Víte, že sedmý srpen je významným dnem ženské krásy? Že ne? Ani já jsem na včerejšku neshledávala nic zvláštního, ale byla jsem vyvedena z omylu. Vydala jsem se totiž na zámek Loučeň, kde probíhala akce zasvěcená kráse ve všech jejích podobách, v jejíž hlavní roli stanula Beata Rajská.

dcfdd

Vítejte na tomto nádherném zámku, jmenuji se Beata Rajská a dovolte mi, abych byla v tento významný den vaší osobní průvodkyní,“ vyřkla u vstupu do zámeckých prostor něžná žena v nádherném dobovém kostýmu hraběnky, a mně začalo docházet, že na sedmém srpnovém dni asi něco bude.
Dnes se narodila řecká bohyně Afrodité, pojďte proto dnešní den oslavit, jak se patří,“ vyzvala nás opět Beata, pozvedla číši šampaňského a za minutku zmizela kamsi do zámeckých prostor. Sklenku jsme do sebe bleskurychle kopli a po starých zámeckých schodech jsme ji následovali do vyšších pater. Jejich všudypřítomné vrzání mě neustále svádělo a začala jsem si pobrukovat svou oblíbenou „takovýýý schody do nebe… hmmm hmmm postavit…“
„TICHO“! zvolal do potemnělého sálu komorník a započal s poněkud nudným výkladem. Těšila jsem se na Beatu, ne na tebe, pomyslela jsem si, ale raději jsem mlčela.

jjujj

Abych vás uvedla do obrazu, dovolte mi trošku historické průpravy. Jak jsme se při prohlídce dozvěděli, zámek Loučeň, který včera na počest ženské krásy pořádal Den bohyně, v jehož čestném průvodcovském čele stanula známá česká návrhářka Beata Rajská, je v současnosti jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Bývalé hnízdečko Thurn-Taxisů každoročně navštíví notná dávka turistů, dětí samozřejmě nevyjímaje. Není se čemu divit, Loučeň totiž vyniká nad jiné zámky komentovanými prohlídkami, při nichž se můžeme setkat s Bílou paní, hrabětem a jeho chotí či například i s Beatou Rajskou v roli průvodců. Svou premiéru si zde Beata odbyla včera, a jak nám bylo několikrát zmíněno, na komentované prohlídky se známými osobnosti se může široká veřejnost již v brzké době těšit.

fff

 

ddd

Honosnými zámeckými prostory postupujeme stále dále až do šlechtické ložnice, kde nám pan komorník s potutelným úsměvem sděluje interní informace šlechtického rodu. „Pan kníže byl pěkný svůdce, tady v té posteli řádilo mnoho koček, a tak není divu, že skoro každý Loučeňák má modrou krev.“ Sál lehce zapiští smíchem (přítomen byl estrogen) a pokračujeme dále. Za necelou hodinku jsme tak společně s Beatou a jejími „služebnými“ prošli až do zámecké knihovny, kde na nás čekalo překvapení….

ffff

Můžete mi vysvětlit, proč mě budíte?“ Začne si stěžovat Bílá paní, která přesně v pravé poledne vchází ve svém vznešeném oděvu do knihovny, kde naše prohlídka končí. Zraky náš všech se v tu chvíli obracejí na nádherný šat, do kterého je zámecké „strašidlo“ oděno. „Líbí se vám? Jste historicky prvními lidmi, kteří oděv Bílé paní vidí, před nedávnem jsem jej totiž pro ni navrhla,“ prohlásí do hrobového ticha Beata. Dozvěděli jsme se od ní také, že šaty Bílé paní je možné prát a je nutno je pravidelně žehlit. „Toho jsem se sama ale radši nechopila,“ usmívá se Beata a společně s Bílou paní odchází na nádvoří zámku, abychom její mistrovské dílo mohli zvěčnit na denním světle.

zuzuzuuz

Bylo mi ctí, přátelé, a těším se na brzkou shledanou v Loučni,“ loučí se s námi paní hraběnka alias Beta Rajská, a my se s rajskými pohledy vrháme k polednímu občerstvení, které nám bylo připraveno.

Výlet na Loučeň vám mohu doporučit. Nejen že se pokocháte opravdovým zámeckým skvostem, ale i vaše ratolesti budou ve svém živlu, stačí přijet, vidět a užít si!

Více informací o prohlídkách najdete na webových stránkách zámku Loučeň.

http://www.zamekloucen.cz/

Čtete také:

Reklama