Snad každý, kdo má doma psa, řeší nějaký ten psí zlozvyk. Poradila jsem se s „naší“ veterinářkou Olgou o tom, jak odnaučit ty nejběžnější zlozvyky.

Prozradila nám, že většina zlozvyků odnaučit při troše trpělivost a důslednosti jde. Problémy mohou nastat u dlouho šlechtěných plemen, jakými jsou například čau-čau, chrti, někteří japonští špicové a další plemena, kde byl při šlechtění kladen důraz na jednu konkrétní činnost, například lov, tahání nákladů apod., přičemž na poslušnost se kladl důraz až druhořadý. Znamená to, že například u loveckých plemen budete mít problém s utíkáním, s odvoláním psa ze stopy, protože jít po stopě je pro něho mnohonásobně vyšší přirozenost, než poslechnutí příkazu člověka.

Potíží může být například nadměrné štěkání. Pamatujte, že pes nikdy neštěká bezdůvodně – buď přehnaně hlídá
- nebo na sebe chce upozornit,
- nebo štěká proto, že nechce být sám.
Je nutné najít příčiny štěkání. Například štěká-li proto, že nechce být doma sám, je nutné ho naučit být doma sám. Odcházet a za krátkou chvíli se vracet a chválit ho. Odloučení protahovat pozvolna. Můžete mu také zkusit pustit rádio a dát hračky. Pokud štěká když jste doma, musíte ho důsledně okřiknout a pochválit když uposlechne. Hlavně musí přesně vědět, co se po něm chce.

Utíkání a neposlechnutí příkazu „ke mně“ je dáno nedůsledností nebo špatnou výchovou. Je to základní příkaz, který je třeba dokonale zvládnout a utvrzovat. Nejlépe je učit tento příkaz s pochoutkami v kapse. Pes přiběhne, dostane pochoutku. Postupně pochoutky vynecháváme, aby si nezvykl přibíhat pouze když pro něj budete mít odměnu.

Pokud váš miláček jí vše, co venku najde, nemusí to být způsobeno ani tak neposlušností, jako nějakou chybějící složkou v potravě. V první řadě musíte zjistit co jí a případně kontaktovat veterináře, zda psovi nechybí nějaká složka v potravě. To ovšem neplatí o psích exkrementech. Ty jedí hlavně mladí psi a je to nejspíše proto, že jim prostě chutnají.

Někteří majitelé si stěžují na to, že jim pes demoluje zařízení bytu. Nedělal by to, kdyby byl dostatečně vyběhán a nedisponoval přebytkem energie. Mladí psi potřebují hračky a jejich obměnu, aby se nenudili.

Spaní v posteli se z pohledu majitele může stát také zlozvykem. Především si musíme už na začátku rozmyslet, zda toto psovi povolit chceme nebo ne. Protože jestli ho to jednou naučíme, budeme mít problém s odnaučováním. Pokud s vámi začne chtít spát pes sám od sebe, aniž by jste ho to učili, je na místě se zamyslet nad tím, zda jeho pelech není příliš tvrdý a zda jeho umístění splňuje potřebu psa.

Nejožehavějším problémem je napadání jiných psů, případně lidí. U takového psa je obzvlášť důležité dokonalé přivolání. Je nutné se poradit s veterinářem nebo výcvikářem, kteří mají zkušenost, aby určili povahu psa a následný postup.

Na hrabání hromádek v naší zahrádce by měl stačit povel „fuj“, popřípadě stříknutí vody.

* * * * * 

Protože je „naše“ veterinářka Olga zajímavá žena, která miluje zvířata (má doma sedm psů, papouška a několik koček), neváhala jsem a zeptala jsem se jí na pár zajímavých otázek

Čím jste chtěla být původně být?

„Vždycky jsem chtěla být veterinářkou. Už ve třech letech jsem očkovala své plyšové medvídky – a vakcinace to byla dobrá – existují dodnes :-). Mluvila jsem o tom s jinými veterináři a shodli jsme se, že veterinářem se člověk už rodí. Zajímavé je, že jsou dva druhy dětí, které mají rádi zvířata. Jedni mají rádi úplně všechny zvířátka nejvíc a když třeba vidí mouchu na mucholapce, je jim jí líto, pláčou a snaží se jí dostat dolů. Z těch veterináři nebudou. Na druhé straně jsou děti, které mouchu na mucholapce pozorují lupou a zkoumají, jak její tělo funguje – a to je dětství nás, veterinářů.

Jaká zvířata jste už doma chovala?

„Spoustu! Ani si nevzpomínám – kočky, psi, hroznýše, slepýše, blavora, ještěrky, gekony, vodní i suchozemské želvy, pakobylky, rybičky….

Myslíte, že lidé si pořizují psa k obrazu svému?

„Když si lidé nepořídí psa k obrazu svému je to malér. Dopředu je třeba si rozmyslet jaký je můj životní styl, jaké plemeno se k němu nejvíce hodí a o tomto plemenu zjistit co nejvíce. Měla jsem případ atletky, která každý den běhala a pořídila si mopse, gaučového psíka. Při jednom z letních tréninků mopsíka uhnala, umřel na přehřátí. “

Měli by domácí mazlíčci spát s lidmi v posteli?

„Samozřejmě, kde jinde by měli spát! (směje se). Já spím se všemi svými psy. Už jsem se dostala tak daleko, že jsem se do vlastní postele nevešla. Jednou v noci jsem se vzbudila s brňavkou v ruce a když jsem se chtěla otočit na druhý bok, zjistila jsem že to nejde, že všude kolem spí moji psi. Rozhodla jsem, že to musí přestat a zároveň s tím, jak jsme se stěhovali, jsem to psy odnaučila. Dnes u mě spí jenom za odměnu a po jednom. Lidé by měli ale spaní se psi v posteli vždy uvážit, protože je zde reálná možnost získání alergie.“  

Máte-li další dotazy k tomuto tématu, zašlete nám je na adresu krize@zena-in.cz. Až se jich shromáždí více, budeme pro vás mít další článek.  

MVDr. Olgu Dvořákovou můžete se svým zvířecím miláčkem navštívit v její ordinaci v Praze 1, Liliové ul. 7 (tel. 222 221 726) nebo ve Všenorech, ul. Karla Majera 432 (tel. 257 710 006, 607 589 322). Více se dozvíte na www.lotrando.cz.