659bdb7cd0b6ablobid0.jpg
Foto: Form Factory, se souhlasem Dominiky Horákové

Jaké jsou podle vás nejčastější chyby, které dělají začátečníci ve fitness centru?
Mezi nejčastější chyby patří nesprávná technika provedení cviku nebo nevhodná délka tréninku. Technice je potřeba věnovat dostatek času a nevyplatí se ji jakkoliv podceňovat. Proto by měl první tréninky začátečníka provádět zkušený trenér. Hodně nováčků tráví ve fitku velmi dlouhou dobu – dvě a více hodin – zařazují trénink celého těla složený z velkého počtu cviků, jdou za hranice svých sil i možností a očekávají zasloužené výsledky. Ale takhle to nefunguje. 

Proč je tedy dobré začínat cvičit s trenérem, kromě toho, že vám ukáže, jak se, na jakém stroji cvičí?
Mnoho lidí, kteří přijdou do posilovny, žijí v domnění, že zvládnou cvičení sami, pouhým zhlédnutím nějakého videa. Video ovšem nerozpozná aktuální zdravotní stav člověka, který si může ublížit. Toto se u vyškolených trenérů stát nemůže. Trenér je schopen vám udělat přesnou diagnostiku a řekne vám, co všechno si můžete dovolit se svým tělem dělat.

Kolikrát týdně doporučujete lidem cvičit?
Ze začátku doporučuji cvičit 2x až 3x týdně. Za mě je velmi důležitá regenerace a odpočinek. Nic se nemá přehánět. Pokročilejším jedincům pak radím chodit klidně 4x až 5x týdně. Naslouchejte svému tělu a dělejte vše tak, aby vám to bylo příjemné. 

FotoJrertet.jpg
Foto: Form Factory, se souhlasem Dominiky Horákové

Za jak dlouho mohou lidé očekávat, že začnou vidět první výsledky?
Velmi obecně řečeno, člověk na sobě může změny vidět už po třech týdnech. Každé tělo reaguje na posilování jinak. Největší roli při tom hraje strava!

Platí, že když zvedám menší zátěž víckrát, zpevním postavu a s větší zátěží naopak rostou více svaly? Nebo je to spíše mýtus? Ženy se totiž často bojí zvyšovat váhu, aby nevypadaly větší.
Možná je to odvážné, ale troufám si říct, že tohle je jeden z největších omylů, že by ženy neměly zvedat těžké činky. Nabírání svalové hmoty je poměrně náročný a dlouhodobý proces vyžadující čas, velmi mnoho úsilí a další podmínky včetně relaxace a suplementace. Takže se dámy nebojte – ženská verze Schwarzeneggera z vás nebude!

Jaké je podle vás dobré dodržovat pořadí cviků?
Před každým tréninkem je důležité se pořádně rozehřát – ideálně nějakým dynamickým strečinkem. Pro začátečníka bych jako další krok zvolila trénink celého těla. Pro pokročilého pak splitový trénink (druh tréninku, který rozděluje tělo na různé svalové partie, které se postupně v různých dnech procvičí) se zaměřením na jednu partii. Po každém tréninku je velmi důležité finální protažení.

Jak dlouho by měl trénink ve fitku trvat?
Trénink ve fitku by měl trvat přibližně 1–1,5 hodiny.  Během kardia spálíme více energie než při klasické silovce. Za mě je nejideálnější ovšem tyhle dvě věci zkombinovat.

Zdroj: Autorský rozhovor s Dominikou Horákovou