K důležitým vyšetřením v těhotenství patří i takzvaný Orální glukózový toleranční test (OGTT). Pomocí stanovení hladiny cukru v krvi zjišťuje, zda nastávající maminka netrpí těhotenskou cukrovkou, která škodí hlavně miminku. Proč je test důležitý a jak se na něj (ne)připravit?

Kdo by měl testy absolvovat?

těhotenství

Doporučení, aby se nechávaly na přítomnost gestačního diabetu testovat všechny maminky bez výjimky, dávají lékaři teprve od roku 2009. Dříve na něj posílali jen rizikové skupiny, do nichž patří:

 • Ženy nad 30 let, riziko cukrovky se zvyšuje s věkem.
 • Obézní ženy s nedostatkem pohybu.
 • Těhotné, jejichž některý příbuzný trpí diabetem I. či II. stupně.
 • Maminky, které těhotenskou cukrovkou trpěly i v předchozích těhotenstvích.
 • Maminky, které dříve porodily miminko vážící nad 4 kilogramy.
 • Maminky, které porodily v minulosti mrtvé miminko.

Nepatříte ani do jedné skupiny? Výborně, ale ani tak se vám nemusí těhotenská cukrovka vyhnout. Postihuje i štíhlé ženy. Pamatujte, že nemá žádné příznaky!

Komu a jak škodí?

Vůbec nevzniká tím, že máte ráda sladké. Zdravé tělo si s jeho odbouráváním poradí. Záleží na tom, jestli máte k cukrovce dispozice, což zátěž organismu v těhotenství rychle odhalí. Co se pak v těle děje?

Vaše slinivka břišní netvoří dostatek inzulinu, který je ale nezbytný pro úpravu množství glukózy v krvi. Tato glukóza pak přechází ve velkém množství do krve miminka, u kterého vyvolává nadměrnou produkci inzulínu, a tak u něho způsobí nebezpečně rychlý růst. Činí mu ale i další potíže, například hypoglykemii a problémy s dýcháním po porodu, což se u něho nepříznivě projeví i v budoucnu. Takto postižená miminka také častěji trpí po narození žloutenkou a v nejhorším případě může dokonce dojít k úmrtí plodu v děloze.

Pro nastávající maminku těhotenská cukrovka tak nebezpečná není, hladina glukózy se upraví brzy po porodu, nejpozději do konce šestinedělí. Hrozí jí „jen“ zvýšené riziko diabetu II. typu v pozdějším věku.

Kdy jít na testy?

Hladina cukru se u nastávajících maminek sleduje hned dvakrát. V prvním trimestru je součástí běžného vyšetření krve. Ve druhém trimestru, mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, vás pak gynekolog pošle právě na OGTT.

Jak se na test (ne)připravit?

Důležité je, abyste na test přišla zdravá a nalačno. Alespoň osm hodin před ním už nejezte a nepijte slazené nápoje. Jen čistou vodu nebo čaj. Také případné užití ranních léků nechte až po testu. Předchozí dny ale jezte tak, jak jste zvyklá. Některé ženy totiž mají tendenci pro jistotu konzumovat méně sladkého, což je ale špatně. Mohlo by se stát, že by test vyšel falešně v pořádku a problém neodhalil.

S sebou si ráno nezapomeňte vzít žádanku od lékaře, pití a svačinu, abyste se po testu najedla. Počítejte s tím, že v laboratoři strávíte 3 hodiny! Neuškodí tedy ani něco ke čtení. Ženy, které neholdují sladkému, si s sebou nosí kyselinu citronovou, kterou si vylepší chuť roztoku s glukózou.

Co vás při testu čeká?

 • Nejprve vám odeberou krev a vyhodnotí ji.
 • Jestliže je už nyní hodnota zvýšená, test přeruší a pozvou vás třeba následující den. Opakuje-li se situace, odešlou vás rovnou na diabetologii.
 • Pokud je hodnota v normě, pokračuje se dál. Dostanete roztok se 75 gramy glukózy, který je třeba vypít během několika minut. Někde do něj automaticky přidávají pro zmínění sladké chuti kyselinu citronovou.
 • Další odběry krve, které kontrolují hodnotu glykémie, se provádí ještě dvakrát. Po jedné a dvou hodinách od vypití roztoku.
 • V čekárně tak strávíte tři hodiny, během nichž byste měla zůstat bez fyzické zátěže, jídla a kouření.

Co když máte těhotenskou cukrovku?

Nastávající maminky, u nichž se těhotenská cukrovka prokáže, jsou odesílány do diabetologické poradny, kde jim doporučí odpovídající dietu a pravidelně u nich kontrolují hladinu glukózy v krvi.

Více pak o těhotenské cukrovce zjistíte ZDE.

Čtěte také:

Reklama