Odešla legenda… Dnes krátce po poledni zemřel ve věku 88 let herec Národního divadla Radovan Lukavský.

Herec byl kvůli závažným zdravotním problémům se srdcem hospitalizován ve Vinohradské nemocnice. Před čtyřmi dny však znovu zkolaboval a byl připojen na přístroje. Podle mluvčí nemocnice Jany Jelínkové se ale jeho stav nelepšil a lékaři Radovana Lukavského po domluvě s rodinou od přístrojů v pondělí krátce po poledni odpojili.

Naposledy si Radovan Lukavský zahrál na prknech Národního divadla letos 17. února ve hře Cyrano z Bergeracu v roli d'Artagnana. Osobně se zúčastnil i nominačního večera Českých lvů. V Národním divadle zkoušel v nové inscenaci Dona Juana, jejíž premiéra je na programu 13. března. Hostoval také ve Vinohradském divadle, ve hře Višňový sad.

Profesor Radovan Lukavský
Divadelní a filmový herec a recitátor se narodil 1. listopadu 1919 v Praze. Tady také absolvoval Filozofickou fakultu UK a studium na dramatickém oddělení pražské konzervatoře. Během druhé světové války byl totálně nasazen v Německu. Později působil v řadě pražských divadel. Členem činohry Národního divadla se stal v roce 1957. 

Hned po válce nastoupil také kariéru pedagoga. Profesorem na Akademii múzických umění (AMU) byl jmenován v roce 1995. V posledních deseti letech působil Lukavský také jako předseda kolegia pro udělování divadelní cen Thálií.

Profesor Lukavský vytvořil během života desítky nezapomenutelných rolí na divadelní scéně, ve filmu a filmových seriálech a v rozhlasových hrách. Vydával i knihy – například Monolog o herectví, Hamlet – pracovní deník nebo Moje nejmilejší verše.

Za svou práci byl Lukavský v roce 1995 oceněn Thálií za celoživotní dílo, o pět let později získal Cenu Karla Čapka a v roce 2005 obdržel čestný doktorát AMU.

Reklama