Kopytníci nebo-li kopytnatci, jak se nazývá nadřád, pod který spadají jak sudokopytníci, tak lichokopytníci, by se jaksi, z logiky věci, měli vyznačovat kopyty. Není tomu tak ovšem vždy. Končetiny některých jedinců jsou opatřeny spíše jakýmisi... No, řekněme chodidly. Tak třeba takový hroch přece nemá kopyto, že?

Skoro vegetariáni
Kopytníci se obvykle živí rostlinnou stravou, i když tu a tam se najde například nějaký ten kůň, který si pochutná na sardinkách nebo na lógru od kafe, a v boji o přežití se spoléhají především na své rychlé nohy - i když v případě hrocha nebo třeba nosorožce je občas ony rychlé nohy nesou směrem k vám jakožto k predátorovi a pojem „boj o přežití“ dostává nečekané perspektivy.

 

Když došlapují na prsty
Kopytníci bývají také označováni za takzvané prstochodce. To neznamená, že vám vaše oblíbená kobylka zase šlápla na prsty a ještě přenesla na inkriminovanou nohu váhu, ale že kopytníci jaksi chodí po prstech - těch vlastních. Končetiny se jim totiž vyvinuly tak, že se váha přenesla na jeden nebo více prstů, a kopytníci jsou tak vlastně v jakési permanentní startovní pohodovosti. Přitom obvykle platí, že čím míň prstů tím rychlejší kopytník.

Divné dělení
Kopytníky dělíme poněkud absurdně - jako by přírodu zajímala matematika - na licho a sudo kopytníky. Do stejného řádu se nám tak dostávají koňovití s jedním kopytem, ale i tapírovití a nosorožcovití. K sudokopytníkům se nám pak řadí například nepřežvýkaví - tedy prasata a hroši, či přežvýkaví - skot, brav, jeleni, žirafy a další, a samostatný podřád tvoří velbloudi. A aby toho nebylo málo, takoví sloni mezi kopytníky nepatří, mají svůj vlastní řád chobotnatců. Zato kytovci jsou některým sudokopytníkům natolik příbuzní, že bývají řazeni do stejného řádu Cetartiodactyla.

A jak si můžete s kopytníky zasoutěžit?

Ve článcích (nikoliv v novinkách) tohoto týdne pro Vás pod označením „kopyto“ schovám osm fotek nohou kopytníků. Vaším úkolem bude je najít a do tohoto odkazu (klikni) - tedy ne pod články a ne pod tento článek - napsat, v jakém článku jste fotku našla a jaký je na ní kopytník (stačí česky). Odpovědi piště všechny najednou, soutěžní okénko se Vám otevře jen jednou!

Soutěžit můžete od pátku od 10:00 do pondělka do 8:00. V pondělí uveřejním jméno vítězky, která získá pěnu do koupele Radox Bath Silk!

Fotky se budou ve článcích objevovat od pátku od 10:00 a vydrží vždy nejméně deset hodin (většinou více), potom ovšem můžou zmizet, takže je musíte hledat průběžně!

Hodně úspěchů v hledání a hádání! :)