640dcd25463c247110485084-45fdbf32cd-c.jpgZdroj fotografie: Salzburger Saalachtal

Pro salcburský Saalachtal, který se rozprostírá mezi vesničkami Lofer, Unken, St. Martin a Weißbach, je typická překrásná příroda, hory a voda v podobě řeky Saalach, jež se vine údolím. V zimě si zde skvěle zalyžujete, ale stejně atraktivní je region na jaře, v létě i na podzim. Na každém rohu najdete stezky a soutěsky, které lákají k pěší turistice. Cyklostezky jsou vhodné dle obtížnosti pro velké i malé kolaře. Vodáci budou nadšení z rafting i kaňoning. Tady jsou největší atrakce, které jsme zažili v Saalachtalu my. 

Pod zem za rytířem Lamprechtem

image.pngZdroj fotografie: Salzburger Saalachtal, Lamprechtshöhle, autor: Achim Meurer

Jeskyně Lamprecht St. Martin v Loferu je nejdelší průchozí jeskyně na světě. Jeji chodby se rozpínají do neuvěřitelných 62 kilometrů a patří tak největšímu jeskynnímu systému v Evropě a uvnitř vás čeká krásná krápníková podíváná. Na návštěvu si vyhraďte hodinu a půl a pořádně se oblečte, celý rok je zde stálá teplota 5 stupňů Celsia. Trasa měří k jednomu kilometrů a zdolávat budete téměř 400 schodů. Ale vzhledem k tomu, že jsme návštěvu absolvovali s tříletou dcerou, nemusíte se obávat, že prohlídku nezvládnete. My jsme návštěvu jeskyně zařadili na program ve chvíli, kdy nás zradilo počasí a pršelo.

Více informací k návštěvě jeskyně Lamprecht najdete zde:  www.lamprechtshoehle.at.

Do doby kamenné a zase zpět

Další náš tip je na výlet v oblasti Vorderkaser, kde na vás čeká zážitková trasa pro děti zaměřená na tematiku doby kamenné. Čeká vás opravdu malebná procházka, která má v jednom směru lehce přes dva kilometry. Počítejte ale ještě s cestou zpáteční. Ale po takové stezce to malým výletníkům bude šlapat samo. Cestou na vás čekají skluzavky, balanční a lanové hrací prvky, vodní pumpa a v létě se budete moci dokonce vykoupat v průzračném jezírku. Část cesty vede podél řeky Saalach a i do ní si můžete smočit palce. Pozor, je pořádně ledová. Na konci trasy na vás čeká obrovské hřiště  a také se zde můžete občerstvit v příjemné hospůdce Jausestation Vordekaser.

Výlet si můžete naplánovat podle informací zde: www.lofer.com.

thumbnail-IMG-9187.jpg

K soutěsce, kterou tvaroval ledovec

Vstup k soutěsce Vorderkaser začíná právě na konci dětské kamenné stezky. My jsme se zde rozdělili a mladší členku výpravy si nechali hrát pod dozorem na dětském hřišti a se starší dcerou ještě vyrazili do soutěsky Vorderkaser (nachází se mezi obcemi St. Martin a Weißbach). Rokle je přístupná již od roku 1882 a nachodíte zhruba 1 200 metrů a vrátíte se zpět k výchozímu bodu. Je potřeba trochu fyzička, protože nastoupáte a sestoupáte po stezce a žebříkách téměř 200 metrů. A co vás čeká? Opravdu krásné skalní přírodní úkazy, které vytvořil ledovec před 12 000 až 14 000 roky. Vodopády a nádherné výhledy. Opět je dobré mít možnost se přiobléct, protože zde může být i v létě chladněji, samozřejmostí by měli být dobré trekové boty. 

Další informace si můžete přečíst zde: www.lofer.com.

Lanovkou až do oblak
thumbnail-IMG-9186.jpg

Všechny naše výlety se zatím odehrávaly “pod kopcem”, je čas se přesunout blíže ke špičkám vrcholků hor. Nasedněte v Loferu na lanovku a nechte se vyvézt do prostřední stanice. Buď se můžete vydat vzhůru či naopak dolů, opět zde najdete trasu vhodnou pro děti, která se jmenuje Auf die Alm a vede kolem vodopádů. V nejvyšším bodě lanovky najdete hned 7 různých výchozích bodů k putování. Děti si zde mohou pohrát na opravdu velkém hřišti, posilnit se a vyrazit na výlet, který přizpůsobíte vašim možnostem. Většina tras je vhodná i pro kočárky. 

My měli štěstí, že jsme v září zažili i jedinečnou slavnost, kdy se dobytek shání z pastev již do stájí. Skot je patřičně vyzdoben barevnými postruhy a rozhodně je to pěkná podívaná. (Termíny událostí najdete zde: www.almabtriebe.de)

Informace k lanovce a trasám najdte zde: www.skialm-lofer.com/de/

Pokud budete chtít absolvovat tyto a jiné atrakce, rozhodně popřemýšlejte o koupi Salzburger Saalachtal Card, která v sobě zahrnuje slevy či volné vstupy například do soutěsky Vordeklamm nebo Seisenbergklamm, jeskyně Lamprecht, ale i jízdu lanovkou či některými místními autobusy.

Tip na ubytování: 

640dccd9e327fthumbnail-IMG-9185.jpg

Vybírali jsme tak, aby se v hotelu cítily dobře i naše dcery. Bydleli jsme v rodinném hotelu Familien- und Vitalhof Mühlpointhof v Loferu, kde bylo nejen skvělé ubytování, ale i jídlo a vlastní pekárna. Děti zde měly dokonce dvě herničky, venkovní hřiště a samozřejmostí byl i bazén se saunou a místem pro dokonalý odpočinek. Hotel byl vybrán mezi rodinné hotely a splnil všechny přísná kritéria, která se k označení vztahují a vy si můžete být jisti, že vaše děti si to tu opravdu užijí.

images.png

Reklama