Zimní období je pro ty, které trápí atopický ekzémn náročným obdobím a většinou se stav zhorší.  Zeptali jsme se proto MUDr. Radka Litvika, jaké jsou nové poznatky v léčbě a jak dostat ekzém dlouhodobě pod kontrolu.

skin

Co je atopický ekzém? Co je základním principem tohoto onemocnění?
Atopický ekzém je chronické, recidivující, svědivé kožní onemocnění, které se vyznačuje suchou kůží a zánětlivou reakcí. Podobně jako u jiných alergií se jedná o nepřiměřenou reakci imunitního systému organismu na jinak zcela neškodné látky či podněty ze zevního prostředí včetně potravy. U atopického ekzému je situace ještě dále komplikována souběžným porušením bariérové funkce kůže.

Dá se ekzém vyléčit?
Základem léčby atopického ekzému je udržení a obnova kůže jako přirozené bariéry proti škodlivým vnějším vlivům. K tomuto se používají emoliencia neboli promazávala, která kůži zvláčňují. Zánět v kůži, který vzniká druhotně, pak můžeme ovlivnit lokálními kortikosteroidy nebo lokálními imunomodulátory. Cílem léčby je dostat atopický ekzém pod kontrolu a snažit se, zejména důslednou emolienční péčí, o vyléčení ekzému.

Jak léky s obsahem KS (kortikosteroidů) pokožku léčí?
Lokální kortikosteroidy jsou určeny pro zvládání akutní fáze atopického ekzému a tlumí zánětlivou reakci. Zabraňují spolu s promazávaly rozvoji chronických změn na kůži. Lokální kortikosteroidy by měly být používány jen krátkodobě, používáme je v období největšího zhoršení ekzému a k překonání kritických obtíží. Pro své nežádoucí účinky nejsou určeny pro dlouhodobou terapii a kontrolu atopického ekzému.

Řada lékařů ale předepisuje k léčbě AD hlavně  kortikosteroidy. Jak vnímáte obecný odpor pacientů k používání kortikoidů a v jakých případech doporučujete použití kortikoidových mastí? 
Všeobecně existuje fenomén zvaný kortikofobie, tedy strach z lokálních kortikosteroidních přípravků, který se dle různých studií a pramenů vyskytuje u 40-70 % pacientů. Pokud má pacient obavy z léčby kortikosteroidy, pak existuje alternativa v podobě lokálních imunomodulátorů.

Co má pacient dělat, pokud nechce používat léky s obsahem kortikosteroidů?
Pacient by si měl se svým dermatologem promluvit o léčbě atopického ekzému a o všech možných alternativách léčby atopického ekzému. Léčbu lokálními imunomodulátory indikuje výhradně dermatolog.

Jak byste srovnal léčbu AD v minulosti a v současné době? Jaké jsou hlavní rozdíly?
V minulosti byla dostupná omezená paleta účinných promazávadel a také nebyly dostupné lokální imunomodulátory. Pacient byl většinou léčen magistraliter promazávaldy, které byly připraveny v lékárně, a většinou v kombinaci s lokálními kortikosteroidy a to i v dlouhodobé péči. Lokální kortikosteroidy jsou ale určeny ke krátkodobé léčbě akutních projevů atopického ekzému a nejsou vyhrazeny pro dlouhodobou terapii pro své nežádoucí účinky (zejména ztenčení kůže - atrofie). V dnešní době disponujeme moderními promazávadly, která obsahují tukové látky podobného složení, jako jsou tukové součásti lidské kůže a dokážeme tedy účinně obnovit funkci kožní bariéry a následnou hydratací kůže. Lokální imunomodulátory (takrolimus) jsou určeny pro krátkodobé i dlouhodobé zvládání atopického ekzému, jsou účinné, bezpečné a zejména v dlouhodobém časovém horizontu účinně kontrolují atopický ekzém a zabraňují exacerbacím atopického ekzému. Nevykazují nežádoucí účinky ve smyslu atrofie kůže, která vzniká po používání lokálních kortikosteroidů.

Jakým způsobem můžeme udržovat pokožku v „normálním, stabilizovaném“ stavu v průběhu celého roku?
Velmi důležité je kůži neustále aktivně promazávat promazávaly (emolienciemi). Tato péče zvyšuje a dlouhodobě udržuje hydrataci kůže a zlepšuje tak strukturu a funkci porušené kožní bariéru kůže atopiků.

Chladné počasí, mráz má negativní vliv na pokožku ekzematiků, většinou se jim jejich stav zhorší. Co byste jim poradil, aby se jejich pokožka nedostala do kritického stavu? Jak by měli o pokožku v zimě pečovat?
Jak jsem již dříve odpovídal, je nutno pravidelně volit účinná reparační emoliencia, v zimě pak více mastnější povahy (masti, lipokrémy, lipobalzámy), aby v zimním období nedocházelo k namrzání příliš vodnatých základů promazávadel (mléka, krémy).  

MUDr. Radek Litvik, dermatologické oddělení FN Ostrava

O citlivé pokožce a ekzému se můžete více dozvědět na www.suchakuze.cz

Na stav pokožky má také vliv hygiena a výběr přípravků, které při hygieně používáme. Zde jsme k tomuto tématu vydali článek: 

Dále také čtěte:

Redakční tip: Online klinika pro atopiky

OKA je audiovizuální internetový projekt, jehož cílem je pomoci všem lidem, kteří se léčí s atopickým ekzémem. Dětem, jejich rodičům i dospělým pacientům.

Jak OKA vypadá a funguje?
Na webových stránkách http://www.atopickyekzem.org/optin/ se může do vzdělávacího projektu zdarma zaregistrovat každý zájemce.
Skupina předních českých dermatologů zde připravila seriál edukačních videí o atopickém ekzému, jeho příčinách, projevech, léčbě a prevenci. Všechna videa tvoří 4 základní lekce, jimiž musí postupně projít každý registrovaný návštěvník online kliniky OKA. Lekce nelze přeskakovat, jsou na sebe navázány tak, aby poskytly pacientovi co nejkomplexnější pohled a porozumění v problematice atopického ekzému. Součástí videí jsou také názorné animace, co spouští atopický ekzém nebo jak fungují lokální léky na atopický ekzém.

Doporučujeme: http://www.atopickyekzem.org/optin/

 

Reklama