Také jste jako malá vždy vzdorovitě odmítala v zimě šálu a čepici? A když už vám pokrývka hlavy přesto byla vnucena, sundala jste ji za nejbližším rohem, kde na vás už nikdo z domova neviděl? Myslím, že tak se v určitém věku chová každé dítě.

A stejně tak odmítáme i později další rady, které nám dávají starší a zkušenější ženy v rodině, i když mají mnohdy cenu téměř zlata... Tady nemůžeme říct „kdybych to bývala věděla“, ten opravdový povzdech mnohdy zní „kdybych bývala poslechla“.

Inu, některé zkušenosti jsou bohužel nepřenosné a musíme si je prožít na vlastní kůži, abychom pochopily jejich odkaz, který stejně nakonec napadne na úrodnou půdu, když se jej zase my snažíme předat dál...

Dnes jsme pro vás vzhledem k počasí vybrali ty o oblečení...

Vezmi si čepici!

grannyVypadá to, že mít čepici na hlavě je v jistém věku ta největší potupa. „Je to zvláštní, ale skutečně si vzpomínám, jak jsme se ve škole smáli dětem, které přitáhla maminka za ruku a byly nabalené jako pumpa, včetně nepostradatelné čepice,“ líčí svou čepicovou story Irena (35 let), která samozřejmě pokrývku hlavy sundávala, jakmile se za ní zabouchly dveře domova a starostlivá babička ztratila přehled, jak jde její vnučka do školy.

„Nepřešlo mě to ani v dospělosti, protože si přece nepokazím účes, který každé ráno složitě vytvářím, vzpomíná na dlouhé roky, kdy chodila i v tom největším mrazu „bez“.

Zlom prý nastal až po porodu, kdy nejenže účes nebyl prioritou číslo jedna, ale opakovaně bojovala každou zimu s rýmou a kašlem. „Byla jsem jako troska - unavená, usmrkaná, bez energie. Stará zkušená praktička mi tehdy řekla, že se mám pořádně oblékat a nosit čepici. Poslechla jsem, i když jsem si o tom myslela své... A od té doby to tak skutečně dělám a musím zaťukat - jsem mnohem zdravější,“ usmívá se nad takovou DROBNOSTÍ dlouholetá čepicová rebelka Irena, která už nyní svému chlapečkovi navléká čepici, jakmile se ochladí.

  • Bude se historie opakovat?

Nos rukavice!

Ano, další část ošacení, která otravuje nejen děti, ale také téměř dospělé slečny (o pánech zde nemluvíme, ale platí to pro ně dvojnásob).

„Nos rukavice, když mrzne, nebo budeš mít ošklivé zarudlé ruce jako pradlena,“ vzpomíná na slova své babičky Iveta (28 let), která si pravdu potvrdila nejen na vlastní ruce, ale také při kurzu na manikérku. „Samozřejmě to teď opakuji všem svým zákaznicím a rukavice nosím od prvních chladnějších dní,“ směje se a dodává, že rukavice má nastrkané v kapsách všech bund a kabátů, aby je někdy ve spěchu náhodou nezapomněla.

„Když si vzpomenu, jakou jsem měla jako puberťačka hrubou a nevzhlednou kůži, říkám si, jak jsem byla hloupá, ale to je asi úděl mladí,“ uzavírá vyprávění usměvavá žena.

Vezmi si delší tričko, máš holá záda!

Krátká trička a topy jsou sexy. Pokud tedy neodhalují nevzhledný špek na břiše, ale ten většinou v šestnácti nemáme, takže co řešit, že?  

„Moje mamka mi připadala jako šílená, vždycky se ke mně přitočila a NENÁPADNĚ se mi snažila triko zastrčit do kalhot, což často vzhledem k jeho délce nešlo,“ vzpomíná mladá lékařka Jana (32 let) na vyčítavé pohledy, které pak následovaly. „Samozřejmě jsem měla plný šatník dlouhých trik, ale kdo by je nosil na gympl, že?“ směje se, i když dnes je v tom smíchu znát i jistá dávka poznání, že v pubertě jsme skutečně nesežrali (s odpuštěním) veškerou moudrost světa, jak jsme si mysleli.

„Dlouhá trika jsem začala nosit na fakultě, kde jsem byla hodiny shrbená nad učebnicemi a holá záda mi začala vadit, protože ve studovně pěkně profukovalo,“ vysvětluje matka čtyřletého chlapečka a dodává, že zrovna nedávno si na svou mamku v povděkem vzpomněla. „Vedla jsem syna do školky a zapovídala se s jinou maminkou. Bylo kolem nuly a ona měla na sobě krátkou bundičku a pod ní takový ten šmrncovní svetřík, který rozhodně neslouží k tomu, aby vám bylo teplo. Protože  se někde dozvěděla, že jsem lékařka, začala mi vyprávět o tom, jak ji neustále trápí ledviny a záněty močových cest a zda bych ji neporadila, co s tím má dělat,“ vypráví Jana, která prý nevěděla, jestli si z ní dělá blázna, nebo je vážně tak .. ehm... mimo. „To, že dospělá žena, jež trpí na záněty močových cest, nosí v zimě takové oblečení, mi přišlo naprosto neuvěřitelné, ale komu není rady, tomu není asi pomoci. Anebo neměla žádnou skvělou babičku ani maminku, které by jí řekly, jak se má oblékat,“ uzavírá téma holých zad paní doktorka.

A co vy, milé čtenářky, které rady vašich babiček vám nyní přijdou užitečné? Napište nám do komentářů - už jsme holky rozumné a rády si je přečteme a vezmeme k srdci, že?

Přečtěte si také:

Reklama