Za Radúzem Máchou jsem se vypravila na natáčení Cest domů. Ačkoli mu popularitu přinesl právě tenhle televizní seriál, Radúz rozhodně nepatří mezi hvězdičky, které zazáří v jedné roli, a pak si na ně nikdo nevzpomene. Má za sebou celou řádku zajímavých divadelních rolí, třeba v Národním divadle, kde je už několikátou sezonu v angažmá.

Radúz mě překvapil svojí skromností, pokorou a upřímností, s jakou odpovídal na mé otázky. Ochotně prozradil nejen leccos o sobě, ale rozpovídal se i o soužití se svou přítelkyní, baletkou Martou Drastíkovou, s níž žije už několik let.   

Radúz Mácha

Máte krásné jméno, jako pro prince, tak jak se Vám s ním žije?
Žije se mi s ním krásně, jsem za něj hrozně rád. Zdědil jsem jej po tatínkovi. Jemu ho dala babička, která měla ráda operu. Možná proto se můj strýc jmenoval Dalibor. Radúz je méně frekventované jméno, v republice nás žije asi padesát. Dokonce není ani v kalendáři, ale mě to nemrzí, protože babička vymyslela, že budeme slavit svátek na Vincence, takže v dubnu. Také je výhoda, že si mě většinou každý hned zapamatuje.

Radúz MáchaNikdy jste netoužil jmenovat se jinak?
Ne. Ani jsem se nesetkal s tím, že by se mi někdo posmíval. Hrával jsem hokej a tam se párkrát stalo, že na mě zařvali Mahuleno. Nebo mi říkali Mahu, takže spoluhráči mě tímto trochu pošťuchovali. V hokejové šatně měl přezdívku každý a ta moje byla vlastně docela originální.

S takovým jménem byla skoro povinnost stát se hercem, potažmo kladným romantickým hrdinou. To jste měl v plánu od dětství?
Herectví u nás v rodině nikdo nedělal. Ale já jsem od malička chodil do dramaťáku, maminka mě tam vodila, abych se naučil srozumitelněji mluvit a vyjadřovat. Přednášel jsem básničky, hrál jsem divadlo, ale zároveň jsem do toho hodně sportoval. Závodně jsem hrál hokej a tenis, ale u nás v Rožnově nebyly pro sport úplně ideální podmínky. Náš hokejový stadion nebyl zastřešený, takže když v zimě moc sněžilo, nebo na podzim pršelo a nedalo se trénovat, já šel raději do ZUŠky a věnoval se divadlu. Asi v osmé třídě mě to začalo opravdu bavit, až jsem se rozhodl, že si podám přihlášku na konzervatoř do Ostravy. Doma nikdo nevěřil tomu, že bych se na tu školu mohl dostat, takže mě v tom nechali tak trochu plácat. Taťka mě pak vezl na zkoušky a říkal mi, ať z toho nejsem smutný, když mě nevezmou. Ale dopadlo to úplně jinak. Vzali mě a doma nastal boj, protože jsem v 15 letech musel odejít z domova (na internát). To nesla těžce moje maminka a nechtěla mě pustit. Dokonce to oplakala, ale pak se to ustálilo a teď jsou hrozně rádi za to, co dělám, a myslím, že jsou na mě pyšní.

Hrajete v televizních seriálech, působíte v Národním divadle a prakticky všude vás vídáme v kladných rolích, nebojíte se, že si Vás lidé zaškatulkují jako toho hodného a nedostanete jinou příležitost? 
Samozřejmě, že se toho malinko obávám, ale stále věřím v to, že zase přijde nějaká nová zajímavá zkušenost.  Snad toho mám ještě dost před sebou. Neznamená, že když jsem ještě nehrál žádného padoucha, že mě to nikdy nemůže potkat. A vlastně se na to taky dost těším, protože hrát záporáka je určitě v konečném projevu mnohem zajímavější a barvitější.

Radúz Mácha

Do povědomí veřejnosti jste se dostal jako Jaryn v seriálu TV Prima Cesty domů. Jaké to bylo, když vás najednou lidé začali poznávat na ulici?
S tím seriálem pro mě nastala úplně nová životní etapa. Najednou se o mě začalo psát, dával jsem rozhovory a byl jsem z toho dost nervózní. Ale už jsem se trochu otrkal a zvykl jsem si, že mě lidé na ulici sem tam oslovují. Nebo na mě koukají takovým tím pohledem, že neví, kam mě zařadit, ale mají pocit, že mě znají. Ale že bych si to nějak užíval, to se říci nedá. Nikdy jsem po slávě nedychtil. Samozřejmě je hezké, když vám někdo napíše dopis, pochválí vás, nebo vás zastaví na ulici a řekne, že vám fandí. To je příjemný pocit. Podle mě je ale tohle všechno pomíjivé a může to z nenadání skončit tak rychle, jak to začalo...

S popularitou přišly také fanynky. Jak vnímáte to, že jste se stal pro mnoho žen a dívek idolem?
To tedy nevím, jestli jsem se stal idolem, já se o to moc nezajímám. Osobně mi přijde, že jsem ještě pořádně nic nedokázal. Taky se to zvláštně poslouchá. Ale potěší to asi každého chlapa, pořád lepší, než kdybych byl nesympatický. Když mi přijde nějaký dopis do divadla, samozřejmě rád odepíšu a podpis pošlu. Někdy je to docela sranda, co se dočtu. Je to příjemné, ale jak jsem už říkal, strašně pomíjivé. A uvidíme, jak to bude pokračovat.

