O tom, jak vypočítat termín ovulace a s ním i plodné dny, jsme si už říkali.

Tento způsob používá většina žen. Je totiž snadný, rychlý a v případě pravidelné periody také poměrně spolehlivý, i když zdaleka ne stoprocentní. Existují ale metody, které určí ovulaci s mnohem větší přesností. Stačí pozorovat vlastní tělo, které k nám promlouvá svou vlastní řečí. Jen je třeba naučit se jí porozumět.
5b852f14a1cd6obrazek.png

Sledujte bazální teplotu

Tato metoda sledování ovulace vychází z faktu, že teplota těla není po celou dobu menstruačního cyklu stejná. V jeho první polovině je nižší, při ovulaci ještě mírně poklesne, ale hned po ní už vystoupá nad normál. Zvyšuje ji hormon progesteron. Ten je vyráběn žlutým tělískem, které se ve vaječníku utváří po uvolnění vajíčka. Teplota se pak na vyšším stupni udrží až do nadcházející menstruace (cca 14 dní), popřípadě po celou dobu těhotenství. Nečekejte ovšem nějaký závratný teplotní rozdíl. Jde o desetiny stupňů Celsia (0,2 až 0,4). O ty může teplota vašeho těla narůst skokově, nebo pozvolna. S příchodem menstruace teplota opět klesá.

  • Teplotu měřte vždy ráno ve stejnou dobu, a to ihned po probuzení a vždy na stejném místě (ústa, pochva, konečník, NE podpaží).
  • Nespěchejte a teploměr nechte na místě měření déle – tři až pět minut.
  • Váš teploměr by měl ukazovat s přesností na desetinu stupně Celsia. Existují i speciální teploměry pro měření bazální teploty, které rozlišují i 0,05 °C.
  • Stejně tak existují speciální tabulky, do kterých jednotlivá denní měření pravidelně zanášíte tak, že vznikne křivka. Ta napoví, kdy došlo k ovulaci.
  • Plodné období končí až po prvních třech dnech zaznamenané vyšší teploty, které následují po šesti dnech teploty konstantně nižší. Na nepatrné jednodenní výkyvy přitom nehleďte.

Pozorujte děložní hlen

Aby bylo určení plodných dnů ještě přesnější, zaměřte se také na pozorování děložního hlenu. Možná jste si už všimla, že v průběhu menstruačního cyklu mění svou konzistenci. S koncem menstruace přicházejí takzvané „suché dni“. V poševním vchodu se neobjevuje buď vůbec žádný, anebo velmi hustý hlen. Ten tvoří mechanickou bariéru pro spermie.

Jakmile se ale přiblíží ovulace (cca 6 dní před ní), hlenu sice přibývá, ale řídne a vodnatí. Tak trochu se podobá syrovému vaječnému bílku. Je velmi kluzký a lze jej mezi prsty natáhnout až na délku několika centimetrů. Naprosto ideální konzistenci tvořící příhodné prostředí pro putování spermií pak má tři dny před ovulací a dva dny po ní. V této době máte nejvyšší šanci otěhotnět.

Po těchto dnech hlen opět houstne, případně u některých žen mizí.

  • Pozor, abyste nezaměnila děložní hlen za vlhkost doprovázející sexuální vzrušení nebo za výtok při zánětlivém onemocnění.

Otestujte děložní čípek

Odvážnější a zručnější ženy se mohou pustit do samovyšetření děložního čípku. Stačí sednout si do podřepu a zavést prsty hluboko do pochvy.
Děložní čípek je v běžném stavu (po menstruaci a před ní) tvrdý a nízko položený, takže ho bez problému nahmatáte. S přicházející ovulací ale měkne a posouvá se nahoru, takže jeho nahmatání dá více práce. Měkký čípek tedy značí vyšší naději na otěhotnění.

Chytré aplikace pomohou

Už dávno nemusíte zapisovat všechny údaje o periodě do papírového diáře. Mnohem pohodlnější je stáhnout si speciální aplikaci, která bude počítat a přemýšlet za vás. Tady je pár tipů na ty nejoblíbenější – zdarma a v češtině.

Když chcete jistotu

Pokud se vám do podobných pozorování nechce, není nic jednoduššího, než pořídit si ovulační test. Jeho cena se pohybuje v řádu desítek korun (ale jsou i dražší) a odpovědi se vám dostane během krátké chvíle.

Čtěte také:

Uložit

Reklama