5ae76d722b532image.jpg

Falkenstein se nachází v Dolním Rakousku a ti, co bydlí na jižní Moravě, to budou mít blízko. První, co upoutá vaši pozornost, bude mohutná zřícenina bývalého hradu, který se začal budovat již v 11. století za císaře Jindřicha III. Až do 16. století byl v držení Babenberků. Na chvíli se ho zmocnili Švédové a jejich útok hrad zvládl, v 17. století ale začíná chátrat. Obyvatelům vesnice se velké kamenné kvádry hodí pro stavbu vlastních příbytků a urychlí tak zkázu velkolepého hradu. Dnes patří zřícenina soukromým majitelům, kteří se o ni pečlivě starají a snaží se zastavit zub času, jež všudypřítomně ukusuje tuto památku. Pokud budete mít chuť, můžete se romantickou ruinou projít. S průvodcem či bez – každý den od dubna do října. Místo je velmi oblíbené pro svatebčany a v ruinách si rádi říkají své ano.

Ulička plná vína

Po prohlídce se můžete přesunout do podhradí a pak se projít k nedalekým vinicím, které s hradem také historicky souvisí. Cestou se určitě stavte ve sklepní uličce, která je po pravé i levé straně lemovaná sklípky, které dodnes ukrývají lisy na víno. Do obecního sklepu tzv. Gmoakelleru, panského sklepa pocházejícího ze 17. století, se můžete dokonce podívat, změnil se totiž v muzeum. Sklípky majitelé dost často otevírají i pro návštěvníky při různých příležitostech, tím největším je samozřejmě vinobraní a svá vína nabízí k prodeji. Rozhodně stojí za okoštování.

5aeaff2b20b67obrazek.jpg

Piknik s výhledem

Tip redakce: Pokud máte v sobě alespoň trošku romantickou duši, vřele doporučujeme vyzkoušet vyzkoušet piknik ve Falkensteinu. V hostinci genusswerkstatt sieben:schläfer si u majitele Severina Webera vyzvednete piknikový koš s místními rakouskými dobrotami a pak už stačí jen vyjít nad vinice, usadit se na deku a zakousnout se do připravených dobrot a kochat se výhledem na hradní zříceninu na protějším kopci. Čeká vás vůně uzeného špeku, čerstvě upečený chleba, naložená i čerstvá zelenina, paštiky, sýry, šunky i sladkosti v podobě krupičného dezertu. (Jediný zádrhel byl v počasí, ale vy si svůj výlet rozhodně lépe naplánujete...)

image.jpg

Foto: autorka, Shutterstock

Více o Falkensteinu najdete zde.

Doporučujeme i další výlet v Dolním Rakousku:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit