Od konce 16. století chátrá a pomalu se v něm zabydlují duchové. Jsou tu ale také skřítci, hlídající místní zlato. Pokud jim budete sympatičtí – obdarují vás.

Vítejte v království strašidel!
V lednu roku 2007 byl hrad zasažen orkánem. Větrná bouře zničila střechu východní věže, čímž dodala siluetě, dominující jednomu ze zalesněných vrchů Šumavy, ještě tajemnější atmosféru. Na druhou stranu tak byl znemožněn přístup na druhý prohlídkový okruh. Na přelomu října a listopadu téhož roku byla dokončena oprava, a tak si dnes opět můžete dopřát prohlídku v celé své kráse. V současnosti je hrad veřejně přístupný.

Kašperk je považován za jeden z nejtajemnějších a nejstrašidelnějších hradů u nás. Většina pověstí, která se k němu pojí, více či méně souvisí s nedalekou zříceninou. 

Zřícenina Pustý hrádek
Právě na Hrádku se prý kdysi usadili na noc tři krejčovští tovaryši, kteří pak za tmy slyšeli podivné zvuky, ozývající se z nedalekého hradu. Na Kašperk se odvážili až ve dne. Pod severní věží spatřili těžké meče, jak se s cinkáním pohybují ve vzduchu, jako by je drželi neviditelní bojující rytíři. Za tu podívanou zaplatili tovaryši životem. Povídá se také, že na Kašperku nějaký čas sídlili děsiví kostlivci, kteří každý den o půlnoci pili a hráli karty. Někteří se domnívají, že v hlubokých lesích a skalních průrvách v okolí hradu bydlí skřítkové, kteří mají za úkol hlídat zdejší zlato, které se zde v minulosti hojně těžilo.

Kdo ví, třeba nějakého potkáte. A pokud ano, pěkně pozdravte, protože skřítkové si potrpí na dobré mravy. Povídá se, že kdo je jim zvláště sympatický, tomu kousek zlata darují.

Třeba je to náhoda
Moje starší dcera si ze školního výletu na Kašperk opravdu zlato dovezla, takže třeba...
Tehdy pršelo a Míše byla hrozná zima a také měla puchýř na noze od tenisek. Sedla si a chtěla si dát mezi konec boty a poraněnou kůži papírový kapesníček, by se noha více nedřela. Skupina se od ní vzdálila, ale byla na dohled. Dodnes by přísahala, že jak tam seděla na zemi, něco před ní proběhlo v listí – dokonce se prý lekla. Když se zvedala, o pár centimetrů dál našla zlatý přívěsek se čtyřlístkem. Dodnes ho má. Zarytě tvrdí, že ho má od skřítků.

 

 

Třeba jim budete, pokud sem pojdete na výlet, také sympatičtí a také si něco zlatého dovezete. A pokud ne, dovezete si určitě hezké dojmy, protože příroda je tady skutečně krásná a hrad má tajemnou atmosféru a zajímavou energii.

 

Reklama