Ačkoliv to málokdo ví, kvalitní rajčata dozrávající na slunci jsou doslova nabita zdravím. Obsahují minerály, vitamíny A, C, E, draslík, vlákninu a především antioxidant zvaný lykopen, který hraje významnou roli v boji proti rakovině. Nepodceňujte tedy rajská jablíčka!

 

Lykopen je antioxidant, který vědci objevili teprve před nedávnou dobou. Podle nejnovějšího výzkumu je velmi účinným bojovníkem proti rakovině prostaty a děložního čípku a snižuje i výskyt infarktů myokardu o celých 48%. Lykopen je obsažen zejména v rajčatech, vodním melounu a růžovém grapefruitu – vždy těsně pod slupkou plodu. Obsah lykopenu ovlivňuje množství slunečního záření, které plod během svého dozrávání absorbuje.

 

Lykopen v kečupech

Největším zdrojem lykopenu jsou rajčata a výrobky z nich. Ideálním zdrojem lykopenu jsou kvalitní kečupy připravované z rajčat dozrávajících na slunci. V takových kečupech jsou kvalitní rajčata koncentrovaná, proto je v nich větší množství prospěšných látek. Například v kečupech Heinz je na 100 gramů obsah lykopenu 17mg. V syrových rajčatech je to jen 3mg, v rajčatovém džusu 9,3mg.

 

Domácí kečup

Dobrým zdrojem živin je také domácí kečup. Ten si můžete snadno vyrobit sami. Vezměte rajčata vlastnoručně vypěstovaná na vaší zahrádce. Krátce je povařte, rozmixujte a vmíchejte ocet, cukr, sůl a bylinky. Tak dostanete kvalitní domácí kečup. Pokud vám to přijde moc pracné, kupte si kečup Heinz, který se přesně takto vyrábí už desítky let.


Kečupy Heinz

V kečupech Heinz nenajdete nic umělého. Žádná zahušťovadla, konzervanty, barviva ani aromata, jen kvalitní portugalská rajčata dozrávající na slunci a běžné kuchyňské přísady, jako jsou kvasný ocet, cukr, sůl, bylinky a koření. Na přípravu půl kila hustého kečupu se spotřebuje celé kilo rajčat s vysokým obsahem dužiny a také velkým množstvím lykopenu. Je to ideální řešení pro období, kdy nemůžeme konzumovat čerstvou zeleninu. Rajčata jsou velmi vhodná také pro všechny, kteří si hlídají váhu. Ve 100 gramech rajčat je obsaženo pouhých 103 kJ. Pokud si chcete rajčaty jen dochutit pokrm, je pro vás ideální Heinz kečup FIT, který obsahuje více rajčat a méně cukru oproti běžným kečupům.


Obsah lykopenu v rajčatech a produktech z nich:

Produkt

Obsah lykopenu v mg na 100 g

Rajčatový kečup

17

Rajčatová omáčka na špagety

16

Rajčatový džus

9,3

Vodní meloun

4,9

Růžový grapefruit

1,5

Syrová rajčata

3

 

Reklama