5f7d9c80c1669shutterstock-1701639151.jpg
Foto: Shutterstock

Práci si hledejte aspoň 6 hodin denně
Pokud již přijdete o práci, tak není čas na litování. Samozřejmě dva dny se „politovat“ nevadí, ale jak se říká hledání práce je práce. Důležité je tedy aktivně začít hledat na všech možných platformách. Je doporučeno nezůstávat jen u jedné metody. Například pouze koukat na webové stránky nabízející nová místa. Ale je dobré kombinovat vše možné. Dát si aktivně svůj životopis do databází, zkusit profesionální sociální sítě, ptát se svých známých. A rozhodně se nebát být aktivní a vytypovat si své „vysněné“ firmy a zkusit jim napsat a poslat své CV.

Výzkumy ukazují, že nejrychleji si nové místo našli ti, kteří se hledání nové práce věnovali minimálně 6 hodin denně.  Důležité je nevzdávat se po tom, co nám na životopisy nikdo neodpoví. Zní to jako klišé, ale píle může přinést vysněnou práci.

Neberte si vyhazov osobně

Mnoho lidí o sobě začíná více pochybovat a vztahovat „vyhazov“ na své schopnosti a inteligenci. Je ale důležité si uvědomit, že o práci přijde alespoň jednou za život většina. Často lidé nesou ztrátu zaměstnání hůře než nedobrovolný konec nějakého vztahu či rozvod. Protože se mnohdy připojují strachy z existenčních problémů i větší ztráty identity a sebevědomí. Důležité ale je si výpověď nebrat osobně. 

Nezaměstnaných díky pandemii tolik nepřibývá. Zatím

Současná situace je jistě náročná pro většinu z nás a pokud se k všeobecné nejistotě přidá ztráta zaměstnání, může jít o skutečně těžkou ránu. „Dostat výpověď není nic příjemného. Ze své praxe to vím. Na to, jak ztrátu práce poneseme, má podíl několik faktorů. Prvním je samozřejmě věk, dále například úroveň vzdělání, praxe, dosavadní pracovní historie, lokalita, rodinná a finanční situace apod. Zprávy z trhu práce jsou zatím ale až překvapivě pozitivní. Udávaná míra nezaměstnanosti se dramaticky nezvýšila. Obávám se však, že realitu poznáme spíše až v druhé polovině podzimu. Spíše, než že by přibylo nezaměstnaných, ubylo nově obsazovaných pracovních míst. Pořád jsou však nůžky mezi poptávkou a nabídkou na pracovním trhu poměrně rozevřené a v mnoha odvětvích je velmi dobrá šance najít si rychle zaměstnání nové,“ říká psycholog a kariérní poradce Tomáš Prajzler ze Servisu vztahů, který patří pod obecně prospěšnou organizaci Women for Women. 

shutterstock-1702059892.jpg
Foto: Shutterstock

Pozor na „diskriminaci“ při pohovoru

Svobodným matkám (i otcům) bych doporučil jednu radu. Pokud se potencionální zaměstnavatel při pohovorech ptá na rodinnou situaci, tak na otázky týkající se rodiny, dětí apod. nemusíte odpovídat a pokud vás bude někdo chtít diskriminovat (a on nejspíš někdo chtít bude) můžete se bránit. Předně je možné na otázky prostě neodpovědět, případně rovnou poukázat na jejich diskriminační charakter. Velké firmy mají často vlastního ombudsmana, kterého je možné kontaktovat, pakliže se domníváme, že jsme obětí diskriminace. Stejně tak je možné obrátit se v takové situaci na někoho, kdo je v hierarchii HR oddělení výš než osoba, která nás diskriminuje. Už poměrně tvrdou metodou, která vám nejspíš novou práci nezajistí, ale v obzvlášť křiklavých případech diskriminace bych se ji nebál využít, je možnost obrátit se na soud,“ upřesňuje Tomáš Prajzler.

Reklama