici tak potkávám rozmazlené a stále ječící děti. Já jsem na své syny přísná, ale taky jim dávám dostatek lásky, proto s nimi problém nemám. Ale spousta rakouských rodin na děti nemá čas. Velmi často dostanou karty do bankomatu již ve 14 letech. Pak to končí tím, že většina už v raném věku drží v ruce cigaretu nebo i láhev s alkoholem.

Jak dlouho zhruba zůstávají maminky po porodu doma, než se znovu zapojí do pracovního procesu?
Nejkratší doba na mateřské je jeden rok, ale myslím si, že většina maminek zůstává déle.

Rakousko

Od kolika let fungují jesle/školky?
Jesle jsou tu, pokud se nemýlím, od jednoho roku a školka od 3 let.

Kdyby sis mohla vybrat, rodila bys znovu v cizině? Proč ano/ne?
Rozhodně bych znovu rodila v Linci, byla jsem tu spokojená. A když to srovnám s prvním porodem v Brně, tak byl porod luxus. V Brně se mi nevěnovali, na to, že jsem byla prvorodička, se mnou nezacházeli hezky. A pokoje s postýlkami nebyly moc přívětivé, připadala jsem si jak ve věznici. Dokonce paní, která se mnou ležela na pokoji a také rodila poprvé, nakonec zažalovala doktora, neboť kvůli němu musela na plastiku dělohy. Nemocnici jmenovat radši nebudu, jen při té myšlence na ni mi naskakuje husí kůže.

Rakousko

Čtěte také:

Reklama