Dávno pryč jsou doby, kdy byl zdravotní personál nezpochybnitelnou autoritou, před níž jsme musely držet ústa a krok. Dnes má pacient právo vyjádřit svůj názor, ptát se a diskutovat, případně svého lékaře vyměnit za jiného, pokud mu nedůvěřuje. A díky tomu se mnohdy i úspěšně léčit a vyléčit. Máme pro vás pár bodů, kterých byste se měla při každé kontrole držet.

Nic nezamlčte

Možná nechcete zdržovat lékaře a další pacienty v čekárně, třeba si jen na vše v daný moment nevzpomenete. Jenže přesný a výstižný popis vašich obtíží je alfou a omegou správné léčby. Lékař totiž neposuzuje stadium a aktivitu nemoci jen podle vyšetření v ordinaci.

Zapisujte, dokumentujte, monitorujte

„Před kontaktem s lékařem vždy doporučujeme napsat si seznam toho, co chceme lékaři sdělit a své potíže monitorovat. Pokud jsou přítomny otoky a zarudnutí kloubů, pak klidně pořídit i fotodokumentaci, protože otok může zmizet, ale zánět i tak může přetrvávat. Často se stává, že v ordinaci se cítíme lépe, a na důležité věci zapomeneme,“ radí Edita Müllerová, předsedkyně spolku Revma Liga ČR.

Nepodceňte ani zdánlivě nesouvisející problémy

Myslete na to, že k vaší nemoci se mohou vázat také problémy, které s ní zdánlivě nesouvisí. Tušila jste například, že mezi projevy revmatických nemocí patří i nechutenství, únava či hubnutí? Nebo že se společně s revmatickou nemocí může vyvíjet také kardiovaskulární onemocnění, zažívací potíže či zácpy/průjmy nebo plicní potíže?

Psychika hraje důležitou roli

Nezapomínejte ani psychickou stránku věci! S řadou nemocí, ty revmatické nevyjímaje, se často pojí také deprese. Ty by rozhodně neměly být bagatelizovány, ale naopak řešeny!

Vzdělávejte se

Přestože je důležité mít lékaře, kterému důvěřujeme, měly bychom se ve vlastním zájmu v oblasti naší choroby vzdělávat. Zajímejte se o to, jak má vypadat správné vyšetření, jaké existují způsoby léčby a podobně.

„Pacienti by měli určitě více využívat pacientské organizace a čerpat informace o své nemoci z ověřených zdrojů. Předejdou tím zbytečným obavám a zoufalstvím, které často mohou nastat po hledání informací z neověřených zdrojů. Pacientské organizace samozřejmě nenahradí lékaře, nicméně mohou s pacienty sdílet důležité informace k onemocnění, brožury vytvořené s lékaři, zkušenosti pacientů a podobně,“ doporučuje Michaela Linková z Revma Ligy Česká republika a pacientské skupiny Skleroderma.

Pro ty, kteří chtějí být v komunikaci s lékařem úspěšnější, připravuje Revma Liga ČR workshop Komunikace, kde každý pozná svůj profil schopností komunikovat, a bude mít možnost zaměřit se na zdokonalení svých komunikačních dovedností.

Nezapomínejte na pravidelné kontroly

Je nezbytné docházet na pravidelné kontroly, na nichž lékař vždy znovu posoudí aktivitu onemocnění. V případě revmatoidní artritidy to může být zpočátku třeba i každý měsíc.

Připomeňte svůj případ

„Mnohdy automaticky předpokládáme, že lékař ví nebo by měl vědět nějaké konkrétní informace o našem případu, např. výsledek vyšetření. Přičemž tomu tak být nemusí, protože vyšetření např. proběhlo na jiném pracovišti a lékař k dokumentaci a výsledku vyšetření nemá přístup. Z tohoto potom mohou plynout různá nedorozumění či nepochopení na obou stranách,“ upozorňuje psycholožka Mgr. RNDr. MUDr. Monika Červinková, Ph.D. z Katedry psychologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Diskutujte, konzultujte

Nebojte se lékaře na cokoli zeptat, klidně se s ním pusťte do diskuze. Pokud jste se například někde dověděla nějakou důležitou informaci, konzultujte ji s ním. Vždy si ale pamatujte její zdroj a lékaři ho sdělte. Ne všechny zaručené zprávy totiž musí být správné a relevantní. Vždy ale komunikujte v mezích slušnosti a bez agrese.

Při nespokojenosti změňte lékaře

Svému lékaři nevěříte, nejste spokojena s jeho postupem a veškerá komunikace selhala? Pak se nebojte jít jinam. Máte na to právo a jde o vaše zdraví.

Pokud se onemocnění revmatoidní artritidy týká vás, nebo někoho z vašeho okolí, doporučujeme vám zajímavé video, které poukazuje na tuto problematiku. V současné době žije na území ČR kolem 70 000 pacientů s revmatickou artritidou. V poměru se jedná o dvě třetiny žen.

Čtěte také:

Reklama