Radúz Mácha

Vy jste šťastně zadaný. Prozradíte něco o své přítelkyni?
Šťastně zadaný jsem už docela dlouho, navíc hrozně moc spokojený. Mojí přítelkyní je baletka Národního divadla Marta Drastíková. Po dlouhých peripetiích, kdy já jsem studoval v Brně, ona byla v angažmá v Praze a pak ve Vídni, jsme se nakonec sešli a žijeme spolu v Praze.  Marta je úžasná a mám radost, že se jí daří, za roli Julie dostala loni dokonce cenu Thálie, ke konci loňské sezony začala tančit krásnou roli ve Valmontovi. Vzájemně si fandíme a podporujeme se. Je to nádhera mít někoho takového vedle sebe.

Jak vypadá soužití dvou vytížených úspěšných umělců? Vídáte se vůbec?
Většinou až večer. Ráno vstávám dřív, kvůli natáčení. Ale snažíme se vidět občas odpoledne, když máme pauzu na oběd, tak se třeba sejdeme u ní v kantýně, nebo někde na kafe. A aspoň si řekneme, co celý den děláme. Hodně si taky voláme. Lepší to není ani o víkendech, protože Marta mívá odpolední představení, já také buď hraji, nebo točím, takže žádné volné víkendy, kdy bychom vyráželi někam do přírody nebo za rodiči, to se prostě nekoná.  

A co péče o chod domácnosti?
To se řeší za pochodu. I když nákupy a uklízení řeší víc asi Marta, protože ta má přece jen trošinku víc času. Ale když můžu, taky se snažím přidat ruku k dílu a splnit úkoly z papírku na ledničce...

Radúz Mácha

Uvaří vám třeba svíčkovou? Jako baletka si jí asi dopřát nemůže...
A vidíte, svíčková je zrovna její nejoblíbenější jídlo. Doslova miluje knedlíky. Jako baletka vydá dost energie, každý den má trénink, zkoušky, představení. Musí jíst minimálně pětkrát denně. Dopřeje si i něco sladkého, třeba zbožňuje zmrzlinu. Takže doma si někdy děláme králíka na smetaně, nebo něco podobného s knedlíkem. Marta vaří výborně. Já hrozně rád vařím, ale moc mi to nejde, takže si od ní nechám rád poradit.

Chodíte navzájem na svá představení?
Samozřejmě. Na každou premiéru. Pak to spolu řešíme, povídáme si o tom. Při zkoušení se snažíme vzájemně podporovat a pomáhat k co nejlepšímu výsledku.

Co víte o baletu?
Radúz MáchaSledovat jsem ho začal už na konzervatoři, když jsme se Martou seznámili. Jinak bych k němu asi nenašel cestu, což by byla velká škoda. Balet je nádherný. Obdivuji, že se dají beze slova vyjádřit emoce, pocity, příběh. Navíc vše je propojeno krásnou hudbou a hlavně krásnými tanečnicemi. Myslím, že už dokážu rozlišovat tanečníky trochu jinak než před tím. Že už to neberu jenom tak, že někdo zvedne nohu a já řeknu „wow“, ale vidím, jestli to dotyčný vnitřně opravdu prožívá, všímám si výrazu, ale i technických věcí. Když byla Marta dva roky v angažmá ve Vídeňské státní opeře, tak jsem si představení tam opravdu velmi užíval. Vidět takovou koncentraci talentovaných a technicky vybavených tanečníků na jednou jevišti byla fakt nádhera.

Zatančíte si spolu někdy?
Což o to, já bych si příležitostně i zatancoval, ale Marta toho má dost v práci, takže když se náhodou někdy někam dostaneme, moc se jí nechce. A když už spolu tančíme, Marta má potřebu mě vést. Takže se spolu třeba půl hodiny trochu pereme. Já jsem přece chlap a chci ji vést, ale ona to zase lépe umí. Je to legrace.

Natáčíte, hrajete v divadle. Máte čas jenom sám pro sebe?
Je pravda, že na koníčky teď moc času není. Ale v létě jsem se snažil alespoň 2x – 3x týdně chodit někam na půl hodinky běhat. Pořídil jsem si takovou tu aplikaci do telefonu, že člověk vidí, kolik kilometrů uběhne, jaká je jeho největší rychlost, nejmenší a tak dále. A asi před rokem jsem objevil horolezeckou stěnu, takže se snažím chodit se svým spolužákem z JAMU alespoň jednou týdne lézt. Je to super, protože si myslím, že tam se vytrénuje celé tělo a je to možná lepší než posilovna. Člověk myslí najednou úplně na něco jiného, protože musí toho druhého jistit. Nemůže najednou řešit divadlo a roli, ale snaží se, aby ten druhý nespadl. Perfektní způsob, jak si vyčistit hlavu.

Radúz Mácha

Prozradíte, jaké projekty vás čekají teď na podzim? Kde vás můžeme vidět?
Na scénách Národního divadla hraji v šesti inscenacích a stále natáčím Cesty domů. Teď mě v historické budově ND čeká zkoušení hry Ariany Mnouchkinové - 1789 aneb Dokonalé Štestí - o francouzské revoluci s panem režisérem Vladimírem Morávkem. Začínáme zkoušet 1. října a premiéru máme 4. prosince. V Národním divadle mě během sezony čekají celkem dvě nebo tři premiéry, tak uvidíme, jak vše dopadne. Moc bych si přál, aby byly úspěšné.

Reklama