Možná už teď se bojíte, jaké vyúčtování vám po zimě přijde tentokrát. Pokud však dáte na rady a doporučení Bohemia Energy, možná budete nakonec příjemně překvapeni. Přitom se nejedná o nijak složitá a nákladná opatření. Jak tedy na to?
5b924d76189edobrazek.png

 1. Nepřetápějte a teplotu regulujte
  V českých domácnostech bývá mnohdy přetopeno. A právě zde platí, že čím vyšší teplota, tím větší výdaje a naopak. „Jestliže snížíme teplotu v přetopené místnosti již o jeden 1°C, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent,“ říká Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy, který dále dodává: „Není třeba, abyste měli v každé místnosti stejnou teplotu. V ložnici většinou uvítáme nižší teploty, zatímco v obýváku si při sledování rádi přitopíme.“ Takový komfort například umožňují termostatické hlavice na radiátorech.
 2. Pozornost si zaslouží radiátory
  Jednoduchá úsporná opatření se týkají i radiátorů. Jednak je vhodné je zbavit prachu a očistit. Vyvarujte se toho, abyste je zakrývali různými ochrannými kryty nebo nábytkem, nesušte na nich ani prádlo. Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, ideálně jednou za tři měsíce. Místnost se jinak nebude dostatečně prohřívat a vy budete mít pocit, že stále topíte málo.
 3. Nevětrejte dlouho, zato účinně
  Ani v zimě nezapomínejte větrat. Je to důležité pro udržení správného klima v místnostech. Když je venku chladno, stačí krátké, ale intenzivní větrání. Nebojte se otevřít okna dokořán a třeba i udělat průvan. Pokud byste větrali jen na větračku, ale delší dobu, zdi by se postupně ochladily a museli byste celou místnost vytápět znova.
 4. Časté vypínání topení úspory nepřinese
  „Velmi často se setkáváme u našich zákazníků s tím, že ačkoli říkají, že topení často vypínají, nedaří se jim spotřebu energií za vytápění snížit,“ zmiňuje Libor Holub z Bohemia Energy. Dle jeho doporučení je vhodné při odchodu z domova teplotu v domácnosti pouze snížit, ale ne úplně vypnout. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více pak energie spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu.
 5. Zkontrolujte si, jestli neplatíte za energie zbytečně moc
  Přestože řada dodavatelů již svým zákazníkům zejména elektřinu zdražila, stále můžete najít výhodnějšího dodavatele, se kterým za energie významně ušetříte. „Například cenová strategie Bohemia Energy je, abychom zákazníkům nabídli vždy levnější cenu než jejich dominantní dodavatel,“ uvádí Libor Holub. Zároveň se nedívejte jenom na cenu, ale prověřte si i to, zda se jedná o spolehlivou a stabilní firmu s dobrým zákaznickým servisem.
  5b924d80ec9acobrazek.png

Tip navíc: poraďte se s odborníkem a zdarma!
Pokud jste se rozhodli, že výdaje za energie ve svém rodinném rozpočtu zásadně zkrotíte, můžete se obrátit i na energetické poradce. Například odborníci z Bohemia Energy vám poradí s orientací ve fakturách, zaměří se na spotřebu a stáří vašich spotřebičů, podívají se na to, zda není čas přemýšlet o zateplení, či výměně oken, nebo zda si nepořídit vlastní solární elektrárnu. „Výsledkem setkání jsou doporučení konkrétních úsporných opatření a případně pomoc s jejich realizací. Toto individuální poradenství je zcela zdarma a poskytujeme je všem zájemcům. Tedy i těm, kteří nejsou našimi zákazníky,“ doplňuje Libor Holub.

Reklama