Takový problém snižuje sebevědomí a kazí radost z dosažených výsledků. Naštěstí není neřešitelný. O možnostech, co se dá i nedá s přebytečnou kůží dělat, pohovořil MUDr. Ján Pilka, šéflékař kliniky plastické chirurgie Aesthevita.


Foto: archiv MUDr. Ján Pilka

Mnoho lidí trápí po zhubnutí většího množství kil vytahaná kůže. Dá se jí nějak zbavit přírodní cestou?
Pokud už je kůže jednou vytahaná, tak ji lze odstranit pouze chirurgickým zákrokem.

Takže třeba časté mazání speciálními krémy, cviky, kompresní prádlo apod. s kůží nic nezmůžou?
To vše je vhodné jako prevence – u žen každého věku, u maminek v těhotenství a po porodu. A doporučoval bych to i mužům. Ale již vytahanou kůži to opravdu nevyřeší.

Na co si tedy dávat při hubnutí pozor? Aby nebylo množství povolené kůže tak velké.
U původně velmi silných mužů a žen, kteří hodně zhubnou, nepomůže ani to, že budou kila shazovat pomalu. Množství převislé kůže to nijak neovlivní. Představte si, že máte silného člověka například s vypnutou kůží na břiše, když zhubne, objem břicha se sice zmenší, ale zůstane vytahaná a nevzhledně visící kůže, která se pak musí odstranit chirurgicky.

Jsou nějaké rizikové faktory, které k povolení kůže přispívají?
K povolení kůže dochází nejčastější při výrazné změně váhy, nebo opakovaných změnách vah, tedy při hubnutí a následném přibíraní a opětovném hubnutí. Velký vliv má i genetika a v každém případě nedostatek fyzické aktivity.
Foto: Shutterstock

Které partie bývají k povislé kůži nejnáchylnější?
Břicho, záda, obličej a v mnoha případech jsou to i stehna.

Jak se dá tedy chirurgicky převisů zbavit?
Nevzhledného kožního převisu na břiše mohu klienty zbavit plastickou operací břicha, tzv. abdominoplastikou. V některých případech postačí miniabdominoplastika. Na předoperační konzultaci po prohlédnutí klienta zvážím, který zákrok bude nejvhodnější. Má-li dotyčná osoba hubené břicho a malý kožní převis, postačí zpevnit pouze spodní část břicha. Nedochází k přesazení pupíku a řez je veden v úrovni pánevních kostí těsně nad linií pubického ochlupení. To je miniabdominoplastika. Má-li klient velké břicho a velký kožní převis, pak je nutné provést abdominoplastiku a to většinou spojenou s liposukcí. Při zákroku musím zpevnit jak horní, tak dolní část břicha a přesadit pupík. Oba zákroky se provádějí v celkové anestezii.

Jde tyto zákroky provádět na všech partiích, tedy třeba i na obličeji?
Převislá kůže se dá odstranit z různých rizikových partií. Zůstanu ještě u těla, při jedné operaci lze odebrat přebytečnou kůži z břicha i zad, to je bodylift. Mnoha klientkám nepomůže liposukce stehen, protože mají už hodně povolenou kůži a potom se provádí lifting stehen. U obličeje se jedná o facelift, při kterém se napne kůže na obličeji a odstraní se její přebytek.
Foto: Shutterstock

Kolik kůže se dá najednou odstranit? A dají se zákroky případně opakovat?
Během jednoho zákroku lze odstranit 5 procent tělesného objemu. Operaci lze opakovat, ale s dostatečným časovým odstupem, nejlépe jeden rok.

Jaké máte ohlasy od klientů?
Skutečně úžasné, jsou nadmíru spojení. Ženy taková operace ohromně změní, protože se zase začnou líbit samy sobě, cítí se dobře a získají zpět ztracené sebevědomí.

Čtěte také:

Reklama