Chodidla a celkově nohy považuje mnoho žen za intimní část těla. Není se čemu divit. Pěkné a udržované nohy jsou vizitkou každé dámy. Denně své nožky vystavujeme velké zátěži nejen nošením celé váhy našeho těla, ale týráme je například i nošením bot na podpatku. Otlaky, bolesti chodidlech, hluboké praskliny á la Grand Canyon. To vše si způsobujeme samy zanedbanou péčí a přitom stačí tak málo. Zkuste se řídit typy Mgr. Veroniky Matulové z podologického centra v Praze.

Boty nejsou jen o kráse

Ze zdravotního hlediska se doporučuje nosit obuv na podpatku cca 4cm a ideálně čtvercovém. Každý centimetr navíc je 10% vyšší zatížení příčné klenby. Nesprávná obuv může způsobit deformity jako např. kladívkové prsty. Nejen boty na vysokém podpatku, ale i běžné tenisky mohou způsobit ne jeden problém. „Obuv střídejte, boty schnou až 48 hodin. Pokud to jde, používejte bavlněné ponožky. Jestli patříte k ženám, které rády nosí silonky, vybírejte ty, které obsahují příměs stříbra. Zabráníte tak mykóz-plísňovým onemocněním nehtů a kůže,“ radí Veronika Matulová.

chodidla

Po koupeli nohy hydratujte

Pokožka na nohou je velmi namáhána. Proto je vhodné vždy po koupeli chodidla důkladně vysušit, hlavně prostory mezi prsty. Potom nohy ošetříme hydratačním krémem, který je určen na chodidla. Prevencí proti mykózám je pravidelné odstraňování nadbytečné a odumřelé kůže.

 Ženy by o svá chodidla měly pečovat i doma. Na trhu jsou dostupné přístroje, s nimiž to zvládne opravdu každá.

Základem péče o chodidla jsou pravidelné návštěvy přístrojové pedikúry, která je na rozdíl od té mokré velice šetrná a účinná zároveň. Používá se při ní fréza, která dokáže krásně upravit nejen kůži, ale i nehty. „Další nezbytnou péčí je péče domácí. Domácí ošetření nemají plnit pouze estetickou funkci, ale zlepšovat komfort chůze. Produkty pro domácí použití jsou dnes volně prodejné v lékárnách nebo v drogeriích. Vyzkoušet můžete například Scholl Velvet Smooth- elektrický pilník, který obsahuje drobné diamantové krystalky,“ doporučuje Veronika Matulová.

Krémování je základ

School

Péče o nohy nekončí jen odstraněním ztvrdlé kůže. Základem všeho je správná hydratace. Nezbytnou domácí péčí je pravidelné ošetření krémem a to ráno i večer. Přes den je vhodné použít krém, který se lehce vstřebává a nezanechává mastné stopy na punčochách nebo ponožkách. Na noc a především v zimě je vhodné používat krém, který je mastnější a dodá tak pokožce potřebnou výživu. Vhodné jsou pěny nebo krémy, které osahují syntetickou ureu, ta zabrání bolestivému praskání pokožky. Na domácí péči můžete vyzkoušet hydratační noční masku Scholl Velvet Smooth, která se vstřebává podobně jako krém a udržuje vaše nohy hydratované po dobu 24hodin.

 O pantofle, ručník a zubní kartáček se s nikým nedělíme

Mykotická onemocnění plošek se často rozmnožuje ve společných prostorách, jako jsou sprchy, sauny nebo bazény. Rovněž může mykotická onemocnění přenést i jeden z rodinných příslušníků na druhého při použití například stejného ručníku, podložky před sprchovým koutem či vanou. Jednodušší kvasinkové onemocnění dokážeme zničit i volně prodejnými antimykotickými preparáty.

Mykotická onemocnění nehtů nohou je složitější proces, při kterém se do léčby zapojuje i řádná diagnóza na základě mikrobiologického vyšetření stěrů.

Kuří oka jsou zase další kapitola. Většinou vznikají z tlaku boty, nesprávné chůze nebo samotnou deformací. Ty se však dají odstranit správnou pedikúrou, případně preparáty z lékárny a správným použitím korektorů, kdy zatížené místa odlehčujeme a přenášíme zátěž na okolní partie.

Bradavice je už virového charakteru. Při nesprávném použití preparátů na bradavici si může člověk i dost uškodit.

Více na www.scholl.cz

Reklama