Tak, to nám to pěkně letí! Rok uplynul jako voda a už tu jsou zase, Vánoce. A co k nim neodmyslitelně patří???

Samozřejmě cukroví. Každý si pamatujeme již z dětství sladkou vůni Vánoc, když se domem linula vůně maminčina cukroví a babiččiny vánočky, a i když máme populačně celkem paměť mizernou, tohle aroma nás provází celým životem.

V každé rodině se dědí recepty zaručeně na to "nejlepší", spousty osvědčených přinesou kolegyně z práce a kamarádky a v časopisech jich není taky málo. A s tím, jak začne prosinec, nastává všude kolem kolotoč: práce, děti, rodina, shánění dárků, pečení cukroví, atd.

V tu chvíli můžeme mít pocit, jak jsme na všechno samy a celý svět jde proti nám, manžel zůstal déle v práci, rozinky v samoobsluze za rohem včera doprodali, fronta, kterou jsme s malým Pavlíkem (Honzíkem, Kubíkem nebo třeba Lucinkou) vystáli, opravdu nebyla na to, co sháníme, soused zase neodklidil před domem sníh, na schodech nám prasklo "ucho igelitky" (taška na 5 kg opravdu deset kilo cukru nemohla unést), klíče jsou až někde na dně kabelky, děti se těší na Ježíška, jenže moc a hlavně strašně nahlas, večeře se  připálila...

A když je konečně chvilku klid a relativní ticho, měly bychom se dát do pečení cukroví a v podstatě jít spát až se svítáním, aby nám nakonec tchyně, jako ostatně každoročně, řekla: "Neboj, za rok už se Ti Jaruško (Vlastičko, Evičko) ty vanilkové rohlíčky určitě povedou."

Řekněte si DOST!!!! Celý rok plný shánění, běhání, opatřování, vaření, žehlení, uklízení... jde do svého finále, tak se před jeho koncem přece nestrhneme. Je sice fajn mít všude naklizeno, vycíděno, navařeno, napečeno a nazdobeno, ale na co nám to, proboha, bude, když, jak se lidově říká, "padneme na hubu"???

Zkusme si Vánoce jednou trošku užít také podle svého, třeba u kávy s kamarádkou nad katalogem dárků, které vám dovezou až domů. Cukroví můžeme projednou koupit, v dnešní době nás to finančně vyjde stejně, ne-li levněji. A vůbec, zkusme tento rok trochu v tom nejhektičtějším období vydechnout a podívat se kolem sebe na všechny ty šílence, kterým Vánoce blikají už ve snu výstražným nápisem v pomyslném kalendáři.

A pokud to tak úplně nedokážeme a stejně se budeme pachtit a honit??? Pak k sobě alespoň nebuďme tak tvrdí, a když už se nám něco nepovede, udělejme z toho přednost. Perníčky měly povolit a nestalo se??? Klid, děti uvítají nové ozdoby na stromeček s nadšením.

Povedlo se nám manželovi koupit místo modrého svetru ten zelený, i když samozřejmě víme, že tuhle barvu zrovna nemusí???
V pohodě, vysvětlete mu, že to byl záměr, protože jste si už před časem všimla, že tahle zelená by mu mohla daleko víc slušet.

Podařilo se vám synovi místo stolní hry zakoupit jen její rozšíření??? Vysvětlete mu, že tohle má výhodu dvakrát, zaprvé měli tohoto rozšíření jen pár kusů a za druhé, tohle znamená, že se po Vánocích odeberete znovu do hračkářství, protože k rozšíření samotnou hru samozřejmě potřebuje.

A pokud spletete něco pro ty nejmenší, není nic těžkého povyprávět něco o tom, že ani Ježíšek není neomylný a tak dále.

Zkrátka, zkuste si ten veškerý vánoční šrumec alespoň ulehčit, když ho jednoduše nemůžete ignorovat.

Přeji vám krásné prožití vánočních svátků, a pokud mi nezaskočí u štědrovečerní večeře kost, určitě vám všem v dalším roce něco zase opravdu moudrého napíši - cha cha cha - a teď mě omluvte, musím vyndat další plech z trouby a najít recept na rohlíčky od tchyně.                                                                

ŠŤASTNÉ A VESELÉ
Barbora


Milá Barboro, děkujeme za návod, doufám, že všechny rady nepocházejí z vlastní zkušenosti :-).

Mějte se krásně a i vám hezké svátky.

A zde je další úloha:
Postaví-li se žáci jedné třídy do dvojstupu, je dvojic o 6 více, než by bylo trojic v trojstupu.
Kolik je žáků ve třídě?

Moc obrázků napečených dobrot nepřišlo. Vy jste se na páteční téma špatně připravily!

Dobře, je pátek, už počítáme hodiny, kdy půjdeme konečně domů, pojďme se bavit.
Kdo máte něco vtipného, tak to pošlete sem do redakce.


Ale kdyby přeci jen někdo něco měl, tak:
Už máte napečíno? Že ne? Tak šup šup, ať stihneme ochutnat.
Máte? Nevěříme!
Pošlete nám chlouby své předvánoční práce.

Co plánujete na štědrovečerní tabuli? 
Kapra a salát?
Nebo snad něco jiného?

Co všechno patří na váš štědrovečerní stůl?
Plánujete nějakou specialitu?
Co se vám kdy přihodilo u štědrovečerní večeře?

Pište, možná vás odměníme...
redakce@zena-in.cz


 

Reklama