Včera začal ve Frankfurtu nad Mohanem největší celosvětový knižní veletrh. Organizátoři počítají s návštěvností 290 tisíc lidí během 5 výstavních dnů. Návštěvníci si budou moci vybrat ze 400 tisíc nakladatelských počinů ze 108 zemí světa.

 

Čestným hostem je tentokrát severošpanělský region Katalánsko a jeho literatura. Pozadu jsme však nezůstaly ani my, Češi, kteří se svou literaturou budou moci chlubit na 140 metrech výstavní plochy. Nabízíme tam to nejlepší, co se u nás vydalo během minulého roku, a i novinky z české prózy a poezie.

 

Veletrh už se však nezaměřuje jen na knihy. Letošním hlavním tématem je digitalizace a vzdělávání. Což představuje novou možnost, kdy se knihy nemusí jen číst, ale třeba je i poslouchat. Dokážete si však představit, že ve své oblíbené knize nelistujete, ale pouštíte si ji rovnou do uší?

 

Některé knihy se vystavují, jiné se padělají
Když už jsme narazili na téma knihy. Zajímavá je určitě i zpráva, že obvodní soud na Praze 3 potrestal majitele Ottova nakladatelství Vlastimila Svobodu, který se provinil tím, že vydal plagiát jednoho dílu o kouzelnickém učni Harrym Potterovi.

 

Práva na vydávání Harryho Pottera má v České republice pouze Albatros a právě i ten objevil pirátské vydání „Ohnivého poháru“. Pan Svoboda tak poškodil nejen Albatros, ale i autorku Rowlingovou. Proto ho soud odsoudil na jeden rok vězení podmíněně, nařídil mu pokutu 200 000 Kč a zakázal mu podnikatelskou činnost na 2 roky. Tak to se mu tento kšeft opravdu vyplatil…

 

O celém procesu informoval server aktualne.cz.

 

Čtete rády i něco jiného než Ženu-in? ;) Chodíte na veletrhy, třeba i knihy? Co je vaším oblíbeným žánrem a knihou? Co naopak bylo nejhorší knihou v životě? A jak byste trestala ty, kteří porušují autorská práva?

Reklama