Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić se dnes před válečným tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu vyjádří k obžalobě.

Někdejší prezident bosenské Republiky srbské čelí obvinění mimo jiné z toho, že se v roce 1995 podílel na povraždění osmi tisíc Muslimů ve východobosenské Srebrenici. Celkem Karadžić čelí 11 obviněním.
 

Bývalý bosenský předák byl zatčen v Srbsku po dlouhých třinácti letech, kdy se stal jedním z nejhledanějších mužů světa. V přestrojení za doktora Dragana Davida Dabiče se Karadžić v Bělehradu živil jako alternativní léčitel.

Zásluhu na jeho dopadení mají srbské úřady. Karadžičovo zadržení a vydání je významným úspěchem spolupráce Srbska s mezinárodním tribunálem.

On sám se svým vydáním do Haagu cítí poškozen.

 

„Americký vyjednavač Holbrook mi slíbil, že když se stáhnu z veřejného života a neohrozím naplnění Daytonských dohod, splní Spojené státy své závazky.

To nedodržel. Teď se bojím o svůj život,“ popsal svoji situaci 31. července 2008 před soudním tribunálem.

 

Někdejší prezident bosenské Republiky srbské Karadžić byl obžalován v červenci 1995 tribunálem v Haagu za to, že povolil střílení civilistů během obléhání Sarajeva.

Čelí také obvinění, že se v roce 1995 podílel na povraždění osmi tisíc Muslimů ve východobosenské Srebrenici. Karadžić teď obývá stejnou celu jako před ním Slobodan Milošević.

Obvinění proti němu je celkem jedenáct, mimo jiné z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Reklama