rajčataTruhlíky za oknem, na balkoně, různé květináče a kelímky na okenním parapetu... Také je vaším koníčkem pěstování rajčat?

Pak – dokonce ještě v této roční době – můžete vyzkoušet jeden osvědčený tip, jak dosáhnout vyšší úrody z vlastnoručně předpěstovaných sazenic. Vyjdou levněji než kupované, ale především mají mnohem bohatší kořenový systém, který je důležitým předpokladem pro bohatou úrodu.

Semínka se nechají vyklíčit ve vysokých plastových kelímcích (např. od velkého balení jogurtu), zasypaných zeminou pouze do jedné třetiny. Když ze semínka vyraší lístky a lodyha se povytáhne za světlem, přisypeme další vrstvičku zeminy, takže se objeví i další kořínky ve „vyšším patře“.

Totéž se zopakuje ještě do třetice. Při přesazování na trvalé místo je vidět, že rajčata mají delší a hustší kořeny, než je obvyklé.

Další podmínkou pro úspěšné pěstování je vzdušný substrát. Rajče vyžaduje velké množství vzduchu v oblasti kořenů, a tak čím je půda vzdušnější, tím lepší jsou výsledky. Nezapomínáme ani na kvalitní hnojivo, pokud chceme mít bio-rajčata, hnojíme výluhem z kopřiv.

Dobrou chuť!