Očkování totiž může pomoci ochránit zdraví, ale někdy i život seniora. Děti a senioři mají totiž jedno společné – jejich imunitní systém není plně funkční a jsou tedy zranitelnější vůči mnohým onemocněním, včetně těch, která způsobují pneumokoky.Přitom právě tyto dvě věkové skupiny spolu často tráví mnoho společného času.
5bc05f5a866dbobrazek.jpg
Pneumokok neboli Streptococcus pneumoniae
je kulovitá bakterie, která běžně osidluje sliznici úst, nosu a horních cest dýchacích. Mezi svými hostiteli se přenáší zejména vzdušnou cestou, tedy zejména kašlem a kýcháním. Nakazit se jím můžeme i od na první pohled zdravého jedince, protože pneumokok nemusí zprvu působit žádné zdravotní obtíže. Sliznice dýchacích cest je u zdravého člověka velmi účinnou ochrannou bariérou. Dojde-li ale jakýmkoliv způsobem ke snížení obranyschopnosti organismu člověka, pneumokok se může rozšířit dále do těla a způsobit i vážné zdravotní komplikace, jako je třeba zápal plic, otrava krve či zánět mozkových blan. Tato onemocnění nelze brát na lehkou váhu v jakémkoli věku, ale zejména u seniorů mohou v horších případech představovat až smrtelné nebezpečí. Snížení obranyschopnosti organismu přitom může způsobit i kombinace banálních faktorů, jako jsou stresové situace, akutní onemocnění, fyzické vyčerpání.

Taková představa ale nejde moc dohromady se všemi těmi prázdninami u babičky a u dědy, hlídáním vnoučat a dalším společně tráveným časem. Kdo by přeci chtěl myslet na potenciální nebezpečí nákazy pneumokokem, zatímco pomáhá zabydlovat domeček pro panenky, staví autodráhu nebo pomáhá vnoučeti vyškrabat se na houpačku. Přitom právě malé děti, zejména předškolního věku, si pneumokokové infekce často “donesou“ ze školky, kde si děti mezi sebou mohou pneumokoka snadno předávat. Při propuknutí nemoci léčba obvykle probíhá pomocí antibiotik, výjimkou ale není ani hospitalizace nebo v případě potřeby chirurgické zákroky, při kterých se odstraňují větší ložiska hnisu. Toto vše pro staršího člověka představuje značné riziko.

Lepším řešením než se vyhýbat drahocenným chvílím s vnoučaty, je prevence.  Očkování proti pneumokokům pomůže snížit riziko onemocnění penumokokovými infekcemi, včetně pneumokokového zápalu plic. Navíc vakcína proti pneumokokům je u nás od ledna 2018 seniorům starším 65 let plně hrazena zdravotními pojišťovnami.