V regionu Dolního Rakouska (konkrétně v oblasti Wachau) rozhodně stojí za zmínku město Kremže zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. Při vyslovení názvu se většině lidí vybaví štiplavá kremžská hořčice. Ta se tu nějakou dobu skutečně vyráběla, ale dnes už tomu tak není. Když se na ni zeptáte místních, téměř nic se nedozvíte. Zase takový unikát to pro ně není.

Meruňky, kam se podíváš

Na co jsou tu ovšem kromě vína v oblasti Wachau pyšní, jsou meruňky, které mají chráněné označení původu. Domáckou atmosféru s příchutí meruněk si můžete užít například u pěstitele Marillenbauer Aufreiter. Kromě noclehu se tam specializují na zpracování kulatých plodů, do kterého se zapojuje celá rodina. Ochutnat můžete skvělé meruňkové knedlíky, domácí zmrzlinu, marmeládu, víno, sekt i pálenku.

5d1366a57692dimage.png

Když uspokojíte chuťové pohárky, je čas i na nasycení ducha. K tomu můžete využít například kremžskou Zemskou galerii. Moderní budova v podobě plachetnice nabízí pět pater kulturních zážitků. Stavba, která byla otevřená na konci letošního května, stála 35 milionů euro.

Galerie prezentuje exponáty sbírek Dolního Rakouska i významné soukromé sbírky. V prvních letech provozu se budou výstavy zaměřovat na tři ústřední témata: krajinu, člověka a sběratelství.

5d13672f8d0faimage.png

Dávka přírody ve městě

Asi půlhodinku jízdy od Kremže leží město Tulln nazývané též Městem květin nebo Městem růží. Toto přízvisko si získalo díky rozlehlému výstavišti Die Garten Tulln Jde o jedinou ekologickou zahradní výstavu v Evropě s 65 ukázkovými zahradami a rozhlednou v korunách stromů.

5d13674adfd4eimage.png

V zahradách jsou nejen bylinky, ale i zelenina a ovoce, kterou mohou návštěvníci dle libosti ochutnat. Inspirovat se tam mohou nejen zahrádkáři, ale své místečko pro odpočinek si najde každý. Návštěvníci si mohou mimo jiné prohlédnou energetickou, japonskou, anglickou, růžovou, zeleninovou, kancelářskou, wellness nebo zenovou zahradu.  

5d13676250c21image.png

Třešničkou na dortu návštěvy Tullnu je muzeum tamního rodáka, malíře Egona Schieleho. Tím se obyvatelé rádi chlubí a mají proč. Nečekejte žádnou nudu, výstava je interaktivní a přináší i pikantní detaily z malířova života. 

Přečtěte si také:

Reklama