Dobré ránko,

doufám, že jste všechny/všichni dobře naladěni a nemusíte na žádný úřad! Já mám ke všem úřadům těžce vysvětlitelný odpor. Nikdy mi tam nikdo vysloveně neublížil, a přesto, když mám jít něco vyřizovat, tam jdu jako na bojiště. K tomu nenávidím jakékoliv formuláře, protože jsem přesvědčená, že jsou vymyšlené tak, aby jim normální člověk nerozuměl, protože se na tom musí přiživit armáda byrokratů, která je k chápání nesrozumitelných vět složitých vyškolená.

Stále si musím připomínat, že úředníci jsou placení z našich, tedy i z mých daní, a proto jsou mi vlastně podřízení :-). Ale jde mi to opravdu ztuha. Už jenom ty úřední dny: je mi zcela nepochopitelné, proč jsou jenom dva dny v týdnu. Občan jde například řádně zaplatit za odpady - přestože ouřadu nese své vlastní peníze, může je přinést pouze a výhradně v pondělí nebo ve středu, tedy pokud tam chce dojít osobně. Proč? K tomu ještě stojí frontu jak bezdomovec na polívku.

A to nemluvím o formulářích finančního úřadu - na to člověk potřebuje nejméně ekonomickou školu. Jak bych si přála být boháčem, který jenom luskne prstem, přiskočí k němu jeho právník nebo účetní,  všecko za něj vyřídí a boháč si jen užívá bez starostí, kterou kolonku má ke které připočíst!

A na závěr pro ty zoufalce, kteří, stejně jako já, nechápou úřednické ptydepe. Moje kamarádka zjistila, že není povinna rozumět formuláři na odvod daní. Že mi nevěříte? Představte si, že na každém Finančním úřadě sedí člověk, kterému jste podle abecedy přidělení, a on vám ze zákona MUSÍ všecko vysvětlit, případně vám to pomůže vyplnit! (Thuban)Věděli jste to? Že ne?! Tomu se ani nedivím, oni to totiž na úřadě nijak nezveřejňují.... ani nevím proč - možná proto, že by se jim tam lidi potom chodili ptát ;-). Takže tímto to tady slavnostně prozrazuju a klidně se na mě můžete odvolat - je to pravda!

Gerda


Milá Gerdo, mám ekonomické vzdělání, přesto na daňové formuláře nestačí :-) A s tím, jak je vyplnit, mi radily 3 úřednice (i ty, pod jejichž "písmenko" nespadám) a nakonec zavolaly nadřízeného. Sice si je platíme, ale v některých případech mám sto chutí jim říci, ať mi odevzdají svou výplatu :-)

A co vy a daňové formuláře? Máte z nich také hlavu "v pejru"?
 

Středeční téma:

Úřady, byrokracie - nesnáším vás!
Chodíte rádi na úřady?
Jak se k vám chovají úřednice?

Jste s nimi spokojena?
A co formuláře - baví vás je vyplňovat?
Vlastníte nějaký speciální, který jen tak někdo nezná?
Máte extra zážitky s naší byrokracií?

Napište nám vaše zážitky na: redakce@zena-in.cz 
P.S. Možná je i orazítkujeme!


Reklama